Україна просить у партнерів ракети для ударів по виробничих центрах дронів у Сирії та Ірані — The Guardian

Україна просить у партнерів ракети для ударів по виробничих центрах дронів у Сирії та Ірані — The Guardian


У "шахедах" є деталі з Європи. Україна пропонує вдаряти по центрах виробництва Shahed
Іранські дрони типу Shahed-136. Дрони у небі. Фото ілюстративне: GETTY IMAGES

Іранські дрони-камікадзе типу Shahed-136, які РФ використовувала під час нещодавніх атак на Україну, оснащені європейськими деталями. Україна натомість просить у партнерів про ракети великої дальності для ударів по виробничих майданчиках "шахедів" у Росії, а також в Ірані та Сирії.

Про це йдеться в секретному документі, який українська влада надала країнам "Групи семи" у серпні, повідомляє The Guardian.

У звіті пишуть, що за останні 3 місяці Росія здійснила понад 600 атак на українські міста, де застосовувала дрони з західними компонентами. Всього Україна виявила 52 електродеталі в уламках цих БпЛА. Виробниками деталей у звіті назвали 5 організацій Європи, зокрема польську "дочку" британської транснаціональної компанії.

"Серед виробників — компанії зі штаб-квартирами в країнах санкційної коаліції: США, Швейцарії, Нідерландах, Німеччині, Канаді, Японії та Польщі", — йдеться у таємному документі.

Водночас немає підозр про будь-які порушення санкцій із боку західних країн. "Іран здебільшого використовує доступні комерційні компоненти, постачання яких погано або зовсім не контролюється", — пише The Guardian. Згідно з українськими дослідженнями, митна інформація вказує на те, що майже весь імпорт компонентів до Ірану ішов з Туреччини, Індії, Казахстану, Узбекистану, В’єтнаму та Коста-Рики.

Член Європарламенту Барт Ґрутус, який є у складі підкомітету з питань оборони та безпеки, вважає, що між розвідувальними службами Євросоюзу склалася недостатня координація для боротьби зі зловживанням західними компонентами.

Україна в 47-сторінковому таємному документі для G7 каже, що виробництво "шахедів" розосередилося з Ірану до Сирії та Росії, хоча Тегеран усе ще постачає компоненти для дронів.

Київ запропонував кілька способів розв'язання такої проблеми — нарощення в РФ виробництва дронів для атак по Україні. Зокрема, просить в західних союзників надати далекобійні ракети для того, щоби могти бити по заводах "шахедів" в Ірані, Сирії та Росії. Хоча зазначається, що такий план, імовірніше за все, Захід відкине.

Участь Ірану у війні Росії проти України

13 вересня 2022 року військові ЗСУ уперше знищили ударний дрон-камікадзе іранського виробництва, який використали війська РФ.

За даними української розвідки, Росія замовила в Ірані понад 2400 дронів, якими регулярно атакує інфраструктурні та цивільні об'єкти в Україні. Іран заперечує надання Росії зброї для війни в Україні.

У жовтні 2022-го Американський Інститут вивчення війни (ISW) інформував, що члени Корпусу вартових ісламської революції Ірану перебувають в окупованому Криму, щоб навчати російських військових користуватися дронами-камікадзе Shahed-136.

1 березня 2023 року британська розвідка повідомила, що у російської армії з'явився другий майданчик для запуску іранських дронів. Тепер РФ почала запускати БПЛА з Брянської області, що скорочує час підльоту до Києва.

Раніше аналітики з Conflict Armament Research зазначили, що Росія модифікувала іранські дрони, переробивши їхню ударну частину для того, щоб завдавати максимальної шкоди енергетичній інфраструктурі України.

10 червня, офіційний представник Білого дому Джон Кірбі заявив, що Росія отримує з Ірану матеріали, необхідні для будівництва заводу з виробництва безпілотників, який може бути повністю запущений на початку наступного року.

За його словами, отримані супутникові знімки свідчать про плани розмістити завод з виробництва БПЛА в особливій економічній зоні "Алабуга" в Росії на території Республіки Татарстан.

На початок