Чи демонтують меморіальну дошку комуністичному діячу Миколі Кіщуку у Франківську

Чи демонтують меморіальну дошку комуністичному діячу Миколі Кіщуку у Франківську

Чи демонтують меморіальну дошку комуністичному діячу Миколі Кіщуку у Франківську
Фото: Суспільне Івано-Франківськ

Директор Івано-Франківського обласного музею визвольної боротьби імені Степана Бандери Ярослав Коретчук закликав демонтувати меморіальну дошку комуністичному діячу Миколі Кіщуку з фасаду будівлі обласної організації Національної спілки художників України. Історик розповів, що Микола Кіщук причетний до депортації сімей повстанців.

Суспільне зібрало думки франківських митців, історика, а також сина Миколи Кіщука, наскільки доречна пам'ятна дошка на фасаді будівлі, і чи треба її демонтувати.

У коментарі Суспільному Ярослав Коретчук розповів, що Микола Кіщук упродовж 1949-1950 років був головою виконавчого комітету Косівської районної ради депутатів трудящих. У ці роки він ухвалював рішення про депортацію учасників українського визвольного руху.

Меморіальна дошка комуністичному діячу Миколі Кіщуку на фасаді будівлі обласної організації Національної спілки художників України
Меморіальна дошка Миколі Кіщуку у Франківську. Фото: Суспільне Івано-Франківськ

"Депортували кількасот людей із Косівського району — сім’ї повстанців. І він, як голова райвиконкому, ухвалював рішення, організовував процес депортації: забезпечував транспортними засобами, саньми, вантажівками. Людину, яка протидіяла українському визвольному руху, недоречно сьогодні вшановувати в такій формі, зберігаючи дошку", — каже Ярослав Коретчук.

Ярослав Коретчук запропонував демонтувати меморіальну дошку комуністичному діячу Миколі Кіщуку у Франківську
Директор Івано-Франківського обласного музею визвольної боротьби імені Степана Бандери Ярослав Коретчук. Фото: Суспільне Івано-Франківськ

Голова Івано-Франківської обласної організації НСХУ Світлана Повшик від коментарів відмовилася. Сказала, що відповість на запитання письмово. Тож Суспільне надіслало до організації інформаційний запит.

Член Івано-Франківської обласної організації Національної спілки художників України Богдан Губаль каже, що не знав, що Микола Кіщук був комуністом, тож підтримує демонтаж цієї дошки.

Меморіальна дошка комуністичному діячу Миколі Кіщуку у Франківську
Фото: Суспільне Івано-Франківськ

"Я особисто не знав. Це свідчить про те, що він займав антиукраїнську позицію. І, звичайно, цю меморіальну дошку, яка зараз вивішена, потрібно зняти", — пояснює свою позицію Богдан Губаль.

Художник Микола Якимечко, який був головою обласної організації НСХУ у 2013-2018 роках, пояснює, чому за своєї каденції не демонтував з будівлі меморіальну дошку Миколі Кіщуку.

"Тому, що понад 20 років центральну контрольно-ревізійну комісію Національної спілки художників України очолює син Миколи Федоровича Кіщука — Микола Миколайович. І цим сказано все. Він впливає", — пояснює Микола Якимечко.

Художник Микола Якимечко хотів демонтувати меморіальну дошку комуністичному діячу Миколі Кіщуку
Художник Микола Якимечко був головою Івано-Франківської обласної організації НСХУ у 2013-2018 роках. Фото: Суспільне Івано-Франківськ

Слова Ярослава Коретчука про те, що Микола Кіщук причетний до депортації учасників визвольного руху, його син, Микола Кіщук, заперечив.

"Я можу передзвонити зараз в СБУ Івано-Франківської області й у них запитати. Вони, певно, краще знають, чи він займався цим, чи ні. Чи це люди, які хочуть дошку забрати. Нехай забирають. Але спочатку хай спитають івано-франківських художників, чи вона їм потрібна, чи ні. Я не був її ініціатором — навіть був здивований і радий, що вони цю дошку поставили. Дійсно, батько заслужив", — прокоментував ініціативу демонтувати меморіальну дошку Микола Кіщук.

Підписуйтеся на новини Суспільне Івано-Франківськ у Facebook, Telegram, Viber, Instagram та YouTube

На початок