"На своїй вулиці, ніби на острові". Як живе Куп'янськ за рік після звільнення

"На своїй вулиці, ніби на острові". Як живе Куп'янськ за рік після звільнення

"На своїй вулиці, ніби на острові". Як живе Куп'янськ за рік після звільнення
Пенсіонер Юрій Лаута З Куп'янська відновлює гараж, пошкоджений російським авіаударом, Харківська область, вересень 2023 року. Фото: Олександр Ставицький/Суспільне Харків

Деокупований Куп'янськ більш як на половину розбитий внаслідок обстрілів. Російські війська зайшли до міста на третій день повномасштабного вторгнення й залишалися пів року. Українські оборонці звільнили Куп'янськ 10 вересня 2022 року — під час контрнаступу на Харківщині.

За цей рік у Куп'янську відновили зв’язок, подали електрику, газ та воду, а вулиці розмінували, розказав начальник міської військової адміністрації Андрій Беседін.

"Після деокупації тут була пустеля"

Від початку повномасштабної війни у місті вп'ятеро поменшало жителів: з 27 тисяч нині залишаються близько 5 тисяч людей, каже Беседін.

"Зараз ми теж активно працюємо над тим, щоб люди виїжджали. За останні пів року на тисячу жителів у Куп’янську стало менше. З них за час обов’язкової евакуації виїхало десь 400 людей. На жаль, дуже велика кількість відмов. Близько 60% людей, які залишаються, це пенсіонери, також є 230 дітей", — пояснює очільник міста.

Після окупації Куп'янська місцеві жителі виходили на протести з гаслами "Куп'янськ — це Україна". Попередній міський голова Куп'янська Геннадій Мацегора, якого СБУ підозрює у держзраді, запропонував російським військовим підтримку.

Мацегора Геннадій
Скрін з відео

"Як знаємо, Куп’янськ не окупували. Його здали, здала та влада, яку на виборах обирав народ. Ми (після деокупації — ред.) починали працювати вп’ятьох, потім люди постійно з’являлися. Якщо в апараті Куп’янської міської ради працювали 189 людей, то зараз працює 40, і вони виконують ті ж самі функції. Місто живе: прибираємо, вивозимо, стежимо за газонами, працюють магазини — зараз їх понад 30, і жодної дефіцитної категорії товарів у Куп’янську немає", — каже начальник міської військової адміністрації Андрій Беседін.

Куп'янськ 10 вересня
Розбита будівля Куп'янської міськради, Харківська область, вересень 2023 року. Фото: Олександр Ставицький/Суспільне Харків

"Куди з батьківщини тікати?"

Пенсіонер Юрій Лаута нині ремонтує власний гараж, який пошкодило авіаударом у травні 2023 року.

"У гаражі балки поперебивали, шифер розлетівся — уламки аж на городі валялися. Там Daewoo Lanos стояв: дах і двері в ньому пороздувало. Я тоді лежав і телевізор дивився, дружина була надворі. Вісім вікон вилетіло (у будинку — ред.), самі рами залишилися. Зима підходить, треба щось робити", — розповідає Юрій Лаута.

Куп'янськ
Юрій Лаута на своєму подвір'ї в Куп'янську, Харківська область, вересень 2023 року. Фото: Олександр Ставицький/Суспільне Харків

Куп'янськ
Юрій Лаута відновлює гараж разом зі сватом, Куп'янськ, Харківська область, вересень 2023 року. Фото: Дмитро Гребінник/Суспільне Харків

За його словами, як гуманітарну допомогу родина отримала оsb-плити для ремонту. Племінник Юрія служить на фронті зв'язківцем. Юрій говорить, за час російського вторгнення з Куп’янська не виїжджав.

"А куди діватися? Куди з батьківщини тікати, як за неї хлопці складають життя. А ми — тікати? Навіщо? Єдине, що на своїй вулиці живу, ніби на острові. Лише я і сусід. Туди — три будинки немає, і туди — у трьох будинках немає нікого", — додає Юрій Лаута.

Куп'янськ 2023
Знищений внаслідок російських обстрілів будинок у Куп'янську, Харківська область, вересень 2023 року. Фото: Олександр Ставицький/Суспільне Харків

"60% будівель Куп’янська знищені або пошкоджені"

Місто опиняється під ударами окупантів і після звільнення — за 8 кілометрів звідси проходить лінія фронту. Коли Збройні сили увійшли до Куп'янська, він був майже неушкодженим, розповідає його очільник Андрій Беседін.

"Якщо брати у відсотках, то 2% будівель постраждали внаслідок контрнаступу. Наші хлопці цілеспрямовано знищували ворога, били по центрах прийняття рішень, по скупченню живої сили противника, вищого командного складу. Це були точкові удари, яких завдавали, щоб дестабілізувати супротивника й швидкими темпами звільнити територію Куп’янської громади. Після того, як ЗСУ вигнали ворога з цієї землі, він систематично, щодня почав знищувати місто", — каже Беседін.

"Практично все озброєння, яке є в країни-агресора, воно добиває сюди. За винятком міномета. Інколи цим видом озброєння вони також обстрілюють територію Куп’янської громади"
Куп'янський краєзнавчий музей
Розбита будівля Куп'янського краєзнавчого музею, Харківська область, вересень 2023 року. Фото: Олександр Ставицький/Суспільне Харків

У квітні 2023 року російські війська влучили по будівлі Куп'янського краєзнавчого музею. Тоді загинули директорка музею та її заступниця, вони працювали у міській адміністрації.

