Воші можуть виживати у крижаній воді на глибині до двох кілометрів — учені

Воші можуть виживати у крижаній воді на глибині до двох кілометрів — учені

Воші можуть виживати у крижаній воді на глибині до двох кілометрів — учені Leonardi Lab

Науковці виявили, що воші виду Lepidophthirus macrorhini можуть жити на задніх кінцівках великих водних ссавців, які проводять майже 10 місяців на рік у водах Антарктики, пірнають на глибину до майже двох кілометрів у пошуках їжі й залишаються там майже дві години.

Згідно з опублікованим у Journal of Experimental Biology дослідженням, ці воші можуть бути найглибшими комахами в морських екосистемах, що вижили в таких екстремальних умовах.

Lepidophthirus macrorhini є паразитичними вошами, які зариваються в верхній шар шкіри тварини і смокчуть кров. У 2015 році морська біологиня з Інституту біології морських організмів в Аргентині Марія Соледад Леонарді виявила живих вошей у самців морського слона (родина тюленевих), які спливли і почали розмножуватися на острові Кінг-Джордж біля узбережжя Антарктиди.

"Ви можете побачити їх неозброєним оком. Вони схожі на мініатюрних крабів", — цитує її слова The New York Times.

На думку Леонарді, наявність вошей у дорослих тюленів свідчить про те, що ці комахи можуть пережити глибокі занурення і круті підйоми під час водних подорожей. Це означає, що воші могли витримати нищівний тиск океанських глибин. За словами біологині, зловити в морі тюленів, які важать понад 3,5 тисячі кг, щоб перевірити, чи витримують воші ці екстремальні умови, буде дуже складно.

Науковиця з тюленемLeonardi Lab

Науковиця з тюленем

За допомогою пінцета команда вчених витягла комах із задніх плавників 15 дитинчат морських слонів, що народилися на пляжах півострова Вальдес в Аргентині. Вони є носіями дорослих вошей, які переносяться з тіл їхньої матері протягом кількох днів після народження. Воші швидко розмножуються, поки дитинчата перебувають на суші, оскільки їх яйця не вилуплюються під водою.

У лабораторії команда занурила вошей в окремі камери, заповнені морською водою і підключені до акваланга. Потім вони піддали кожного воша тиску води, що в 200 разів перевищує тиск на поверхні моря. Після 10 хвилин перебування у такому середовищі 69 з 75 вошей виявилися живими.

"Мені було дуже приємно бачити, що вони вижили в умовах високого тиску", — сказав співавтор дослідження Клаудіо Лаццаро.

Потім дослідники піддали вошей впливу води під тиском вище або нижче, ніж те, що вони відчували раніше.

"Ідея полягала в тому, щоб відтворити ситуацію, в якій можуть опинитися воші, коли їх господар пірнає через різні рівні тиску", — сказав Лаццаро.

Усі воші виявилися здатними переносити швидку зміну тиску, дорослі особини швидше відновлювалися і демонстрували рухливість після експерименту порівняно з маленькими. Науковці припустили, що воші якимось чином "заблокували" свою трахейну систему і можуть затримувати дихання глибоко у воді. Нині дослідники планують провести експерименти, аби дізнатися, затримують ці комахи свою активність і енерговитратність в глибокому морі чи все ж таки продовжують дихати.

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди