Пригожин і "вагнерівці" намагались здійснити держпереворот у Молдові на початку року — Санду

Пригожин і "вагнерівці" намагались здійснити держпереворот у Молдові на початку року — Санду

Президентка Молдови Майя Санду
Президентка Молдови Майя Санду. Фото: Офіс президента

Президентка Молодови Майя Санду заявила, що власник ПВК "Вагнер" Євген Пригожин намагався здійснити державний переворот у країні з метою усунення її від влади.

Про це Майя Санду сказала в інтерв'ю Financial Times.

У лютому 2023 року Санду заявляла, що Росія планує повалити уряд Молдови під прикриттям, здавалося б, органічних протестів, які переростуть у насильство. Тоді цьому вдалося запобігти, але за її словами ситуація була "справді драматичною". Тепер Санду стверджує, що Пригожин і найманці ПВК "Вагнер" брали безпосередню участь у невдалій спробі державного перевороту у Молдові.

Санду додала, що Росія продовжуватиме намагатися втрутитися в політику Молдови, підкресливши, що пов’язані з Росією сили перекинули в країну велику суму грошей напередодні майбутніх місцевих виборів.

Окрім спроби вплинути на вибори в Молдові, Росія використовувала проти Молдови різноманітні інструменти, включно з використанням енергетичних ресурсів, кібератаками та прямими погрозами країні заворушеннями з контрольованого Росією регіону Молдови Придністров’я.

У травні 2023 року Санду сказала в інтерв’ю FT, що, на її думку, наступною була б Молдова, якби Росії вдалося виконати свій початковий план — захопити Київ за три дні.

"Я не вірю, що вони б зупинилися на кордоні. Ми сьогодні в безпеці тільки завдяки Україні", — сказала тоді Санду.

Що відомо про ситуацію у Молдові

Президент Зеленський під час виступу на саміті ЄС 9 лютого заявив про "план Росії взяти Молдову під свій контроль". Служба інформації та безпеки Молдови підтвердила, що молдовська сторона отримувала від України дані про наміри Росії провести кампанію з дестабілізації ситуації в державі.

13 лютого президентка Молдови Мая Санду підтвердила цю інформацію і заявила, що за допомогою протестів опозиції РФ має намір здійснити держпереворот у Молдові та змінити владу в Кишиневі.

20 лютого президент України заявив, що Росія давно планувала змінити владу та влаштувати провокації у Молдові, про що він уже попередив президента Маю Санду. Однак Молдова і РФ не мають спільного кордону, а росіяни могли перекидати своїх військових лише в аеропорт у Кишиневі. 21 лютого прем'єр-міністр Дорін Речан підтвердив слова Зеленського про те, що РФ планує захопити аеропорт у Кишиневі для перекидання військових до Молдови.

З осені минулого року у Молдові тривають мітинги проти підвищення цін на енергоносії у країні та дій уряду. Їх скликає опозиційна до влади політична партія "Шор". За словами президентки країни Маї Санду, ця партія "намагається показати чи продати ідею Москві, що вони можуть дестабілізувати Молдову".

Водночас влада заявляє, що постачання російського газу є методом шантажу Росії. Річ у тім, що частину енергоносіїв Молдова за контрактами із "Газпромом" має постачати у невизнане Придністров’я, де з 90-х років перебувають російські військові.

Що відомо про ПВК "Вагнер"

У 2013 році в Росії утворився "Словʼянський корпус", де з усієї країни набирали найманців для служби. Власником її став той же Пригожин, а командиром — Дмитро Уткін із позивним "Вагнер", який отримав на честь композитора Ріхарда Вагнера, якого любив Гітлер.

В межах укладених домовленостей з Башаром аль-Асада перші найманці відправилися в Сирію у вересні 2013 року. Саме там в Уткіна зʼявився позивний, який перетворився у назву ПВК.

Згодом корпус найманців "Словʼянський корпус" перейменували у ПВК "Вагнер", де командиром та правою рукою власника, того ж Євгена Пригожина, й став Уткін.

Вагнерівці за збройної та фінансової підтримки Кремля виконували завдання в Судані, Лівії, ЦАР, опинилися на війні в Сирії та на Донбасі. А з березня 2022 року це ПВК вважається чи не найбільш боєздатною силою Росії, яка воює на території України.

Увечері 23 червня глава ПВК "Вагнер" Євген Пригожин заявив, що війська Міноборони Росії вдарили по місцю дислокації "вагнерівців" і там нібито загинуло багато найманців. Він анонсував "марш справедливості", додав, що "вагнерівців" 25 тисяч і вони ідуть "розбиратись". А також закликав всіх, хто хоче "заканчівать бєзпрєдєл" долучатись до "маршу". Після того, вагнерівці передислокувалися до Білорусі, де навчали військових.

Через 2 місяці, 23 серпня 2023 року, власник ПВК "Вагнер" Євген Пригожин та співзасновник групи Дмитро Уткін загинули в авіатрощі в Тверській області РФ.

На початок