У Коломиї не можуть поділити приміщення колишнього шкірвендиспансеру

У Коломиї не можуть поділити приміщення колишнього шкірвендиспансеру

У Коломиї не можуть поділити приміщення колишнього шкірвендиспансеру Суспільне Карпати

Колишнє приміщення Коломийського міжрайонного дермато-венерологічного диспансеру може перетворитися у музейно-виставковий центр. Таке питання планують розглядати на майбутній сесії міської ради. Про це Суспільному Карпати повідомив голова міста Ігор Слюзар.

Проте на це приміщення, що є комунальною власністю, претендує також римо-католицька громада.

Після святкової літургії біля римо-католицького костелу парафіяни обговорюють долю приміщення, що розташована позаду та колись слугувала резиденцією священника. Один із теперішніх отців костелу Михайло Яворський показує копії архівних документів, на яких зображено план обох приміщень.

Колишня резиденція будувалася ще у 1902-му році, проте за Радянського Союзу вона слугувала пологовим будинком, а до минулого року - шкірвендиспансером. Священник вважає, що ці 900 квадратних метрів є власністю римо-католицької громади, яка налічує 600 прихожан. За його словами, про це свідчить 100-річний документ, і саме тому церква планує повернути приміщення. В протилежному випадку – будуть судитися.

"Була лікарня - трохи терпіли, людям помагає – треба, а коли закрилася, ми хочемо своє майно забрати назад. Нам немає, де дітей вчити, молодь і дорослих беремо, родини, катехізація - все проводиться, - каже парох Коломийської римо-католицької парафії Святого Ігнатія Лойоли Михайло Яворський. - В нас зараз назначений єпископ-помічничий на Івано-Франківську, Чернівецьку області. Він повинен жити тут в нас. Митрополит зробив, щоб тут була його резиденція, щоб легше було священникам приїжджати, монахиням. Бо це ближче, ніж до Львова".

Голова товариства культури польської "Покуття" Станіслава Колусенко каже, що релігійну громаду утискають. За її словами, греко-католикам і православним віддали у власність колишні радянські приміщення, а римо-католикам власність не повертають.

"Для того, щоб нам віддали наш костел з 90-го року, майже рік ми лежали під костелом, не пускали меблі, які хотіли завезти, бо там був магазин меблів. Костел був знищений в середині повністю. Перед храмом стояв магазин, який ми розбирали своїми руками, і залишилася тільки частина цього будинку, яка трухлява, і її нема чого реставрувати, а тільки розібрати і впорядкувати вхід до костелу", - розповідає Станіслава Колусенко.

Катерина Трачук поставила свій підпис, щоб повернути колишню резиденцію. Жінка каже, що її мама відстоювала костел, а вона хоче, щоб на місці будинку єзуїтів не звели новобудову.

"В цьому будинку могло б відбуватися багато різних дійств, зокрема, молодіжні навчання. Навіть отець мені казав, що я б могла вокал викладати чи зустрічі театральної школи робити. Взагалі, щоб це був відкритий простір", - каже парафіянка.

Міський голова Коломиї Ігор Слюзар пояснює, що в Україні немає закону про реституцію – поновлення порушених майнових прав. Тому це приміщення є власністю громади міста, і передати чи продати його неможливо. Єдиний можливий варіант – оренда. За словами Ігоря Слюзара, пропозиція музейно-виставкового центру вигідна і владі, і бізнесу.

"Я не утримую це приміщення. Утримання приміщення за бюджеті кошти тягне великі видатки, а приміщення велике. Я його не ремонтую, воно зберігається і маємо шанс збільшити потік туристів", - каже очільник міста.

Соціальний проєкт для колишнього шкірвендиспансеру у Коломиї Василь Вишиванюк придумав за місяць карантину. Чоловік розповідає, що створений центр матиме до 40 робочих місць. Попередньо, на його реалізацію після дозволу міських депутатів потрібно 10-15 мільйонів гривень та дев’ять місяців часу.

"Він буде не як музей, а громадський простір, в якому ще будуть й виставкові зали, конференційні зали, якісь магазинчики, в яких матимуть можливість продавати місцеві виробники, митці різну сувенірну продукцію, кафе, гуртки для дітей", - каже ініціатор створення музейно-виставкового центру в Коломиї Василь Вишиванюк.

Авторка: Ірина Андріїв

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди