Військовий облік для жінок з медичною та фармацевтичною освітою: що відомо

Військовий облік для жінок з медичною та фармацевтичною освітою: що відомо

Військовий облік для жінок з медичною та фармацевтичною освітою: що відомо
ФОТО: Gettyimages

З 1 жовтня на військовий облік зобов'язані стати всі жінки-медики, віком від 18 до 60 років. 7 жовтня 2022 року ВРУ ухвалила закон про внесення змін до ст. 1 Закону "Про військовий обов'язок і військову службу", який передбачає жінок певних професій стати на військовий облік за їхнім бажанням.

Скільки жінок з Чернігівщини перебуває на обліку — військові не повідомляють, щоб не розголошувати кількість особового складу підрозділів ЗСУ. Речник Командування Сухопутних військ ЗСУ Володимир Фітьо у програмі "Полудень" на Українському Радіо "Чернігівська хвиля" розповів, що відомо про військовий облік для жінок-медиків та чи означає це, що їх одразу мобілізують.

Далі — з його слів.

Військовий облік
Речник Командування Сухопутних військ ЗСУ Володимиром Фітьо. Речник Командування Сухопутних військ ЗСУ Володимир Фітьо. Фото: Facebook/Володимир Фітьо

Що відомо про військовий облік для жінок

З 1 жовтня набирають чинності зміни до закону про військовий облік, щодо жінок медиків та фармацевтів, який був ухвалений у 2022 році Верховною Радою. Саме вони мають з 1 жовтня стати на військовий облік, з'явитися до своїх територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, пройти медичний огляд, надати відповідний пакет документів та отримати свій військовий обліковий документ.

Насправді нічого не змінилося. Жінки-медики, фармацевти, як були військовозобов'язаними 30 років тому, так вони й залишилися військовозобов'язаними. Зараз триває період документального оформлення, адже держава перебуває в стані війни й нам необхідно розуміти, який є ресурс в медичній галузі. Це не означає мобілізацію, це означає лише те, що вони мають стати на військовий облік. Тобто, якщо вони прийдуть у свій ТЦК та СП, пройдуть медичний огляд, їм ніхто не буде виписувати повістку на фронт. Це найбільший страх, який зараз є.

Військовий облік для жінок з медичною та формацевтичною освітою: що відомо
Лікарка. ФОТО: Gettyimages

Для отримання відстрочки на жінок розповсюджуються ті самі норми закону, як і на чоловіків. Єдине, що є перевагою для жінок-військовослужбовців це те, що немає обмеження виїзду за кордон. Тобто, жінки, які стали на військовий облік, можуть виїжджати на відпочинок за кордон і так далі.

Серед жінок, які не мають медичної освіти, вони теж можуть стати на військовий облік, але добровільно.

Стати на військовий облік мають ті жінки, у яких є медична освіта, але вони працюють в іншій сфері, чи ті, які працюють за спеціальністю

Це жінки, які мають медичний диплом, середню чи вищу освіту та ті, які працюють в медичній сфері. Всі вони мають стати на військовий облік.

Не потрібно одразу всім у перший день бігти у свої ТЦК та СП та штурмувати їх і ставати на облік. Зараз ТЦК та СП займаються мобілізацією. І найперше, що потрібно зробити, це зателефонувати до свого ТЦК та СП та уточнити час, дату прийому, пакет документів, який необхідно.

Потім потрібно з'явитися у свій ТЦК та СП та пройти військово-лікарську комісію і отримати свій документ.

Військовий облік для жінок з медичною та формацевтичною освітою: що відомо
Лікарка. ФОТО: Gettyimages

Ті жінки, які стоять вже на обліку чи потрібно їм додатково приходити в ТЦК та СП

Жінки-медики, які закінчували вищі навчальні заклади, більшість з них автоматично ставали на військовий облік по закінченню вишів. Зараз це більше стосується категорії, які мають відношення до медичної сфери, або ж не встигли в свій час стати на військовий облік.

Для наших медиків-жінок нічого не змінилося протягом 30 років. Вони як були військовозобов'язані, так і залишилися військовозобов'язаними. Зараз просто триває процес документального оформлення, щоб ми розуміли, який людський ресурс в даній сфері у нас є.

Потреби мобілізувати жінок-медиків зараз немає. Усі жінки, які проходять службу в Збройних силах України, вони проходять її добровільно. З 2014 року ми жодної жінки не мобілізували примусово.

До якого часу мають стати жінки-медики на облік

До 2026 року, якщо я не помиляюся, підприємці можуть приймати на роботу, без військово-облікового документа. Але ж найпростішим варіантом, щоб не порушувати закон про військовий облік, це з'явитися у свій ТЦК та СП, коли буде вільний час. Це не займає багато часу, якщо будуть всі необхідні документи.

Військовий облік для жінок з медичною та формацевтичною освітою: що відомо
Лікарі проводять обстеження. ФОТО: Gettyimages

Після того, як жінка-медик стала на облік, чи потрібно ще з'являтися в ТЦК та СП

Звичайно. Про будь-яку зміну потрібно повідомляти в ТЦК та СП. Чи то працевлаштування, чи народження дитини, чи інші причини, які можуть бути причиною для отримання відстрочки.

На жаль, ми ще не на цьому рівні, щоб дані всі отримувати автоматично з інших реєстрів. Тому, якщо ви, наприклад, навчаєтеся на стаціонарі у вищому навчальному закладі, то ви маєте приносити довідку в ТЦК та СП.

Чи є відстрочка від мобілізації для жінок

Жінки-медики мають право на отримання такої самої відстрочки, як і чоловіки. Тобто, якщо жінка, наприклад, має трьох неповнолітніх дітей, якщо жінка є опікуном людини з інвалідністю, якщо жінка сама виховує неповнолітню дитину, якщо жінка одружена з чоловіком, який вже проходить службу в Збройних силах України, тоді це є причинами коли можна отримати відстрочку, якщо у випадку жінку-медика будуть призивати до ЗСУ.

Це на випадок, якщо буде така потреба. Наразі такої потреби немає. Наразі ми просто оновлюємо наші дані, ми з'ясовуємо, який в нас є резерв і виконуємо закон, який прийнятий ВРУ.

Військовий облік для жінок з медичною та формацевтичною освітою: що відомо
Бойові медики. ФОТО: Gettyimages

Коли саме жінок можуть мобілізувати

Є широкомасштабне вторгнення Російської Федерації до нас в країну. І якщо, наприклад, буде така потреба, коли ситуація значно погіршиться, а ми всі віримо, що ми переможемо нашого ворога, тоді таких жінок, можливо, будуть призивати, якщо буде така потреба.

Ми маємо зрозуміти, що зараз на військовий облік будуть ставати лікарі, стоматологи, лори, хірурги, кардіологи і так далі. Звісно, що таких жінок ніхто на фронт відправляти не буде. Вони будуть призиватися, напевно, в госпіталі, або де буде потреба.

Які завдання можуть виконувати жінки у війську

У нас є дуже багато прикладів, коли жінки є і навідниками бойових машин піхоти, і командирами бойових машин піхоти, і артилеристами, і танкістами. Зараз обмежень для наших жінок в ЗСУ практично не існує.

Військовий облік для жінок з медичною та формацевтичною освітою: що відомо
Військовослужбовиця ЗСУ. ФОТО: Gettyimages

Все залежить від власного особистого вибору, який вони зроблять. Для того, щоб вступити до лав ЗСУ, необхідно в ТЦК та СП з'ясувати, де є вільні вакансії.

Підписуйтесь на Суспільне Чернігів і на інших платформах: Telegram, Facebook, Viber, YouTube.

На початок