"Напади на українські порти на Дунаї є величезною проблемою" — президент Румунії

"Напади на українські порти на Дунаї є величезною проблемою" — президент Румунії

"Напади на українські порти на Дунаї є величезною проблемою" — президент Румунії
Завантаження зерна на судно у порту Ізмаїла, 26 квітня 2023 року, фото: AP

Напади Росії на українські річкові порти на Дунаї сповільнять експорт зернових, тому необхідно посилити інші маршрути, заявив президент Румунії Клаус Йоганніс, виступаючи пізно ввечері в середу, 6 вересня,  на саміті країн "Ініціативи трьох морів" у Бухаресті.

Про це повідомляє Reuters.

"Звичайно, напади на українські порти на Дунаї є величезною проблемою. Звичайно, це певним чином сповільнить експорт. Ми будемо розвивати інші маршрути, ми прийняли українські морські перевезення через наші румунські територіальні води біля Чорного моря, ми будемо продовжувати розвивати експорт залізницею та автомобільним транспортом", — сказав Йоганніс.

Відколи Москва відмовилася від Чорноморської зернової угоди, РФ неодноразово завдавала ударів по українських річкових портах, розташованих на іншому від Румунії березі Дунаю, нагадує Reuters. Румунський чорноморський порт Констанца є найбільшим альтернативним експортним маршрутом для України, куди зерно прибуває автомобільним, залізничним транспортом або баржами по Дунаю, відзначає агенція.

Росія продовжує атакувати українську портову інфраструктуру на півдні України. Вночі 7 вересня упродовж трьох годин російські військові атакували ударними безпілотниками південь Одещини. Це вже четверта атака на Ізмаїльський район за останні п’ять днів. повідомили в ОВА.

Що відомо про вихід РФ із зернової угоди

Росія 17 липня направила Туреччині, Україні та ООН заперечення щодо продовження "зернової угоди" і заявила, що без її участі угода припиняє дію 18 липня. Це зокрема передбачає, що Москва відкликає гарантії безпеки судноплавства, згортає морський гуманітарний коридор у північно-західній акваторії Чорного моря.

В ООН підтвердили отримання від Москви повідомлення про припинення участі в Чорноморській зерновій ініціативі.

Згодом президент Володимир Зеленський повідомив, що направив офіційні листи президенту Туреччини Ердогану та генсеку ООН Гутеррешу з пропозицією продовжити роботу "зернової угоди" або її аналога в тристоронньому форматі.

Як заявили у Міноборони РФ ввечері 19 липня, з 20 липня всі судна, що прямують в акваторії Чорного моря в українські порти, розглядатимуться РФ як потенційні перевізники військових вантажів.

20 липня у Міноборони України попередили, що з 00:00 21 липня всі судна, які прямують в акваторії Чорного моря у напрямку морських портів РФ та українських морських портів, що перебувають на тимчасово окупованій Росією території, можуть розглядатися Україною, як такі, що перевозять вантажі воєнного призначення з усіма відповідними ризиками.

4 вересня начальниця пресцентру Сил оборони Півдня Наталя Гуменюк повідомила, що чотири судна, які вийшли з портів Одещини, вже пройшли шлях морського гуманітарного коридору.

Тимчасовий коридор почав діяти з 8 серпня й першочергово буде використовуватися для евакуації суден, які перебували в українських портах Чорноморськ, Одеса та Південний на момент повномасштабного вторгнення РФ.

На початок