"Наразі вже є певні позитивні зрушення" — Ляшко про реформу ВЛК

"Наразі вже є певні позитивні зрушення" — Ляшко про реформу ВЛК

Глава МОЗ Ляшко розповів про реформу ВЛК
ВЛК у Львові. Фото: Суспільне Львів

Мета реформування військово-лікарських комісій (ВЛК) — запровадити зміни, які дозволять проходити ВЛК швидко та зручно, пояснив міністр охорони здоров'я Віктор Ляшко. За його слвоами, наразі вже є певні позитивні зрушення.

Про це міністр повідомив за підсумками участі у засіданні Ради національної безпеки і оборони стосовно роботи ВЛК, передає пресслужба Мінохорони здоров'я.

За словами Ляшка, система ВЛК, яка існувала до початку повномасштабної війни, не була готова до потреб воєнного часу.  Кількість людей, яким необхідно проходити військово-лікарську експертизу, зросла в рази.

Міністр нагадав, що на початку 2023 року була сформована робоча група, до якої увійшли дотичні міністерства, парламентські комітети, Генштаб ЗСУ та громадськість.

"Наша спільна мета – підставити плече підтримки військовій системі та разом впровадити зміни, які дозволять проходити ВЛК швидко та зручно. Побудова людиноцентрично системи, коли не люди ходять за документами, а навпаки. Наразі вже є певні позитивні зрушення. Але поки процес все ще не ідеальний. Попереду багато роботи. Але ми однозначно рухаємось вперед", — сказав Ляшко під час засідання РНБО.

У МОЗ відзвітували про перші результати роботи

1. Розвантажили ВЛК та розширили їх пропускну спроможність

До широкомасштабної війни військово-лікарські комісії були лише у військових медичних закладах. Тепер огляд ВЛК також здійснюється в цивільних закладах лікування. Це дозволило збільшити кількість ВЛК фактично вдвічі.

Наразі залучено 819 цивільних медзакладів, 335 із них — для огляду діючих військовослужбовців.

2. Змінили підходи до медичного обстеження військовозобов’язаних та виділили на це окреме фінансування

Раніше лікарі ВЛК здійснювали медичний огляд військовозобов’язаних громадян лише на базі центрів комплектування. Нещодавно такі обстеження перенесли до цивільних медзакладів.

Військові адміністрації визначили потребу у кількості, після чого були укладені договори з НСЗУ. Вже законтрактовано 484 медзаклади на суму 22,6 млн грн.

3. Запровадили електронну чергу

Як відзначили у МОЗ, на початку року могли виникати довгі "живі" черги на ВЛК. Аби вирішити це питання запровадили електронний запис.

Понад 45 тисяч військовослужбовців уже скористалися цією послугою.

4. Триває навчання військових лікарів роботі з електронною системою охорони здоров’я

Більшість військових госпіталів раніше не працювали з ІТ-системою, не мали можливості бачити історії хвороб. Зараз почала впроваджуватись медична інформаційна система, проводиться навчання, здійснюється компʼютеризація госпіталів.

Передано понад 1700 ноутбуків.

5. Розпочалось впровадження електронного документообігу

Раніше усі документи ВЛК передавалися в паперовому вигляді, що суттєво ускладнювало процес.

Наразі електронний документообіг розгорнутий у 82% військових частин.

6. Спростили отримання довідки про обставини травми № 5

Це один із важливих документів, що потрібний для поранених військових, пояснили у МОЗ. Його отримання могло тривати до кількох місяців.

"Зараз процес спрощений, якщо йдеться про поранення, що було отримано в результаті дій противника", — пояснили у відомстві.

7. Запровадили виїзні МСЕК для військовослужбовців

Провели понад 1,5 тисячі виїзних засідань комісій МСЕК, оглянули понад 17 тисяч військовослужбовців безпосередньо в медзакладах, де вони проходять лікування.

8. Іде робота над покращенням сервісу ВЛК та безбар’єрністю

Розробили та надали медзакладам рекомендації щодо обслуговування відвідувачів. Проводиться зовнішній моніторинг з уповноваженим ВРУ з прав людини для аналізу впровадження змін.

Складено план впровадження безбарʼєрності для закладів системи Міноборони (зміна архітектурних рішень, ремонт, закупівля обладнання). У процесі — виділення фінансування.

9. Видали довідник із алгоритмом дій для пораненого військовослужбовця, запустили "гарячу лінію", вебсайт та інформування через додаток "Джура"

10. Змінили нормативно-правове регулювання

Ухвалили три закони, дві постанови уряду, два накази Міноборони, які, як пояснили у МОЗ:

  • спростили отримання статусу учасника бойових дій, оформлення довідки № 5, отримання відпустки у зв’язку з хворобою або для лікування після поранення, а також звільнення непридатних військовослужбовців з військової служби;
  • унормували можливість створення ВЛК при цивільних закладах охорони здоровʼя;
  • врегулювали запровадження електронного обміну документами.

Як відзначили у МОЗ, залишається ще низка питань, які критично необхідно доопрацювати. Йдеться про питання обмежено придатних, удосконалення механізму оскарження рішень ВЛК, врегулювання виплат грошового забезпечення військовослужбовцям на лікуванні за кордоном.

"Крім цього, існує і людський фактор, який може нівелювати всі напрацювання. Протидія цьому, у тому числі спільно з правоохоронними органами, також дуже важливий напрям", — наголосили у відомстві.

30 серпня президент Володимир Зеленський скликав Раду національної безпеки і оборони (РНБО). Під час засідання обговорили підсумки перевірки системи військово-лікарських комісій по всій країні.

В усіх областях України 22 серпня у приміщеннях територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки (ТЦК), медико-соціальних експертних комісіях (МСЕК) і військово-лікарських комісіях (ВЛК) провели обшуки. Правоохоронці виявили масштабні корупційні схеми, повідомила пресслужба Офісу генпрокурора.

Що відомо про реформу військово-лікарських комісій

30 січня очільник Мінцифри Михайло Федоров заявив, що міністерство планує реформувати процеси ВЛК, зокрема провести цифровізацію цих процедур.

На початку лютого заступниця міністра оборони Ганна Маляр повідомила, що Міноборони вдосконалює роботу військово-лікарських комісій і вже створено єдиний медичний простір цивільної та військової медицини, а також була розширена система військово-лікарських комісій.

За її словами, Міноборони спільно з МОЗ та Мінцифри відпрацьовують основні 5 напрямків удосконалення роботи ВЛК:

  • прискорення впровадження у військових закладах електронної медичної інформаційної системи (МІС);
  • запровадження електронних черг;
  • використання електронного документообігу у процесах ВЛК;
  • перегляд кількості комісій;
  • сервісне обслуговування у військових закладах ВЛК.

На початок