Китайська компанія продала "вагнерівцям" два розвідувальні супутники — AFP

Китайська компанія продала "вагнерівцям" два розвідувальні супутники — AFP

"Вагнерівець" стоїть біля неофіційного меморіалу Євгену Пригожину
Найманець ПВК "Вагнер". AP/Dmitri Lovetsky

Російська компанія "Ника-Фрут", яку пов'язують з власником ПВК "Вагнер" Євгеном Пригожиним, у листопаді 2022 року купила у китайської компанії Beijing Yunze Technology два розвідувальних супутники.

Про це пише агентство AFP, посилаючись на документи, з якими ознайомилися журналісти.

У розпорядженні агентства опинився контракт між "вагнерівцями" й китайською фірмою за листопад 2022 року, коли найманці відігравали важливу роль у повномасштабній війні проти України.

Угода передбачала придбання двох китайських супутників – JL-1 GF03D 12 та JL-1 GF03D 13, які перебувають на орбіті на висоті 535 кілометрів над Землею. Вартість послуг оцінювалась у понад 30 млн доларів.

Зазначається, що з російського боку угоду підписав Іван Мечетін – гендиректор компанії "Ника-Фрут", яка співпрацювала з компаніями з орбіти власника ПВК "Вагнер" Євгена Пригожина, який загинув в авіакатастрофі в серпні.

За даними джерела AFP у європейських спецслужбах, "вагнерівці" використовували знімки для планування операцій в Україні, Африці й навіть на території Росії – під час невдалої спроби заколоту в червні цього року.

Водночас співрозмовники журналістів стверджують, що контракт і досі дійсний, проте невідомо, чи знає влада Китаю цю угоду, але у США ще в лютому запровадили санкції проти Beijing Yunze Technology Co Ltd.

У квітні Державний департамент США також запровадив санкції проти компанії Head Aerospace Technology, яка постачала супутникові знімки України компаніям, пов'язаним із ПВК "Вагнер" і Євгеном Пригожиним.

Що відомо про ПВК "Вагнер"

У 2013 році в Росії утворився "Словʼянський корпус", де з усієї країни набирали найманців для служби. Власником її став той же Пригожин, а командиром — Дмитро Уткін із позивним "Вагнер", який отримав на честь композитора Ріхарда Вагнера, якого любив Гітлер.

В межах укладених домовленостей з Башаром аль-Асада перші найманці відправилися в Сирію у вересні 2013 року. Саме там в Уткіна зʼявився позивний, який перетворився у назву ПВК.

Згодом корпус найманців "Словʼянський корпус" перейменували у ПВК "Вагнер", де командиром та правою рукою власника, того ж Євгена Пригожина, й став Уткін.

Вагнерівці за збройної та фінансової підтримки Кремля виконували завдання в Судані, Лівії, ЦАР, опинилися на війні в Сирії та на Донбасі. А з березня 2022 року це ПВК вважається чи не найбільш боєздатною силою Росії, яка воює на території України.

Увечері 23 червня глава ПВК "Вагнер" Євген Пригожин заявив, що війська Міноборони Росії вдарили по місцю дислокації "вагнерівців" і там нібито загинуло багато найманців. Він анонсував "марш справедливості", додав, що "вагнерівців" 25 тисяч і вони ідуть "розбиратись". А також закликав всіх, хто хоче "заканчівать бєзпрєдєл" долучатись до "маршу". Після того, вагнерівці передислокувалися до Білорусі, де навчали військових.

Через 2 місяці, 23 серпня 2023 року, власник ПВК "Вагнер" Євген Пригожин та співзасновник групи Дмитро Уткін загинули в авіатрощі в Тверській області РФ.

На початок