Представник президента в КСУ: указ про звільнення Ситника має видати Зеленський

Представник президента в КСУ: указ про звільнення Ситника має видати Зеленський

Представник президента в КСУ: указ про звільнення Ситника має видати Зеленський
Фото: УНІАН

28 серпня Конституційний суд визнав незаконним указ про призначення Артема Ситника на посаду директора Національного антикорупційного бюро. Як вплине рішення Конституційного суду на роботу НАБУ та як його реалізувати Суспільному розповів представник президента в КСУ Федір Веніславський.

Яким способом можна виконати рішення Конституційного суду?

З юридичної точки зору від сьогоднішнього дня Артем Ситник більше не може виконувати повноваження голови НАБУ, оскільки указ про його призначення втратив чинність. Але як припинити трудові відносини з ним — дуже складне питання. Хто має зробити у його трудовій книжці запис про звільнення? На якій підставі? У законі про Національне антикорупційне бюро є вичерпний перелік підстав для дострокового припинення повноважень голови, і таких підстав, як рішення Конституційного суду, там немає. З іншого боку, є рішення Конституційного суду, яке необхідно виконати. Найперший варіант — президент має видати указ про звільнення голови НАБУ на підставі рішення Конституційного суду. Чи піде президент таким шляхом — наразі я не можу сказати. Бо питання дуже неоднозначне і потребує детального вивчення

Але якщо Конституційний суд постановив, що президент не мав права призначати голову НАБУ, бо це не входить до переліку його повноважень, то хіба має він право його звільняти?

Пан Ситник призначений на посаду указом президента, на підставі якого і виникли трудові відносини з Артемом Ситником. Жодного іншого суб’єкта, який має право зараз звільняти пана Ситника із посади, окрім президента, я зараз не бачу.

Як бути із долею самого НАБУ? Верховній раді зараз потрібно переписувати закон чи вносити зміни до Конституції?

Можливий і перший і другий варіант. Звичайно, для того, щоб забезпечити максимальний ступінь незалежності антикорупційного бюро, необхідно переглянути процедуру призначення його керівництва. Вона має бути поза межами повноважень виконавчої влади. Адже саме у виконавчій владі відбувають найбільші корупційні акти, з якими й має боротися НАБУ. Боротися із корупцією у виконавчій владі будучи в сфері виконавчої влади — навряд чи правильний шлях. Втім, обидва вказані шляхи один одного не виключають. На сьогодні, щоб не гальмувати роботу НАБУ, потрібно внести зміни до закону. Це найшвидший парламентський шлях. А далі — більш стратегічний шлях, який передбачає і зміни до Конституції, і зміни до закону.

Чи не буде заблокована робота НАБУ доки не будуть прийняті зміни до Закону?

Ні, не буде. Заблокована лише робота директора НАБУ, оскільки його повноваження припинено. Хто буде виконувати ці повноваження — питання відкрите. Швидше за все — його перший заступник. Робота НАБУ не зупинена і не заблокована. Всього-на-всього припинені повноваження голови НАБУ, який, як вирішив Конституційний суд, був призначений у неконституційний спосіб.

Що відомо

Артем Ситник очолив НАБУ у 2015 році. Він став єдиним з трьох основних претендентів на цю посаду, хто пройшов всі етапи конкурсу. Конкурсна комісія рекомендувала президенту двох кандидатів - Артема Ситника і Миколу Сірого. 16 квітня 2015 року Петро Порошенко підписав указ про призначення Ситника головою НАБУ.

На початок