На Харківщині за рік зафіксували 32 випадки сказу тварин, половину з них — у вересні

На Харківщині за рік зафіксували 32 випадки сказу тварин, половину з них — у вересні

Інфографіка
На Харківщині за рік зафіксували 32 випадки сказу тварин, половину з них — у вересні
Волонтери привозять корм для тварин у деокупованих селах Харківської області, червень 2023 року. Фото: Суспільне Харків

За 2023 рік на Харківщині зафіксували 32 випадки сказу серед тварин, 27 з яких зареєстрували у липні-вересні. За вересень підтвердилося 16 випадків сказу у п'яти районах області.

У чому причина поширення хвороби, чи загрожує вона Харкову та як протидіяти сказу, в ефірі Українського радіо Харкова розповіла директорка обласного центру контролю та профілактики хвороб Любов Махота.

Причина поширення сказу в Харківській області

За словами Любові Махоти, поширення захворювання в області відбувається внаслідок проведення бойових дій.

"Станом на 27 вересня, якщо рахувати чисельність безпритульних тварин внаслідок воєнного стану, існує неможливість імунізації та коригування кількості диких звірів. Також є складнощі в організації ветеринарного спостереження на територіях, наближених до зони бойових дій, тому, у зв'язку з цим, прогноз щодо подальшого поширення сказу несприятливий", — каже директорка.

Поява диких тварин у великих містах є неприродною, тому харків'янам варто їх уникати та бути обережними, щоб місту не загрожував карантин, зазначає Махота.

"Бачимо у соцмережах, що по Харкову розгулюють лисички, і, я думаю, що не всі люди розуміють, наскільки це небезпечно. Слід бути дуже обережними й уникати контакту з ними", — говорить представниця центру контролю хвороб.

Що відомо про випадки зараження сказом тварин на Харківщині

У 2023 році в Харківській області не фіксували зараження людей, у 2022 році від сказу померла одна людина.

1800 осіб звернулися за антирабічною допомогою, а лікарями призначено і провакциновано третина від них орієнтовно

За дев'ять місяців на Харківщині за антирабічною допомогою звернулися близько 1800 людей, це на 800 більше за кількість у 2022 році. Орієнтовно третину з них вакцинували, говорить Любов Махота.

Захворіти можна не лише від укусу хворої на сказ тварини, а й від попадання слини на подряпину чи рану, тому небезпеку становить будь-яка заражена тварина.

"Від будь-якої тварини, яка заражена вірусом сказу, може захворіти людина. Не тільки від укусів, але навіть і при ослиненні пошкодженої ділянки шкіри: буде подряпина на руці, на яку потрапить слина — уже матимемо новий випадок зараження", — розповіла Махота.

Найбільше сказом заражаються коти та собаки, каже лікарка, проте можуть хворіти й інші свійські тварини: "Уже у 2023 році у нас був випадок сказу в домашнього бичка".

Читайте також: Карантин в Африканівці на Харківщині. Як почуваються люди, яких вкусила хвора на сказ кішка

Як вберегтися від сказу та яка перша допомога при укусі

Любов Махота каже: щоб запобігти поширенню сказу, потрібно:

  • своєчасно проводити домашнім та свійським тваринам щеплення;
  • вигулювати домашніх тварин на повідці та, за необхідності, в наморднику;
  • уникати контакту з дикими тваринами.

"Якщо тварини будуть щеплені від сказу, то навіть після контакту з дикими звірями, нічого не відбудеться. Надалі при контакті зі своїми господарями теж все буде добре", — зазначає вона.

У Харкові вакцинують тварин від сказу
У Харкові вакцинують тварин від сказу. Березень 2023 року. Фото: Олена Клименко/Суспільне Харків

При укусі чи контакті зі слиною тварини, хворої на сказ, потрібно промити рану та звернутися по медичну допомогу.

"У разі укусу чи навіть ослинення необхідно промити рану 20% мильним розчином, не зупиняти кровотечу, обробити антисептиками, накласти асептичну пов'язку. Після цього негайно слід звернутися в травмпункт для подальшого призначення курсу антирабічних щеплень. Якщо заражена людина не буде щеплена — вона помре", — каже Любов Махота.

В Україні на сьогодні запасів антирабічних препаратів немає, надходження очікується в грудні, каже директорка. Харківська область має обмежену кількість вакцин.

Що відомо про випадки сказу в Харківській області у 2023 році

У першому півріччі 2023 року п'ять випадків сказу зафіксували в межах Лозівського району, повідомила Любов Махота. Один з таких стався в селі Смирнівка: там ввели карантин через сказ лисиці, яка покусала жінку.

"За останні три місяці, географія розширилася та до епізоотіїВибухове збільшення кількості захворювань. Це стосується хвороб, які можуть бути спільними для людей і тварин. долучилися ще чотири райони: Ізюмський, Красноградський, Куп'янський і Чугуївський", — говорить директорка.

сказ на Харківщині
Інфографіка: Єлизавета Меньшикова/Суспільне Харків

У другому півріччі сталося 27 випадків сказу тварин, 11 з яких зафіксували у липні-серпні в Ізюмському, Чугуївському, Красноградському та Лозівському районах.

У вересні 2023 року зареєстрували 16 випадків захворювання тварин.

  • У Куп'янському районі випадки зафіксували в таких громадах: Шевченківській — три випадки сказу у двох собак та кози; Куп'янській — один випадок у кішки; Великобурлуцькій — один випадок у кішки.
  • У Ізюмському району сказ підтвердився в Балаклійській громаді в трьох котів та однієї собаки.
  • У Лозівському районі виявили три випадки сказу: у двох кішок з Лозівської громади та однієї в Близнюківській громаді.
  • У Чугуївському районі зафіксували два випадки сказу лисиць у Чугуївській громаді та один — у кота в Чкаловській.
  • На Сахновщині в Красноградському районі стався один випадок сказу лисиці.

"Загалом збільшується кількість зареєстрованих випадків серед тварин не тільки по Харківській області, а по всій Україні. В інших регіонах ситуація ще складніша: Кіровоградська область — 53 випадки, Вінницька — 87 випадків. Ще варто врахувати, що ті області, які я назвала, значно менші за Харківську, але випадків сказу серед тварин там значно більше", — розповіла Любов Махота.

Підписуйтесь на новини Харкова та області в Facebook, Viber, Instagram, Telegram, Youtube

На початок