"Це не лікування, а схема". Що буде з ліками для хворих на ВІЛ, туберкульоз, гепатит

"Це не лікування, а схема". Що буде з ліками для хворих на ВІЛ, туберкульоз, гепатит

"Це не лікування, а схема". Що буде з ліками для хворих на ВІЛ, туберкульоз, гепатит

Днями Міністерство охорони здоров’я має погодити закупівлю ліків за державними програмами, на які очікують майже 300 тисяч пацієнтів. Мова йде, зокрема, про препарати для хворих на ВІЛ, туберкульоз, вірусні гепатити, а також замісну підтримуючу терапію. Пацієнтські організації заявили про зрив закупівель через неузгодження договорів МОЗ, а в лікарнях готуються до дефіциту препаратів для важко- та хронічно хворих. Суспільне дізнавалося, як вийти зі складної ситуації та чому державні закупівлі не розпочалися вчасно.

Загалом існує 38 напрямів, за якими Україна закуповує ліки та медичні вироби для важкохворих та хронічно хворих пацієнтів за програмою "Громадське здоров’я та заходи боротьби з епідеміями". У 2020 році в бюджеті на це виділено 10 мільярдів гривень, але, попри це, держзакупівлі опинилися під загрозою зриву.

Закупівлі величезного обсягу ліків для хронічно хворих в Україні поділені між державою й міжнародними організаціями. У 2020 році придбанням медпрепаратів за 24 напрямками займаються міжнародні партнери, а за 12-ма напрямками – державне підприємство "Медичні закупівлі України". Механізм такий – ДП "Медичні закупівлі України" визначає напрями, які саме препарати треба придбати та у якій кількості. Свої пропозиції представники ДП погоджують з МОЗ і після цього оголошують тендер.

Як розповів Суспільному заступник генерального директора із закупівель підприємства “Медичні закупівлі Україні” Едем Адаманов, вони вже почали закупівлю ліків за 12 напрямами, а це близько 380 позицій. Щодо ще двох, зокрема, й антиретровірусної терапії, – готові стартувати після необхідних погоджень із МОЗ.

“Минулого тижня ми отримали наказ про кількісні показники по антиретровірусній терапії від Міністерства охорони здоров’я. Ми без цього не мали кількості для закупівлі. На наступний же день ми сформували ТЗ, відправили його до МОЗ і очікуємо, що на цьому тижні вони його погодять,” – каже Адаманов і додає, що від підписання до постачання на склад зазвичай проходить від 6 до 8 місяців.

Читайте також: Не чекай на хвороби, зміцнюй імунітет. 6 способів покращити здоров'я

МОЗ також визначає, які саме міжнародні організації будуть закупати ліки для хворих українців. Але станом на зараз постачальників і досі не обрано офіційно. На початку серпня шість пацієнтських організацій звернулися до Кабінету міністрів, попередивши про загрозу зриву закупівель. Зволікання у цьому питанні ставить під загрозу лікування майже 300 тисяч людей, хворих на ВІЛ, туберкульоз, гепатит та тих, хто отримує замісну терапію.

Не дочекавшись рішень від держави, міжнародні організації продовжують підтримувати людей препаратами. Як розповів голова координаційної ради благодійної організації "100% Життя" Дмитро Шерембей, фонд спільно з міжнародними організаціями забезпечує препаратами антиретровірусної терапії 115 тисяч осіб.

"Наприкінці серпня до благодійної організації "100% Життя" почали звертатися через дефіцит ліків для хворих на туберкульоз на Луганщині", – зазначив Шерембей.

Що кажуть пацієнти

Артем (ім’я змінено за його проханням – ред.) має діагноз ВІЛ-інфекція. Про своє захворювання дізнався у 2003 році, а з 2005 почав лікування, яке пригнічує розмноження вірусу в організмі та відновлює функції імунної системи. Кожного ранку в один і той же час він має приймати антиретровірусну терапію. Це – пожиттєве лікування, яке не можна переривати. Артем розповідає, що це не просто терапія, а “схема”: “І, якщо в моєму випадку, ця схема в одній пігулці і, скажімо, її немає, то фактично в мене накривається вся схема”.

Ліки для важко хворихСуспільне

Ліки ВІЛ-інфіковані отримують курсами. Про те, що вони закінчуються Артем дізнався, зокрема, від товаришів, яким про це сказали у Київському центрі СНІДу. Купити препарати для антиретровірусної терапії у звичайній аптеці не можна, їх надає лікар за державною програмою.

Що кажуть у МОЗ

“Суспільне” звернулося до Міністерства охорони здоров’я із питанням: чому виникла затримка із закупівлею ліків за певними напрямами та на якому етапі цей процес зараз? На момент публікації цього матеріалу – відповіді не було.

Міністр охорони здоров’я Максим Степанов в одному з інтерв'ю розповів, що на момент свого призначення (30 березня – ред.) у відомстві не була сформована потреба по ліках на 2020 рік - не було відомо які саме лікарські засоби та у якій кількості їх треба закупити.

Водночас за словами виконавчої директорки БФ "Пацієнти України" Інни Іваненко, МОЗ тричі оголошував про збір потреб по АРТ по регіонах. Вона каже, що станом на зараз міжнародні організації, які мають закупити необхідні ліки, і досі не обрані офіційно: “Коли з ними будуть підписані договори, коли їм перерахуються кошти – це все буде восени. І таким чином ми матимемо відстрочку всіх поставок – на початок наступного року, а то і на середину 2021-го року”.

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди