Зеленський підписав указ про перевірку всіх рішень ВЛК з 24 лютого 2022 року

Зеленський підписав указ про перевірку всіх рішень ВЛК з 24 лютого 2022 року

Важливо
Зеленський підписав указ про перевірку всіх рішень ВЛК з 24 лютого 2022 року
Президент України Володимир Зеленський, фото: Офіс президента

Президент Володимир Зеленський 12 вересня підписав указ про перевірку всіх рішень військово-лікарських комісій, які були ухвалені з 24 лютого 2022 року.

Про це повідомляється на сайті глави держави.

Відтак, Зеленський ввів у дію відповідне рішення Ради нацбезпеки й оборони від 30 серпня 2023 року "Про військово-лікарську експертизу в ЗСУ". Контроль за перевіркою ВЛК покладений на секретаря РНБО Олексія Данілова.

Перевірку пройдуть рішення військово-лікарських комісій, які були ухвалені з дня повномасштабного вторгнення Росії на територію України.

Деталі рішення РНБО

Рада нацбезпеки й оборони доручила Кабінету міністрів забезпечити:

 • у тижневий термін — утворення робочих груп із перевірки обґрунтованості рішень медико-соціальних експертних комісій (МСЕК) та військово-лікарських комісій (ВЛК) щодо встановлення інвалідності, визнання непридатності до військової служби, прийнятих у період дії воєнного стану в Україні;
 • у тримісячний термін — перевірку робочими групами обґрунтованості рішень МСЕК та ВЛК щодо встановлення інвалідності, визнання непридатності до військової служби, прийнятих у період дії воєнного стану;
 • у двотижневий термін — опрацювання питання щодо особливостей перетинання державного кордону громадянами України, визнаними непридатними чи обмежено придатними до військової служби;
 • у тижневий термін — розроблення і затвердження плану підготовки нормативно-правових актів, спрямованих на забезпечення в умовах воєнного стану якості, ефективності, належного рівня сервісу та безбар'єрності складових військово-лікарської експертизи в ЗСУ, передбачивши строки й відповідальних за виконання;
 • у тижневий термін — спільно з головами ОВА та КМВА і Генеральним штабом вжиття вичерпних заходів для належної організації системної роботи позаштатних постійних ВЛК територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки;
 • у двотижневий термін — опрацювання питання щодо вдосконалення регулювання питання стосовно військовослужбовців, визнаних обмежено придатними до військової служби, шляхом підготовки та внесення у встановленому порядку проєктів відповідних нормативно-правових актів.

Водночас МОЗ, Міноборони, Мінцифрі, Генштабу, НЗСУ, головам ОВА та КМВА було доручено у тижневий термін вдосконалити систему медичних оглядів ВЛК, передбачивши, зокрема:

 • встановлення граничних термінів проведення зазначених медичних оглядів;
 • забезпечення цифровізації відповідних процесів;
 • забезпечення умов для проведення медичних оглядів допризовників, а також іноземних громадян позаштатними постійними ВЛК територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки;
 • визначення раціонального маршруту під час організації медичного огляду допризовників, призовників, військовозобов'язаних у рамках програми державних гарантій медичного обслуговування населення з урахуванням вимог Положення про військово-лікарську експертизу в ЗСУ;
 • перегляд специфікацій та умов закупівлі медичних послуг за пакетом медичних послуг "Медичний огляд";
 • організацію навчання особового складу позаштатних постійних ВЛК територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки з метою забезпечення їх ефективної роботи з електронною системою охорони здоров'я, а також підвищення їх інформованості стосовно особливостей військово-лікарської експертизи в ЗСУ в умовах воєнного стану.

Головам ОВА та КМВА спільно з начальниками ТЦК у тижневий термін вжити вичерпних заходів для організації системи постійного моніторингу навантаження на позаштатні постійних ВЛК з метою своєчасного збільшення їх кількості у разі потреби.

НАЗК дано завдання здійснити аналіз корупційних ризиків у діяльності ВЛК, за результатами якого в разі потреби внести у встановленому порядку пропозиції щодо змін до відповідних нормативно-правових актів.

ДБР, МВС, СБУ за участю Офісу генпрокурора доручили невідкладно вжити заходів з викриття корупційних правопорушень і кримінальних правопорушень у системі військово-лікарської експертизи.

Що відомо про реформу ВЛК

30 січня очільник Мінцифри Михайло Федоров заявив, що міністерство планує реформувати процеси ВЛК, зокрема провести цифровізацію процедур.

На початку лютого заступниця міністра оборони Ганна Маляр повідомила, що Міноборони вдосконалює роботу військово-лікарських комісій і вже створено єдиний медичний простір цивільної та військової медицини, а також була розширена система військово-лікарських комісій.

За її словами, Міноборони спільно з МОЗ та Мінцифри відпрацьовують основні 5 напрямків удосконалення роботи ВЛК:

 • прискорення впровадження у військових закладах електронної медичної інформаційної системи (МІС);
 • запровадження електронних черг;
 • використання електронного документообігу в процесах ВЛК;
 • перегляд кількості комісій;
 • сервісне обслуговування у військових закладах ВЛК.

На початок