В Україні вдосконалять програму компенсацій за пошкоджене внаслідок агресії РФ майно — Шуляк

В Україні вдосконалять програму компенсацій за пошкоджене внаслідок агресії РФ майно — Шуляк

Херсонщина, зруйнований внаслідок обстрілів військ РФ будинок в одному із сіл
. Херсонщина, зруйнований внаслідок обстрілів військ РФ будинок в одному із сіл, 8 вересня 2023 р. Фото: Поліція Херсонської області/Facebook

В Україні планують вдосконалити програму компенсацій за пошкоджене та знищене внаслідок збройної агресії Росії майно. Для громадян проведуть серію публічних консультацій.

Про це повідомила народна депутатка, голова парламентського комітету з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування Олена Шуляк, зазначається на сайті Верховної ради.

За словами Шуляк, під час публічних консультацій люди зможуть вказати на недоліки програми, які зустрічаються найчастіше, та висловити пропозиції, як їх подолати. Вони стануть основою змін до законодавства, що регулює механізм компенсацій за пошкоджене чи зруйноване житло.

Закон про компенсації парламент ухвалив у лютому 2023 року. За словами Шуляк, багато пошкоджених об’єктів розташовані на тимчасово окупованих територіях, тож відновлення там може розпочатися лише після деокупації. Водночас українці хочуть мати гарантію, що їх не залишать сам на сам із проблемою відбудови житла. Тож вирішувати, що саме необхідно змінити у програмі, щоби вона запрацювала ще більш ефективно, потрібно за участю громад.

“Ми запрошуємо до участі голів та депутатів громад, представників комісій, які приймають рішення про компенсації за знищені об'єкти нерухомого майна, незалежні українські та міжнародні експерти, профільні ГО, технічні інвентаризатори, оцінювачі майна, судді, нотаріуси та інші. На основі нашого діалогу ми сформуємо рекомендації щодо покращення механізму виплати компенсацій”, — сказала Шуляк.
  • Перше обговорення відбудеться 20 вересня. У ньому візьмуть участь жителі західних і північних регіонів України, які мають пошкоджене майно, а також ті, хто у цьому регіоні має пошкоджене майно, але мешкає за його межами.
  • Друга публічна консультація запланована на 27 вересня для учасників, що мешкають у східних і центральних областях України.
  • Третя — для жителів південних областей України та АР Крим відбудеться 3 жовтня.

Станом на початок вересня держава виплатила перший мільярд гривень заявникам програми компенсації за пошкоджене чи зруйноване житло. Йдеться про компенсації на ремонти квартир та будинків, сума відновлення яких не перевищує 200 тисяч гривень.

1 серпня у “Дії” стартував новий етап програми "єВідновлення". Відтепер українці можуть отримати компенсацію за зруйноване майно.

Що відомо про програму "єВідновлення"

З травня стартувала державна програма "єВідновлення", за якою українці, чиє житло постраждало через бойові дії, можуть отримати кошти на ремонт домівки. Для цього необхідно повідомити про пошкоджене майно в застосунку "Дія" і подати заяву про отримання фінансової допомоги.

Отримані кошти українці можуть витратити лише на відбудову власних домівок. А саме — на будівельні матеріали чи послуги підрядників, які можна оплатити в компаній, що є учасниками програми.

Послугу "єВідновлення" розроблено Міністерством розвитку громад, територій та інфраструктури спільно з Міністерством цифрової трансформації за підтримки проєкту USAID / UK aid "Прозорість та підзвітність у державному управлінні та послугах/ TAPAS".

12 травня уряд визначив, що максимальна сума допомоги, на яку зможуть претендувати українці, чиє житло отримало незначні пошкодження через повномасштабне вторгнення РФ, становить 200 тисяч гривень.

10 травня Міністерство цифрової трансформації запустило у Дії послугу "єВідновлення". Українці можуть подати заяву на порталі та отримати кошти на ремонт житла, пошкодженого внаслідок російського вторгнення.

23 лютого Верховна рада ухвалила закон про створення державного реєстру пошкодженого та зруйнованого війною майна та порядок компенсації за нього від держави.

На початок