Суд розглянув апеляцію й залишив нардепа Шуфрича під вартою

Суд розглянув апеляцію й залишив нардепа Шуфрича під вартою

Суд розглянув апеляцію й залишив нардепа Шуфрича під вартою
. У Печерському районному суді обиратимуть запобіжний захід нардепу від ОПЗЖ Нестору Шуфричу, 15 вересня 2023 року, фото: Ліля Гончарук/Суспільне

Київський апеляційний суд 11 жовтня розглянув скаргу на запобіжний захід народному депутату від забороненої партії "ОПЗЖ" Нестору Шуфричу, якого підозрюють у державній зраді, й залишив парламентаря під вартою до 15 листопада.

Про це повідомив кореспондент Суспільного.

На думку обвинувачення, Шуфрич за вказівками громадянина Росії, колишнього нардепа та заступника секретаря РНБО Володимира Сівковича, який перебуває у розшуку, збирав інформацію, подавав запити й виступав на ефірах українських і російських телеканалів з метою провокування паніки, міжконфесійної ворожнечі та дискредитації ЗСУ.

"Громадянин Сівкович вирішив залучити Шуфрича до підривної діяльності на території України. Шуфрич, відповідно до плану, розробленого представниками вищого військово-політичного керівництва РФ, мав здійснювати публічні виступи у ЗМІ, під час яких повинен був дискредитувати українську владу, дискредитувати військово-політичне керівництво держави в ескалації конфлікту на Сході, у зменшення товарообігу із РФ. Мав подавати депутатські заяви та звернення до державних органів з метою загострення політичної ситуації України", — зазначив прокурор.

За версією слідства, з 9 серпня по вересень 2021 року Шуфрич у телевізійних ефірах, нібито, виконував завдання, надані Сівковичем. Прокурор підкреслив, що правоохоронці встановили телефон, через який відбувалося спілкування, та виявили ознаки конспірації в листуванні.

"Сівкович надсилав проєкти депутатських запитів, доступ до яких він (Шуфрич — Ред.) міг отримати тільки як народний депутат. Підозрюваний звітував про свою роботу і пересилав відеоролики, де він виступав на телеканалах. В матеріалах справи наявні висновки експертизи, де у висловлюваннях експерти підтверджують ознаки завдання шкоди інформаційній безпеці в частині загроз національним інтересам та інформаційній безпеці Україні", — підкреслив прокурор. За його словами експертиза підтвердила, що висловлювання Шуфрича були спрямовані, зокрема на підрив обороноздатності, деморалізації особового складу військових, загострення дестабілізації суспільно-політичної та соціально-економічної ситуації. Слідство з'ясовує причетність іноземних громадян. Прокурори просили в суду залишити запобіжний захід без змін та наголосили на ризиках у справі, а саме:

  • переховування;
  • перешкоджання слідству;
  • знищення доказів;
  • вплив на свідків та експертів;
  • можливість вчиняти інші правопорушення;

Адвокати всі ризики заперечили та назвали підозру є "необґрунтованою". Вони наголосили на "позитивній поведінці" депутата і попросили змінити запобіжний захід на не пов'язаний із триманням під вартою. "Жодного доказу про те, що Шуфрич знав, що у Сівковича є російське громадянство не наведено. Інших доказів провини Шуфрича теж не наведено. Експерт у своїх експертизах робить припущення і робить висновки на цьому", — заявив адвокат.

"Якби я був зрадником, я б вже пішов на якусь співпрацю, щоб зменшити покарання. У мене тату 83 роки, у нього стався тромб в мозку. Але я 27 днів не розумію чому, чи вони помилилися, чи "хайпанули", чи виконують якесь бізнес-замовлення, чому я позбавлений можливості спілкуватися із батьком. Я не думав, що це буде така зухвалість, бездоказовість та безвідповідальність. Прошу дати мені можливість бачитися з родиною та виконувати обов'язки народного депутата", — говорив Шуфрич.

"Суд ухвалив: у задоволенні клопотання про зміну запобіжного заходу відмовити. Залишити в силі рішення Печерського суду", — зачитав рішення суддя, повернувшись з нарадчої кімнати, після того, як заслухав обидві сторони.

Що цьому передувало

Правоохоронці 15 вересня оголосили Шуфричу підозру в державній зраді. Також Служба безпеки України провела у парламентаря обшуки.

15 вересня Печерський районний суд Києва обрав нардепу запобіжний захід у вигляді тримання під вартою без права внесення застави.

Що відомо про Шуфрича

У 2019 році Нестор Шуфрич був обраний народним депутатом від нині забороненої партії "ОПЗЖ". За даними руху Чесно, парламентаря відносили до групи впливу кума Путіна Віктора Медведчука всередині фракції.

4 березня 2022 року Шуфрича затримала тероборона Києва, через те, що він робив селфі на блокпосту. Нардеп тоді заявив, що це було для підтвердження того, що він залишається у столиці попри бойові дії на її околицях.

На початок