Три китайські нафтогазові компанії тепер у списку міжнародних спонсорів війни — НАЗК

Три китайські нафтогазові компанії тепер у списку міжнародних спонсорів війни — НАЗК

НАЗК внесла три китайські нафтогазові компанії у список міжнародних спонсорів війни
Логотипи CNOOC Group, Sinopec Group, CNPC. Фото: НАЗК

Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК) включило три найбільші нафтогазові компанії Китаю до переліку міжнародних спонсорів війни. Вони продовжують співпрацювати з Росією, сплачувати до РФ податки та реалізувати спільні проєкти.

НАЗК визначило спонсорами війни компанії China National Offshore Oil Corporation (CNOOC Group), China Petrochemical Corporation (Sinopec Group) та China National Petroleum. Corporation (CNPC).

China National Petroleum Corporation – найбільша китайська національна нафтогазова корпорація. Її прибуток у 2022 році зріс до 21 млрд доларів (більше ніж у 2 рази). Це сталося на тлі глобального скорочення постачання нафти, частково й через війну Росії в Україні.

Компанія має спільні проєкти з Росією, серед основних:

  • ВАТ "Ямал СПГ" (CNPC  володіє 20% акцій у цьому проєкті);
  • проєкт "Арктик СПГ-2" (CNPC володіє часткою 10%);
  • газопровід "Сила Сибіру";
  • нафтопровід "Сковородино-Мохе-Дацин".

Як зазначає НАЗК, володіючи часткою компаній у Росії, China National Petroleum Corporation сплачує великі податки до бюджету країни-агресора, зокрема цим дає можливості Росії продовжувати війну. Податок у проєкті з "Ямал СПГ" у 2022 році становив 1,14 млрд доларів. Крім того, рік тому "Газпром" і CNPC домовилися перейти на оплату рублях і юанях, що посилює російський рубль.

Sinopec Group – це друга за величиною державна компанія Китаю, яка видобуває паливо та перероблює сиру нафту.

Sinopec заявив, що компанія буде і далі купувати сиру нафту та газ у Росії, попри санкції країн Заходу через війну в Україні.

Sinopec Group володіє 10% відсотками акцій ПАТ "Сибур Холдинг" та часткою 40% у ТОВ "Амурский газохимический комплекс". Лише за перше півріччя 2023 року через "Сибур Холжинг" до бюджету РФ сплатили 347 млн доларів, а за 2022 рік через "Амурский газохимический комплекс" сплачено 30 млн доларів.

CNOOC Group – третя за величиною національна нафтова компанія Китаю, найбільший морський видобувач нафти та газу в країні.

Дочірня компанія CNOOC має 10% акцій у проєкті "Арктик СПГ-2" (як і China National Petroleum Corporation). Капітальні вкладення для запуску "Арктик СПГ-2" оцінюються у 21,3 млрд доларів. У липні 2023 року в межах цієї співпраці добудували та спустили на воду першу лінію зрідження природного газу (ЗПГ), так званий "плавучий завод". Участь у його відкритті брав Володимир Путін.

Успішне втілення цього проєкту може збільшити частку Росії на світовому ринку зрідженого природного газу до 15%, (наразі вона — близько 8%). А зріджений газ не підпадає під санкції чи інші вторинні обмеження, пишуть у росЗМІ.

На початок