У Єврокомісії заявили, що підтримують "всі зусилля" щодо відновлення "зернової угоди"

У Єврокомісії заявили, що підтримують "всі зусилля" щодо відновлення "зернової угоди"

У Єврокомісії заявили, що підтримують "всі зусилля" щодо відновлення "зернової угоди"
Віцепрезидент Європейської комісії Валдіс Домбровскіс, фото: AP

Віцепрезидент Європейської комісії Валдіс Домбровскіс заявив, що російські обмеження на постачання українського зерна Чорним морем створюють проблеми не тільки для Києва, а й для багатьох держав.

Про це посадовець сказав під час спілкування з журналістами 26 серпня, зазначивши, що Москва використовує "зерно як зброю", передає Reuters.

"Ми підтримуємо всі зусилля Організації Об'єднаних Націй і Туреччини щодо Чорноморської зернової ініціативи. ЄС надає Україні альтернативні торговельні шляхи, що також називаються смугами солідарності, для експорту зерна та інших продуктів", — повідомив Домбровскіс.

Водночас віцепрезидент ЄК підкреслив, що близько 45 мільйонів тонн зерна, олійного насіння та супутніх продуктів було експортовано альтернативними маршрутами через Польщу та Румунію.

Ці маршрути також допомогли Україні експортувати понад 36 мільйонів тонн несільськогосподарської продукції, включаючи залізну руду, сталь, землю та деревину, що принесло українським фермерам і підприємствам близько 33 мільярдів євро (35,64 мільярда доларів), інформується на сайті ЄК.

Що відомо про вихід РФ із "зернової угоди"

Росія 17 липня направила Туреччині, Україні та ООН заперечення щодо продовження "зернової угоди" і заявила, що без її участі угода припиняє дію 18 липня. Це зокрема передбачає, що Москва відкликає гарантії безпеки судноплавства, згортає морський гуманітарний коридор у північно-західній акваторії Чорного моря.

В ООН підтвердили отримання від Москви повідомлення про припинення участі в Чорноморській зерновій ініціативі.

Згодом президент Володимир Зеленський повідомив, що направив офіційні листи президенту Туреччини Ердогану та генсеку ООН Гутеррешу з пропозицією продовжити роботу "зернової угоди" або її аналога в тристоронньому форматі.

Як заявили у Міноборони РФ ввечері 19 липня, з 20 липня всі судна, що прямують в акваторії Чорного моря в українські порти, розглядатимуться РФ як потенційні перевізники військових вантажів.

20 липня у Міноборони України попередили, що з 00:00 21 липня всі судна, які прямують в акваторії Чорного моря у напрямку морських портів РФ та українських морських портів, що перебувають на тимчасово окупованій Росією території, можуть розглядатися Україною, як такі, що перевозять вантажі воєнного призначення з усіма відповідними ризиками.

На початок