Єдиний День Незалежності 16-го липня: як це було у Рівному

Єдиний День Незалежності 16-го липня: як це було у Рівному

Єдиний День Незалежності 16-го липня: як це було у Рівному Цифровий архів візуальної історії Рівненського товариства "Меморіал", 1991 р.

У 1991-му році перший і єдиний раз День Незалежності відзначали 16 липня, у першу річницю Декларації про державний суверенітет. Журналістам Суспільного вдалося віднайти ексклюзивне відео про те, як це пройшло 29 років тому на майдані у центрі Рівного.

Тоді 16 липня припало на вівторок, який офіційно оголосили вихідним. У Рівному на вже перейменованому майдані, але ще біля кінотеатру "Жовтень" – урочистий мітинг.

Зі сцени виступає міський голова Рівного (1990-1993 рр.) Іван Федів:

"Мені вперше доводиться виступати перед такою великою аудиторією. І, можливо, вдруге в житті доводиться бачити таку кількість людей, зібраних в одному місці у нашому місті. Тільки в незалежній, вільній українській державі ми будемо мати щастя. Тільки вільна держава може захистити нас. Вставайте з колін, не бійтеся, в єдності наша сила."

День незалежності 16-го липня: як це було у РівномуСуспільне

Унікальні кадри з цифрового архіву візуальної історії Рівненського товариства "Меморіал" журналістка Суспільного переглядає разом з одним з організаторів Народного руху на Рівненщині Іваном Дем'янюком та головою Союзу українок Мирославою Горобець.

Рівне деклараціяСуспільне

Голова Союзу українок Мирослава Горобець

"Я тоді співала в хорі "Просвіта" і ось ми якраз на сцені стоїмо. Хором керувала нині покійна моя рідна сестра Міськова-Шевчук Леся," – пригадує Мирослава Горобець.

Хор "Просвіта" вперше на Рівненщині розучив, як правильно співати гімн "Ще не вмерла Україна". Вперше його заспівали у 1989 році.

"Владика Полікарп очолював тоді молебень. Ми починали тоді з молебня," – розповідає Мирослава Горобець.

На сцені виступає єпископ Рівненський і Острозький УАПЦ (1991-1992) Полікарп:

"І зібралися нас тисячі. Ми зібралися, щоби вшанувати отих всіх, які боролися за волю України. Ми зібралися, щоб помолитися до Господа-Бога, щоби він допомагав тим борцям, які борються за волю."

На заході присутній нині покійний народний депутат України (1990-2005) Василь Червоній.

"Ми зробили за цей рік великі поступи вперед до здійснення нашої мети – побудови незалежної української держави. Цей майдан названий майданом Незалежності. І вулиця, по якій проходив Ланцюг Єднання від Києва до Львова, названа Соборною. Україна незабаром буде мати свою грошову одиницю, свої гроші. Це, безперечно, надбання незалежної української держави", – виголосив політик.

День незалежності 16-го липня: як це було у РівномуСуспільне

Співорганізатор Народного руху на Рівненщині Іван Дем'янюк

Про роль Декларації про державний суверенітет у боротьбі за незалежність України Іван Дем'янюк говорить так:

"Вона піднесла оцю боротьбу на якісно вищий етап. І вона дала уже правові підстави для всіх патріотів України. І не тільки для національно-демократичних сил, але і тих більш поміркованих патріотів, які були, як, скажімо, на той час були в складі Компартії, таких, як той же Кравчук, вести боротьбу проти імперського центру, проти Союзу РСР за незалежність України."

Відзначення Дня незалежності 16-го липня Верховна рада скасовує 20-го лютого 1992-го року. І визначає іншу дату для цього свята – 24 серпня. Бо саме цього дня ухвалили Акт проголошення незалежності України.

Оригінал документа нині у Державному архіві в Києві, у Рівному в краєзнавчому музеї зберігається точна копія з мокрою печаткою і особистим підписом Леоніда Кравчука, який у 1991-му році був головою Верховної ради.

День незалежності 16-го липня: як це було у РівномуСуспільне

Текст акту проголошення незалежності України написав Левко Лук'яненко, народний депутат і колишній політв'язень радянських концтаборів.

Чому на шляху до української державності з різницею в рік ухвалили два документи – Декларацію про державний суверенітет і Акт про незалежність, а також про роль цих документів розповідає завідувач відділу нової і новітньої історії музею Ігор Марчук:

День незалежності 16-го липня: як це було у РівномуСуспільне

Завідувач відділу нової і новітньої історії музею Ігор Марчук

"Подолати одразу всі перепони, позицію Москви, було складно. Тому, як перший крок, з'являється декларація – своєрідний документ про наміри, що Україна має стати незалежною. А вже події серпневі в Москві, тобто ГКЧП, того комітету, який намагався повернути Радянський Союз, сильно збурили населення. І коли з'явилася оця ідея, що треба проголошувати незалежність України, вона знайшла широку підтримку і тому з'явився вже Акт проголошення незалежності України 24-го серпня."

У 1991-му році був перший і єдиний раз, коли в Україні відзначали День Незалежності 16-го липня.

Авторка: Валентина Гордич

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди