США хочуть передати Україні $1 млрд конфіскованих російських активів

США хочуть передати Україні $1 млрд конфіскованих російських активів

Заступниця генпрокурора США Ліза Монако виступає на пресконференції, фото: AP
Заступниця генпрокурора США Ліза Монако виступає на пресконференції, Вашингтон, США, 23 червня 2023 р., фото: AP

З початку повномасштабної війни США конфіскували у всьому світі підсанкційних російських активів на загальну суму понад 1 мільярд доларів. Мін'юст США шукає можливості направити ці гроші Україні.

Про це заявила у програмі 60 Minute заступниця генерального прокурора США Ліза Монако, пише CBS.

"Ми шукаємо повноважень від Конгресу, щоб дозволити нам використовувати вилучені кошти на благо українського народу", — сказала Ліза Монако.

На запитання, як американський уряд конфісковує особисте майно росіян в інших країнах, Ліза Монако відповіла, що сховатися від санкцій практично неможливо.

"Ми зупиняли польоти літаків у Швейцарії та на Близькому Сході. Ми арештовували контрабандистів в Італії, Німеччині, Латвії. Ми пред’явили звинувачення тим, хто відмивав гроші у Великій Британії. Ми показали, що немає місця приховати майно під санкціями", — сказала Ліза Монако.

У березні 2022 року була створена робоча група KleptoCapture, якою керує Офіс Монако. Це підрозділ для застосування санкцій проти російських олігархів і пошуку їхніх прихованих активів у всьому світі. У Монако заявили, що ці зусилля спираються на широку співпрацю з іноземними партнерами.

"Нам потрібна співпраця наших міжнародних союзників і партнерів. Нам потрібна їхня співпраця в розслідуваннях — і ми її отримуємо. Ми бачимо це справді безпрецедентне, активне міжнародне товариство, яке збирається разом, щоб ізолювати режим Путіна, щоб засудити його неймовірну жорстокість проти українського народу", — сказали в Офісі Монако.

Торік Міністерство юстиції США арештувало на Фіджі суперяхту вартістю 300 мільйонів доларів, яка належала російському олігарху Сулейману Керімову. За даними Мін'юсту США, судно вдалося конфіскувати на підставі ймовірної причини порушення законодавства США, зокрема Закону про міжнародні надзвичайні економічні повноваження, відмивання грошей і змови.

Міністерство юстиції також вимагало арешту яхти біля берегів Іспанії вартістю 90 мільйонів доларів, яка належала російському олігарху Віктору Вексельбергу. У цьому випадку порушеннями були шахрайство, відмивання грошей і санкції. І Керімов, і Вексельберг потрапили під індивідуальні санкції Міністерства фінансів США.

Минулого року Сенат вніс поправку до загального законопроєкту про витрати, щоб використовувати деякі з конфіскованих російських активів для допомоги Україні у її війні з Росією.

На початок