Пандемія закінчилася, а COVID-19 "гуляє" Хмельниччиною: медики закликають вакцинуватися

Пандемія закінчилася, а COVID-19 "гуляє" Хмельниччиною: медики закликають вакцинуватися

Пандемія закінчилася, а COVID-19 "гуляє" Хмельниччиною: медики закликають вакцинуватися
Хворий на COVID-19 з кисневою маскою перебуває на лікуванні у Хмельницькій інфекційній лікарні, вересень 2023. Фото: Суспільне Хмельницький

Пандемія ковіду припинилася, та жителі Хмельниччини продовжують інфікуватися вірусом та хворіти після зараження. Завдяки теплому вересню ріст респіраторних хвороб відтермінувався, тому зараз саме час щепитися, в тому числі й від коронавірусу.

Про це розповіла начальниця відділу лікувально-профілактичної допомоги обласного Департаменту охорони здоров’я Аліна Костенко.

Троє чоловіків з кисневими масками — пацієнти Хмельницької інфекційної лікарні. Вони зовсім або частково не можуть самостійно дихати. З трьох чоловіків тільки один вакцинувався від COVID-19. Каже, отримав одну із чотирьох планових доз. Наразі в інфекційній лікарні з захворюваннями, спричиненими коронавірусом, перебуває близько трьох десятків пацієнтів, розповідає лікарка-інфекціоніст Оксана Сторожук.

"З них є одна хвора мама з восьмимісячною дитиною. А в основному, це дорослі, які мають важку супутню патологію, хронічні захворювання. Звичайно, COVID-19 в такої категорії населення буде завжди протікати важко", — пояснює Оксана Сторожук.

Пандемія закінчилася, а COVID-19 "гуляє" Хмельниччиною
Медсестра робить процедури хворій на COVID-19, вересень 2023. Фото: Суспільне Хмельницький

За її словами, у вересні минулого року хворих було більше, та й вірус, який мутував, викликає дещо інші симптоми.

"Більше з’являються кишкові розлади: пронос, блювота, болі в животі на тлі підвищення температури тіла і незначних катаральних явищ. Особливо це характерно для дитячої, молодої групи населення, а вони інфікують старших, в яких, як і раніше, все це протікає в вигляді важкої пневмонії, дихальної недостатності. Вони перебувають в відділенні реанімації інтенсивної терапії, досить важко переносять", — розповідає лікарка-інфекціонист.

За словами лікаря, хворі на COVID-19 протягом року надходять до медичного закладу. Проте, зараз, коли діти пішли до школи та в дитячі садки, простежується деякий сплеск захворювання.

"В цьому році вже пішов ріст. Якщо червень-липень ми проліковували по 17 хворих за місяць, то на сьогодні їхня кількість зросла до 30", — говорить лікарка.

Пандемія закінчилася, а COVID-19 "гуляє" Хмельниччиною
Сімейна лікарка розповідає жінці про необхідність вакцинування, вересень 2023. Фото: Суспільне Хмельницький

З її слів, лікарня забезпечена киснем та ліками достатньою мірою та настійно радить до початку росту респіраторних хвороб щепитися від COVID-19. Сімейна лікарка другого Хмельницького центру первинної медико-санітарної допомоги Світлана Кмецинська розповідає: і зараз доводиться пояснювати пацієнтам, для чого потрібна імунопрофілактика з повних чотирьох доз вакцини. За її словами, змутований коронавірус цього року виявляють здебільшого за допомогою швидких тестів.

"В нас є швидкі тести безкоштовні. Минулого року в нас хворих було більше. У 2022 році у нас було 11 тисяч ковідних хворих, за цей рік, включаючи дев’ятий місяць, в нас 2200. Це вже в п’ять разів менше. Це гарний показник", — розповідає сімейна лікарка.

Лікарка каже: на її дільниці в цьому році COVID-19 заразилися й захворіли двоє людей. Нещеплені хворіють важко, тому варто отримати чергову дозу.

"Вакцинація в нас дозволена з п’ятирічного віку, вакцину одержали як дорослу, так і дитячу. Особливо потребують вакцинації діти, люди з супутніми захворюваннями, люди старше 60 років, а також люди з ослабленою імунною системою", — пояснює Світлана Кмецинська.

Пандемія закінчилася, а COVID-19 "гуляє" Хмельниччиною
Медсестра робить щеплення чоловіку від COVID-19, вересень 2023. Фото: Суспільне Хмельницький

Медичні заклади області отримали 30 тисяч доз вакцин від COVID-19, каже начальниця відділу лікувально-профілактичної допомоги обласного Департаменту охорони здоров’я Аліна Костенко.

"В області працює 92 пункти щеплень, в нас досить розгалужена мережа щеплень, тобто, доступність є абсолютно всім. Зараз дуже важко відпрацювати імунний цей прошарок. Одні люди приїхали, інші — поїхали, але ми надаємо допомогу абсолютно всім", — каже Аліна Костенко.

З її слів, люди щеплюються, особливо ті, хто виїжджає за кордон, та кінцева мета вакцинації — збільшити кількість вакцинованих із теперішніх 60% до 70%.

Слідкуйте за новинами Суспільного Хмельницький у Telegram, Viber, YouTube, Instagram та Facebook.

На початок