Начальник місцевого Управління культури Максим Лаптєв зі своїми колегами перебував у будівлі музею, коли вранці пролунали два вибухи.

"Перший був за 10 метрів від краєзнавчого музею, другий — це було пряме влучання по приміщенню краєзнавчого музею. Після першого вибуху вибуховою хвилею були зруйновані вікна, меблі. Нас відкинуло з робочих місць, ми попадали на підлогу. Я прийняв рішення, щоб усі швидко вискочили в коридор. Але в цей час пролунав другий вибух, це було в сусідній кімнаті, нас почало засипати", — згадує Лаптєв.

Куп'янськ
Максим Лаптєв у пошкодженому Куп'янському краєзнавчому музеї, Харківська область, вересень 2023 року. Фото: Дмитро Гребінник/Суспільне Харків

Усі вцілілі виставки з музею вивезли до більш безпечного місця в області.

"Відбудовувати цю будівлю зараз я не бачу сенсу, тому що б'ють по місту кожного дня, і ніхто не знає, куди вдарять наступного разу", — додає Максим Лаптєв.

Куп'янський краєзнавчий музей
Будівлю Куп'янського краєзнавчого музею поки не відновлюватимуть, Харківська область, вересень 2023 року. Фото: Олександр Ставицький/Суспільне Харків

Куп'янський краєзнавчий музей
Куп'янський краєзнавчий музей, Харківська область, вересень 2023 року. Фото: Олександр Ставицький/Суспільне Харків

"Уже ніколи не відбудуємо"

За словами начальника Куп'янської МВА Андрія Беседіна, найбільших руйнувань у Куп'янську зазнали будівлі, що на лівому березі міста — ближче до лінії зіткнення.

Куп'янськ 2023
Зруйнована будівля внаслідок обстрілів Куп'янська, Харківська область, вересень 2023 року. Фото ілюстративне: Олександр Ставицький/Суспільне Харків

Куп'янськ
У Куп'янську видають гуманітарну допомогу, щоб закривати вікна, Харківська область, вересень 2023 року. Фото: Олександр Ставицький/Суспільне Харків

На центральному ринку побита кожна крамниця, більшість — знищені. Тут працював і взуттєвий магазин родини Світлани Ляліної.

"Ми його вже ніколи не відбудуємо. А яка можливість? У мене пенсія — 2160 гривень, а у невістки — 2300 гривень, вона має інвалідність першої групи. Після окупації у невістки виявили онкологію: стрес дістала ж, напевно, ніяк було дихати. Гроші на лікування йдуть", — розповідає Світлана Ляліна.

Куп'янськ
Світлана Ляліна, Куп'янськ, Харківська область, вересень 2023 року. Фото: Дмитро Гребінник/Суспільне Харків

Куп'янськ
Наслідки руйнувань в Куп'янську, Харківська область, вересень 2023 року. Фото: Олександр Ставицький/Суспільне Харків

Обстріли зруйнували і рибну компанію, в якій працював куп'янчанин Микола Чалий. У жовтні 2022 року він влаштувався на роботу до комунального підприємства й тепер прибирає місто.

"Не захотів виїжджати з Куп’янська. Просто роботи здебільшого немає, тільки в "комуналці". Зарплата маленька, але що зробиш? Може, колись збільшать", — каже Микола Чалий.

Куп'янськ
Комунальник Микола Чалий з Куп'янська, Харківська область, вересень 2023 року. Фото: Дмитро Гребінник/Суспільне Харків

Куп'янськ 2023
Стінопис-вірш про перемогу на будівлі в Куп'янську, Харківська область, вересень 2023 року. Фото: Олександр Ставицький/Суспільне Харків

"Місто живе"

Напередодні у Куп'янську перейменували вулицю та в'їзд Ватутіна на вулицю 10 вересня — на пам’ять про день звільнення міста від окупантів.

"Крім того, постійно надаємо гуманітарну допомогу кожному жителю громади. Є центри видачі, а щоб не було скупчень — попередньо повідомляємо. Попит не спадає, тому що жодне велике підприємство в Куп'янську зараз не працює, а вони давали робочі місця, сплату податків у місцевий бюджет", — каже очільник міста Андрій Беседін.

Куп'янськ 2023
У Куп'янську вп'ятеро поменшало жителів за час повномасштабної війни, Харківська область, вересень 2023 року. Фото: Олександр Ставицький/Суспільне Харків

Куп'янськ ЗСУ
Стінопис, присвячений звільненню в центрі Куп'янська, Харківська область, вересень 2023 року. Фото: Олександр Ставицький/Суспільне Харків

За словами Беседіна, Куп'янськ щодня розвивається.

"Робимо щось нове й так, щоб люди розуміли різницю: де цивілізований світ, і де пітьма. Ми повинні відрізнятися якісною роботою від влади окупанта, яка тут була"

Також у трьох школах Куп'янської громади відновили дистанційне навчання. Як повідомив Андрій Беседін, 1247 дітей займаються онлайн.

Підписуйтесь на новини Харкова та області в Facebook, Viber, Instagram, Telegram, Youtube

На початок