Індія вимагає від Канади відкликати понад 40 дипломатів — Financial Times

Індія вимагає від Канади відкликати понад 40 дипломатів — Financial Times

ЗМІ
Індія вимагає від Канади відкликати понад 40 дипломатів — Financial Times
Прапор Індії на фоні штаб-квартири ООН у Нью-Йорку. Фото: Twitter / India at UN, NY

Індія дала Канаді час до 10 жовтня, аби та скоротила свою дипломатичну присутність у країні. Інакше Нью-Делі попереджає, що може позбавити диппредставників імунітету.

Про це повідомляє Financial Times із посиланням на власні джерела, яких видання не назвало.

Офіційний Нью-Делі заявив Оттаві, що канадська сторона має репатріювати близько 40 дипломатів до 10 жовтня. Індія погрожує позбавити імунітету тих дипломатичних працівників, які залишаться в країні пізніше за цю дату.

Нині в Індії перебувають 62 канадських дипломати. Індія вказала скоротити їх на 41. Нью-Делі також заборонив візи для канадців наступного дня після заяви Трюдо 18 вересня.

МЗС Канади та уряд Індії відмовилися від коментарів цієї ситуації. Раніше в Індії заявляли, що хочуть "паритету" щодо кількості та рівня дипломатів в обох країнах. Канада має на кілька десятків дипломатів більше в Нью-Делі, ніж Індія в Оттаві — усе тому, що приблизно 1,3 мільйона канадців претендують на спадщину в Індії, і для них потрібен великий консульський відділ.

У чому причина погіршення відносин Канади та Індії

Про те, що Індія та Канада взаємно висилають високопоставлених дипломатів через убивство Ніджара, стало відомо 19 вересня. Спочатку про висилку індійського дипломата оголосила Канада. МЗС Індії відповіло тим самим.

Причина — в убивстві сикхського активіста, канадського громадянина Хардіпа Сінгха Ніджара на території Канади, яке сталося в червні 2023 року. Під час розслідування злочину прем'єр-міністр Джастін Трюдо заявив, що Канада розслідує "достовірні звинувачення", які пов'язують Індію з убивством Ніджара.

Прем'єр-міністр Канади Джастін Трюдо
Прем'єр-міністр Канади Джастін Трюдо. Прем’єр-міністр Канади Джастін Трюдо на саміті НАТО у Вільнюсі 11 липня 2023 р. REUTERS

Натомість Індія відкидає звинувачення Трюдо і назвала їх "абсурдними". У заяві Міністерства закордонних справ країни наголошується, що Індія є демократичною державою з твердою прихильністю до верховенства права.

Хто такий вбитий Хардіп Сінгх Ніджар

Як відзначає CNN, Ніджар був відомим сикхським лідером на заході Канади. У червні двоє озброєних людей у масках застрелили Ніджара у його вантажівці біля сикхського храму в Сурреї в Британській Колумбії. Його смерть обурила сикхську громаду в Канаді, одну з найбільших за межами Індії, де проживає понад 770 000 представників цієї релігійної меншини.

Ніджар був відвертим прихильником створення окремої батьківщини сикхів, відомої як Халістан. Він часто очолював мирні протести проти того, що адвокаційна група назвала "порушенням прав людини, яке активно відбувається в Індії, і на підтримку Халістану".

Рух "Халістан" заборонений в Індії і розглядається урядом як загроза національній безпеці. Низка груп, пов'язаних з цим рухом, внесена до списку "терористичних організацій" відповідно до індійського Закону про запобігання незаконній діяльності (UAPA).

Ім'я Ніджара було у списку терористів UAPA, складеному Міністерством внутрішніх справ країни. У 2020 році Національне агентство розслідувань Індії звинуватило його в "спробі радикалізації сикхської громади по всьому світу на користь створення "Халістану". Там стверджували, що він "намагався підбурювати сикхів голосувати за відокремлення, агітувати проти уряду Індії і здійснювати насильницькі дії".

Канадська поліція не заарештувала нікого у зв'язку з вбивством Ніджар. Але в серпні поліція оприлюднила заяву про те, що розслідує справу трьох підозрюваних, і опублікувала опис можливого автомобіля для втечі, звернувшись до громадськості з проханням про допомогу.

На початок