14 жовтня близько 50 жителів Овруцької територіальної громади разом із ініціативною групою прийшли до міського голови та голови робочої групи з чорнобильських питань Івана Коруда, аби отримати відповіді і роз'яснення щодо чорнобильських нарахувань напередодні прийняття бюджету України на 2024 рік.
Про це Суспільному розповів керуючий апаратом виконавчого комітету Овруцької міської ради Сергій Лобик.
За його словами, ініціатором такого несанкціонованого мітингу стала ініціативна група місцевих жителів.
"13 жовтня до міськради надійшов інформативний лист від ініціативної групи, що 14 жовтня біля приміщення міської ради проведуть мітинг. У відповіді на лист ми повідомили, що згідно чинного законодавства цього робити не можна, бо у країні триває воєнний стан. Попри це ініціативна група і до 50 містян зібралися, аби почути від голови робочої групи з чорнобильських питань Івана Коруда, чи робилися якісь звернення і чи вживалися конкретні дії стосовно протидії тому, що Кабмін подав на розгляд Верховної ради України зміни до статті 8 пункту 4, щоб суди при ухваленні рішень брали за основу дві мінімальні заробітні плати у розмірі 1600 гривень", — розповів Сергій Лобик.
Один із представників ініціативної групи зазначив, що люди стурбовані тим, що Кабмін пропонує брати за основу при розрахунку компенсацій людям, які проживають на забрудненій від аварії на Чорнобильській АЕС території, мінімальну зарплату у розмірі 1600 гривень.
"І це при тому, що мінімальний розмір зарплати з 1 січня 2024 року планується встановити десь у розмірі 7100 гривень. Це є порушенням статті 22 Конституції України. Робоча група підготувала звернення до депутатів Верховної ради України, поправки до бюджетної комісії, бо зараз йде підготовка до формування бюджету на наступний рік. Не можуть бути зменшені ті гарантії, які передбачені чорнобильцям законами", — сказав один із представників ініціативної групи.
"Ось чому ми і зібралися тут, аби нас почули, аби відстояти свої права й інтереси", — сказала представниця ініціативної групи Марина Переходова.
Під час зустрічі Овруцький міський голова та голова робочої групи з чорнобильських питань Іван Коруд сказав, що у відповідь на звернення ініціативної групи, громадських чорнобильських організацій провели позачергову сесію міської ради і є відповідне реагування від депутатів Житомирщини, є звернення, які будуть розглядатися під час засідання бюджетних комісій.
"15 жовтня у режимі онлайн має бути засідання бюджетного комітету. Як будуть розглянуті ці питання та наші звернення — побачимо. Прошу, щоб ми всі керувалися не емоціями, а працювали у законодавчому полі. Я більше ніж впевнений, що на наші попередні звернення і на сьогоднішнє належним чином відреагують", — повідомив Іван Коруд.
Він зауважив, що розуміє овруччан, які зібралися, аби продемонструвати незгоду з проєктом Постанови Кабміну, в якому порушуються соціальні гарантії і пільги постраждалих внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС людей.
"З 36 тисяч населення у нашій Овруцькій громаді є найбільше постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, є чимало людей із інвалідністю першої, другої, третьої групи, дітей із інвалідністю. Якщо людина в правовому полі відсудила свої права, то вона це зробила законно", — зауважив Іван Коруд.
Ініціативна група також побувала у Коростені, де зустрілася з начальником Коростенської районної військової адміністрації Олегом Рябим.
"Чорнобиль і кордон визначають особливість Коростенського району і роблять цю територію надзвичайно чутливою до проблем. Сьогодні (14 жовтня — ред.) зустрівся із активістами Овруча та Коростеня, які вболівають за долю чорнобильських пенсій. Одразу скажу, що позиція і моя, як голови Коростенської РВА, і голів чорнобильських громад єдина з прагненням людей — рівень соціального захисту має бути належним і таким, яким декларує держава в законах і Конституції. Звернення до всіх державних органів вже прийняті на сесіях місцевих рад, а я маю сподівання, що голос чорнобильських громад має бути почутим", — повідомив Олег Рябой.
Підписуйтеся, читайте, дивіться головні новини Житомирщини на наших платформах: