Про "чорнобильські" виплати, гроші за зруйноване майно, укриття в ліцеї — Коростенський міський голова Москаленко

Про "чорнобильські" виплати, гроші за зруйноване майно, укриття в ліцеї — Коростенський міський голова Москаленко

Коростенський міський голова Володимир Москаленко дає інтерв'ю кореспондентці Суспільного
Коростенський міський голова Володимир Москаленко дає інтерв'ю кореспондентці Суспільного. Коростень, 12 жовтня 2023 року. Фото: Олександра Циплюк

Як вплине на соціально–економічні можливості населення зменшення "чорнобильських" виплат, чи отримали люди кошти за зруйноване внаслідок збройної агресії Росії майно та який бюджет необхідний, щоб збудувати протирадіаційне укриття на території одного з ліцеїв Коростеня — про це розповів Коростенський міський голова Володимир Москаленко в інтерв’ю кореспондентці Суспільного Житомир Тетяні Дукач.

Опалювальний сезон в Коростенській громаді. Чи плануєте вчасно почати опалювальний сезон?

При всіх тих проблемах, які сьогодні пов’язані з військовим станом, вже всі договори підписані з постачальниками газу. Все вже готове, вода в систему запущена, система перевірена, люди набрані. Дещо, правда, проблеми з твердопаливними котлами. Там мають чоловіки бути, але це теж питання часу. Тому маємо розпочати опалювальний сезон 16 жовтня.

У нас приблизно чотирнадцяти з половиною тисяч тих, хто заключив договори з населення на постачання теплової енергії. Зараз, до речі, у великих будинках, ми, на жаль, не можемо згідно постанови Кабінету Міністрів надати дозвіл на встановлення індивідуальних котлів. А невеличкі будинки ми, навіть, спонукаємо, просимо, щоб люди переходили на індивідуальне опалення. На індивідуальному опаленні у нас близько трьох тисяч сьогодні знаходиться. Років 10 –15 тому хто як хотів, так і ставив, ніхто нічого не забороняв, а потім у державі побачили, що повинна бути система, повинен бути порядок. Тому хтось виграє —має тепло, а хтось програє.

Борги населення за тепло

Ситуація з заборгованістю не найприємніша. Населення заборгувало близько 35 мільйонів гривень тепломережі. Зараз — військовий стан, до суду подавати неможна, відключати забороняється. Бюджет бере на себе покривати цю різницю, тому що тепломережа це комунальне підприємство, ми ж не можемо його кинути.

Коростенський міський голова Володимир Москаленко
Коростенський міський голова Володимир Москаленко. Коростень, 12 жовтня 2023 року. Фото: Олександра Циплюк

Внаслідок авіанальоту у березні минулого року були частково пошкоджені та зруйновані будинки коростенців. Чи отримали люди кошти, щоб придбати житло?

На жаль, починаючи з березня місяця минулого року, ми зазнали ударів ракетних і бомбових. В загальному 307 об’єктів постраждали в нашому місті. Вони різні, є приватні, є великі будинки 5 – 9 поверхів, є комунальні установи, такі як лікарні, палаци культури, школи, які зазнали руйнувань. Тому держава взяла на себе повноваження компенсувати усім цим людям. В чомусь дуже потужно спрацювала. Зокрема, за рахунок державних коштів ми поміняли всім вікна, які були вибиті. Це, приблизно, більше 12 мільйонів гривень було виділено коштів. Повністю зруйнованих дев’ять будинків.

Держава взяла на себе провести ремонти дахів, вікон, зробити вибиті двері і виділити кошти там, де повністю зруйновані. У нас зруйнованих на 100% 16 будинків. Вони зареєстровані в "Дії", вони зареєстровані у нас. Держава обіцяла виплатити кошти, щоб люди могли або добудувати, або купити квартиру. Поки люди не отримали ці кошти, але їм обіцяють. На першому етапі з міського бюджету виділили 40 – 50 тисяч на те, щоб вони мали можливість зняти квартиру. Ми тоді виділили одну школу. У нас один район, вулиця Ковальська, яка постраждала — там приватний сектор. Але не один із тих, де були зруйновані ці дев’ять будинків, а потім 16 будинків не звернулися до нас, що дайте нам, де ми будемо розміщатись. Але ми кошти виділили, адже їх потрібно було підтримати.

На території одного з ліцеїв Коростеня побудують протирадіаційне укриття. Відомо, що підготували проєктно-кошторисну документацію та виділили з місцевого бюджету 27 мільйонів гривень. І я так розумію, що частину коштів отримаєте від держави.

Держава нас не дуже радує. Це треба сказати подяку Коростенській міській раді. Сам об’єкт коштує 37 мільйонів. Державна доля – сім мільйонів, а 30 мільйонів – кошти міського бюджету. Такого аналога у нас немає ніде. Але у зв’язку з тим, що там безвихідь і потрібно робити і час не чекає, ми на це пішли: зібрали позачергову сесію міськради, і всі депутати підтримали.

Під час позачергової сесії Коростенської міськради депутати прийняли рішення звернутися до Президента України, депутатів Верховної Ради, Кабінету міністрів та нардепа Володимира Арешонкова з тим, щоб не допустити зменшення "чорнобильських" виплат. Про які суттєві зменшення ми говоримо та наскільки це вплине на соціально–економічні можливості населення?

Користуючись законом про соціальний статус "чорнобильця", людині доплачують в середньому 17 – 20 тисяч. І раптом, в один день, приймається рішення Кабінетом міністрів, що ми цього робити не будемо. Бо у вас була 3 категорія, а зараз ви не попадаєте в цю категорію із якихось там вигаданих причинам.

І коли вони це надрукували, то на другий день біля виконкому зібралося біля п’яти тисяч чоловік, і мене хотіли "розірвати по частинам", бо це я винен, що держава забирає ці виплати. Я їм кажу: шановні, мені як міському голові" вигідно, щоб вам платили гроші. Ви пенсіонери, ви заробили. Коли ви отримуєте, умовно, 15 тисяч, ви собі можете і ліки купити, продукти купити. Тому я разом із вами буду воювати, разом з вами піду до Президента, до Верховної Ради і буду в рукопашну битися з тим, хто прийняв таке рішення.

Чи вплине на можливості громади, якщо ПДФО з місцевого бюджету буде йти до державного.

Найбільше це вплине на Житомир, Звягель, Бердичів. В меншій мірі на Коростень. В цьому році нам повезло, 47 бригада стояла тут, і ми від них отримали велику суму коштів ПДФО, за рахунок чого могли допомагати і військовим, і школам. Із першого жовтня цього року мали відмінити ПДФО від військових, щоб вони не шли в місцеві бюджети, а йшли в державні. Я вважаю, що це велика дурниця. Ми в цьому році віддали військовим 70 мільйонів коштів і ще рік не закінчився. Ми втратимо 250 мільйонів (ПДФО) – це приблизно половина нашого плану.

Коростенський міський голова Володимир Москаленко та ведуча Суспільного Тетяна Дукач
Коростенський міський голова Володимир Москаленко та ведуча Суспільного Тетяна Дукач. Коростень, 12 жовтня 2023 року. Фото: Олександра Циплюк

Підписуйтеся, читайте, дивіться головні новини Житомирщини на наших платформах:

Telegram | Instagram | Viber | Facebook | YouTube

На початок