У Швейцарії діють 20% російських шпигунів, розміщених у Європі — NZZ

У Швейцарії діють 20% російських шпигунів, розміщених у Європі — NZZ

Будівля торговельного офісу у Женеві, Швейцарія, 26 липня 2023 р.
Будівля торговельного офісу у Женеві, Швейцарія, 26 липня 2023 р., фото: AP

Федеральна служба розвідки Швейцарії визначила, що п’ята частина всіх офіцерів російської розвідки, дислокованих у Європі, нині дають на території Швейцарії. Йдеться про понад 80 агентів Росії.

Про це пише швейцарська газета NZZ.

Зазначається, що після нападу Росії на Україну країни ЄС видворили сотні шпигунів, які працювали під виглядом дипломатів. Однак у Швейцарії через нейтральний статус російські розвідники й навіть чітко ідентифіковані агенти залишаються непорушними.

Видання відмічає, що Швейцарія стає дедалі важливішою для Москви.

"Відень, Брюссель і Женева завжди були в центрі уваги. Влада Бельгії зараз спеціально видворила ключових співробітників російських спецслужб. Це підвищує важливість Швейцарії для Росії", — розповідає історик і експерт спецслужб Адріан Ханні.

За словами Ханні, цілими мережами агентів можна було керувати та отримувати інструкції зі Швейцарії. Вона додала, що у Швейцарії путінські спецслужби можуть стежити за російською діаспорою та шукати способи обійти західні санкції.

"Необхідна інфраструктура вже давно створена. Швейцарія була важливим місцем ще до початку війни. Країна служить центром і матеріально-технічною базою для російських спецслужб. Наприклад, у нападі на російського перебіжчика Сергія Скрипаля, отруєного в Солсбері у 2018 році. .. Ця операція була підготовлена в районі Женеви", — стверджує Ханні.

Той факт, що російські служби зараз ще сильніше просуваються до Швейцарії, має потенційно вибуховий політичний потенціал.

"Ці іноземні агенти становлять загрозу внутрішній і зовнішній безпеці Швейцарії. Оскільки дипломатичний імунітет захищає їх від судового переслідування, ми повинні забезпечити, щоб вони покинули країну", — каже член Національної ради Швейцарії Фабіан Моліна.

На початок