Ціни на овочі та фрукти знижуватимуться, але подорожчають продукти перероблення — Інститут агроекономіки

Ціни на овочі та фрукти знижуватимуться, але подорожчають продукти перероблення — Інститут агроекономіки

Ексклюзивно
овочі фрукти
. Овочі, фрукти. Ілюстративне фото: Суспільне Луцьк

У серпні 2023 року знизилися ціни на овочі, фрукти, олію та сири, і зросли — на цукор, м'ясо, молоко та макаронні вироби. Здешевшання овочів та фруктів збережеться у вересні, водночас продукти перероблення продовжать зростати у ціні.

Про це Суспільному повідомив директор Національного наукового центру "Інститут аграрної економіки", академік НААН Юрій Лупенко.

"У серпні 2023 року зменшення споживчих цін на овочі прискорилось до -37,6 %, тоді як у липні воно складало -18,2 %. Загалом ціни на овочі зменшились на 22,3 % проти грудня та на 25,7 % — проти серпня 2022 року", — сказав він.

За словами експерта, це значною мірою сприяло зменшенню споживчих цін на товари і послуги, яке триває вже 2 місяці поспіль: "У серпні проти липня – на 1,4 %, у липні проти червня – на 0,6 %. Ще більш відчутно зменшились ціни на харчі – на 3,9 % у серпні проти 2,1 % у липні".

За словами Лупенка, серед харчів у серпні здешевшали фрукти (-4,2 %), масло (-0,9 %), олія соняшникова (-0,5 %), сир і м’який сир (-0,3 %), хліб і хлібопродукти (-0,2 %) та яйця (-0,1 %). Ціни на рибу та продукти з риби, які у липні зросли проти червня на 0,7 %, залишились на тому ж рівні.

"При цьому у серпні зросли ціни на цукор – на 2,0 % проти 1,2 % у липні, м’ясо і м’ясопродукти – на 1,2 % проти 1,4 %, хліб – на 0,5 % проти 0,3 %, молоко – на 0,2 % проти 0,2 % у липні, макаронні вироби – на 0,1 % проти -0,2 %", — зазначив він.

За прогнозними оцінками науковців Інституту аграрної економіки, подальше надходження на ринок продукції урожаю 2023 року, в першу чергу овочів та фруктів, сприятиме зниженню споживчих цін у вересні, а можливо і в жовтні-листопаді.

"Водночас ціни на продукти перероблення, які більшою мірою залежні від вартості енергоресурсів та мають тривалі терміни зберігання, продовжать своє зростання в перші місяці осені, скоріше за все в незначних масштабах", — сказав Лупенко.

На початок