Одним із власників турецької компанії, що продала куртки для ЗСУ, є племінник нардепа від "СН" — розслідування УП

Одним із власників турецької компанії, що продала куртки для ЗСУ, є племінник нардепа від "СН" — розслідування УП

ЗМІ
Геннадій Касай, куртки для ЗСУ, закупівлі Міноборони
Геннадій Касай. Фото: з Фейсбуку Геннадія Касая

Одним із власників турецької компанії, яка ймовірно отримала 30 мільйонів доларів від Міністерства оборони за літні куртки замість зимових, був племінник народного депутата фракції "Слуга народу" Геннадія Касая.

Про це повідомляється в розслідуванні “УП”.

Йдеться про 26-річного Олександра Касая – племінника нардепа Геннадія Касая, який є членом парламентського комітету з питань національної безпеки, оборони та розвідки, відзначають розслідувачі.

За словами журналіста УП Михайла Ткача, наразі офіційно відомо про одного власника компанії Vector avia, яка постачала куртки. Це Роман Плетньов.

"Але нам вдалося встановити, що до лютого цього року у компанії був ще один — другий власник — це родич народного депутата від Слуги народу. І це прізвище намагились приховати від суспільства", — зазначив Ткач.

За даними розслідувачів, постачанням неякісної форми з Туреччини правоохоронці зацікавилися у жовтні 2022 року. Митники виявили, що за документами з Туреччини до Молдови одяг для війська поїхав за однією ціною, а з Молдови до України зїїхав за ціною, вищою у кілька разів.

Правоохоронці не виключають змову між посадовцями українського міністерства оборони та компанією Vector avia, розповів Ткач. Засновник і директор цієї компанії Роман Плетньов уже має підозру у вчиненні злочину.

Плетньов – наразі єдиний власник Vector avia, але до лютого 2023 компанія мала й другого власника – родича народного депутата Касая – нині 26-річний Касая Олександра Павловича.

2023 року компанія була зареєстрована у Стамбулі. Якщо дивитися інформацію на сайті Торговельної палати Стамбула, то можна побачити дані лише щодо Плетньова, зазначив Ткач.

Але інформацію щодо попередніх власників можна отримати в турецькій газеті Торгового реєстру, якщо шукати за попереднім місцем реєстрації компанії в Анкарі. Цю інформацію УП перевірила спільно з ЦПК. І одним із власників виявився саме Олександр Касай, якому на той момент було 24 роки.

Як відзначили розслідувачі, до обрання до парламенту Геннадій Касай був директором палацу спорту “Юність” Мотор Січі, президентом якої був підозрюваний зараз у державній зраді В’ячеслав Богуслаєв. Брат депутата, батько Олександра Касая, також багато років працював у Богуслаєва.

“Власне, і сам ексспіввласник постачальника курток для ЗСУ також до недавнього часу був гандболістом клубу “Мотор” того ж таки Богуслаєва”, — йдеться у матеріалі УП.

За даними розслідувачів, Олександр Касай перестав був співвласником фірми уже після того, як українські правоохоронці відкрили провадження.

У телефонній розмові нардеп Геннадій Касай сказав УП, що йому не було відомо, що його племінник став співвласником.

“Я до цієї фірми не маю ніякого відношення. Те, що мій племінник там був якийсь там засновник чи щось такоє, я такого не знав. Знаю точно, що на сьогоднішній час він не засновник”, – заявив нардеп.

Він додав, що не бачив племінника майже рік і не може його контролювати. Нардеп також заявив, що не знає другого засновника компанії і не причетний до цієї справи, а також, що готовий пройти поліграф.

Сам Олександр Касай на двінки і звернення розслідувачів на момент публікації не відповів.

Що відомо про закупівлю курток для ЗСУ за завищеними цінами

"Дзеркало тижня" з'ясувало, що ціна військового екіпірування, закупленого Міністеством оборони у 2022 році, зросла втричі під час доставки.

Журналісти вказали, що восени 2022 року МО уклало контракт із турецькою фірмою Vector avia hava araçlari на постачання зимового одягу. За даними джерел видання, ця фірма лише у жовтні-грудні ввезла до України з Туреччини 233 тисяч курток на 20 мільйонів доларів і 202 тисяч штанів на 13 мільйонів доларів.

Вартість була прийнятною як для зимового одягу. Куртки від турків йшли по 86 доларів. Але проблема в тому, підкреслюють представники ЗМІ, що з Туреччини насправді їхали не зимові, а літні куртки.

У розпорядженні "ДТ" опинився пакет супровідних документів на одну з партій товару від Vector avia. Там видно, як 4 900 курток загальною вартістю 142 тисячі доларів перетворюються на 4 900 курток за 421 тисячу доларів.

"Дорогою між турецькою й українською митницями куртки магічно перетворилися з "камуфляжних" на "зимові повітрозахисні" і на цьому перетворенні набрали державної ваги з 29 до 86 доларів за штуку", — поінформували журналісти.

У матеріалі додали, що маржа залишилася на турецькій фірмі Vector avia hava araçlari, яка належить українцю Роману Плетньову із Запоріжжя.

На початок