Компанії зі США хотіли б інвестувати в Україну, але для цього потрібні реформи — Пріцкер

Компанії зі США хотіли б інвестувати в Україну, але для цього потрібні реформи — Пріцкер

Пенні Пріцкер
Пенні Пріцкер. Фото: АР/Darko Vojinovic

Спеціальна представниця США з питань економічного відновлення України Пенні Пріцкер заявила, що американські приватні компанії хотіли б інвестувати в українську енергетику, житло, інфраструктуру, сільське господарство, транспорт і видобуток корисних копалин, але Україна повинна провести реформи у підзвітності та прозорості, щоб зробити такі інвестиції безпечними.

Про це повідомляє агентство Reuters.

За словами Пріцкер, підготовку до відновлення України після війни з Росією слід розпочати зараз, попри те, що бойові дії тривають.

"Основна увага полягає в тому, щоб забезпечити, щоб відновлення відбувалося відповідно до найкращих міжнародних практик, що включає реформи, які забезпечують прозорість і підзвітність. Таким чином, реформи та відновлення йдуть рука об руку", – сказала спецпредставниця США з питань економічного відновлення України.

Водночас Пріцкер не дала оцінки щодо того, скільки фінансів знадобиться для відновлення України після російського вторгнення, але Світовий банк раніше прогнозував, що потреби значно перевищують 400 мільярдів доларів.

"Потенціал України – надзвичайний. Вона має великі можливості в сільському господарстві, енергетиці, металургії та гірничодобувній промисловості, критично важливих мінералах і в низці різних секторів. Але для того, щоб реалізувати цей потенціал, потрібно виконати попередню роботу, яка може успішно проходити вже зараз, і український уряд готовий прийняти цей виклик", – сказала Пріцкер.

Пріцкер додала, що з моменту призначення її на посаду спецпредставниці США вона зустрілася з 30 приватними компаніями, які бажають взяти участь у реконструкції.

"Усі бачать можливість, і мене надихнула зацікавленість приватного сектору в спробі вирішити цю проблему. Це вимагає певних змін в законодавстві України. Це вимагає певного партнерства уряду з приватним сектором, а потім вимагає, щоб приватний сектор функціонував", – зазначила вона.

При цьому, за її словами, дехто недооцінює важливість України для Заходу і що країні потрібно буде не лише пережити війну, але й економічно процвітати.

"Український народ зазнав нападу, тому що він хоче бути частиною Європи й хоче бути демократичною нацією. Якщо ми не будемо протистояти такій агресії, це загроза такому способу життя для всіх. Якщо ми не допоможемо Україні не просто вижити, не тільки впоратися з цим у військовому плані, але й економічно процвітати, я не знаю, чим це закінчиться", – наголосила Пріцкер.

Спецпредставниця США з питань економічного відновлення України

14 вересня президент Сполучених Штатів Джо Байден призначив спецпредставницю щодо відновлення економіки України Пенні Пріцкер. На посаді спецпредставниці Пенні Пріцкер працюватиме з українським урядом, G7, ЄС, міжнародними фінансовими установами, міжнародними партнерами й американським приватним сектором, щоб сприяти формуванню майбутнього України.

Зокрема вона керуватиме зусиллями з формування пріоритетів донорів через Міжвідомчу координаційну платформу донорів, щоб узгоджувати їх з потребами України й стимулювати міжнародних партнерів до збільшення їхньої підтримки України.

Роль Пріцкер базуватиметься на сталій роботі Державного департаменту США, Агентства США з міжнародного розвитку (USAID), Міністерства торгівлі США та інших відомств, спрямованій на прискорення економічних перетворень в Україні.

Що відомо про потреби на повоєнну відбудову України

У вересні 2022 року прем’єр-міністр Денис Шмигаль заявив, що на відбудову і відновлення України внаслідок війни Росії проти України потрібно 349 мільярдів доларів. Він зазначив, що сума неостаточна, адже бойові дії та ракетні обстріли РФ тривають.

У березні 2023 року Світовий банк повідомив, що на повоєнне відновлення України потрібно 411 млрд доларів.

14 червня Світовий банк повідомив, що уряди Ісландії, Латвії та Нідерландів зробили нові грантові внески до Трастового фонду Світового банку для допомоги, відновлення, реконструкції та реформування України задля відбудови. Фінансування URTF наразі досягло понад 920 мільйонів доларів.

На початок