"Є безпечний морський шлях" — Кулеба розповів про альтернативу "зерновій угоді" з РФ

"Є безпечний морський шлях" — Кулеба розповів про альтернативу "зерновій угоді" з РФ

Глави МЗС України і Франції Дмитро Кулеба і Катрін Колонна у Парижі, 29 серпня 2023
Глави МЗС України і Франції Дмитро Кулеба і Катрін Колонна у Парижі, 29 серпня 2023 року. Фото: МЗС

Україна зацікавлена у відновленні функціонування Чорноморської зернової ініціативи. Водночас Україна як держава продемонструвала, що є альтернатива домовленостям з Росією.

Про це міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба сказав у Парижі під час спільної пресконференції з главою МЗС Франції Катрін Колонною.

“Є безпечний морський шлях, по якому вже вийшло два кораблі з українських портів. І цей шлях не буде заручником російського шантажу. Він може бути розвинений, зміцнений. І ми, зокрема, проговорили, яким чином можна цей шлях надалі розвивати”, — розповів Кулеба.

За його словами, після виходу Росії з Чорноморської зернової ініціативи найбільш постраждалими є українські фермери та споживачі або покупці хліба в Африці, в Азії, тобто в країнах, де цього найбільше потребують.

“Це найбільші, можна сказати, жертви російського зернового шантажу і російських голодних ігор”, — додав міністр.

Що відомо про вихід РФ із зернової угоди

Росія 17 липня направила Туреччині, Україні та ООН заперечення щодо продовження "зернової угоди" і заявила, що без її участі угода припиняє дію 18 липня. Це зокрема передбачає, що Москва відкликає гарантії безпеки судноплавства, згортає морський гуманітарний коридор у північно-західній акваторії Чорного моря.

В ООН підтвердили отримання від Москви повідомлення про припинення участі в Чорноморській зерновій ініціативі.

Президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган заявив, що Чорноморська ініціатива увійшла в історію як важливий дипломатичний успіх і пообіцяв обговорити продовження угоди з президентом РФ.

Президентка ЄК Урсула фон дер Ляєн назвала цинічним кроком вихід Росії з "зернової угоди".

Президент Володимир Зеленський наголосив, що своїми діями РФ зриває домовленості з Туреччиною та ООН. Міністр закордонних справ Дмитро Кулеба в інтерв’ю CBS заявив, що вихід Росії із зернової угоди призведе до зростання світових цін на агропродукцію та загрожуватиме голодом населенню багатьох країн світу.

Зеленський повідомив, що направив офіційні листи президенту Туреччини Ердогану та генсеку ООН Гутеррешу з пропозицією продовжити роботу "зернової угоди" або її аналога в тристоронньому форматі.

Як заявили у Міноборони РФ ввечері 19 липня, з 20 липня всі судна, що прямують в акваторії Чорного моря в українські порти, розглядатимуться РФ як потенційні перевізники військових вантажів.

20 липня у Міноборони України попередили, що з 00:00 21 липня всі судна, які прямують в акваторії Чорного моря у напрямку морських портів РФ та українських морських портів, що перебувають на тимчасово окупованій Росією території, можуть розглядатися Україною, як такі, що перевозять вантажі воєнного призначення з усіма відповідними ризиками.

16 серпня міністр розвитку громад, територій та інфраструктуриОлександр Кубраков повідомив, що з порту Одеси тимчасовим коридором вирушило перше судно — контейнеровоз JOSEPH SCHULTE під прапором Гонконгу. На його борту — понад 30 тисяч тонн вантажу (2114 контейнерів), зокрема з продовольством.

На початок