Екологічна безпека — важливий пункт української "формули миру" — Єрмак

Екологічна безпека — важливий пункт української "формули миру" — Єрмак

Керівник Офісу президента України Андрій Єрмак
Керівник Офісу президента України Андрій Єрмак (ліворуч). Фото: ОПУ

За дорученням президента України Володимира Зеленського керівник Офісу глави держави Андрій Єрмак провів шосту зустріч із представниками іноземних дипломатичних установ, акредитованих у нашій країні, щодо побудови системи реалізації "формули миру".

Про це повідомляє пресслужба Офісу президента.

Зазначається, що зустріч, яка відбулася на території ботанічного саду Національного університету біоресурсів і природокористування України, стосувалася пункту "формули миру" — екологічна безпека.

У заході наживо та у форматі відеоконференції взяли участь представники 63 дипломатичних місій.

У контексті питань екологічної безпеки Андрій Єрмак наголосив, що Росія воює не лише з Україною, а й з довкіллям. За його словами, уже зафіксовано майже 2,5 тисяч випадків завдання шкоди довкіллю, і Офіс генерального прокурора проводить розслідування за майже 200 фактами екологічних воєнних злочинів.

"Умисел, який стоїть за цими злочинами, а також їх масштаб указують на систематичну політику знищення. Шкоди, часто непоправної, завдано ґрунтам, повітрю, лісам, водним ресурсам. Подекуди зруйновано цілі екосистеми. Близько 250 тисяч квадратних кілометрів території України забруднено мінами й снарядами. Це зіставно з територією Великої Британії", – пояснив керівник ОПУ.

Він також зазначив, що 20% природоохоронних територій України перебувають під окупацією або в зоні бойових дій. Крім того, через російську агресію постраждала майже третина українських лісів.

"Близько 3 мільйонів гектарів перекопані або спалені. Це близько трьох четвертих території Швейцарії. Від тисяч пожеж і мільйонів вибухів у повітря потрапляють десятки тисяч тонн отруйних речовин. Вуглекислого газу в атмосферу викинуто близько 33 мільйонів тонн", – сказав Єрмак.

Керівник ОПУ також відзначив особливу важливість створення дієвого механізму для подолання екологічних наслідків російського вторгнення. За його словами, у цьому питанні варто працювати за трьома ключовими напрямами: оцінка шкоди довкіллю, зокрема довгострокових наслідків, відшкодування збитків та притягнення до відповідальності за шкоду довкіллю; екологічне відновлення й перехід до "зеленої" економіки.

"Ці підходи мають на меті не лише пом’якшити поточну екологічну кризу, а й закласти основу для сталого та екологічно свідомого майбутнього", – сказав Андрій Єрмак.

Окремо керівник ОПУ торкнувся питання розмінування територій України. Він зазначив, що з метою координації зусиль і розробки політики щодо розмінування уряд створив Центр гуманітарного розмінування.

"Це допоможе налагодити спільну роботу державних і приватних структур відповідно до найкращих стандартів, прийнятих усіма зацікавленими сторонами, максимально ефективно використовувати підтримку партнерів, а також визначити реальні питання та шляхи їх реалізації", – додав Андрій Єрмак.

Він зазначив, що наглядова рада Центру гуманітарного розмінування об’єднує міжнародних лідерів та українських фахівців із цього питання. За словами Єрмака, наглядова рада працює за прозорими правилами, особливо щодо використання підтримки, яку Україна одержує від іноземних партнерів.

"Як і решта аспектів "формули миру", захист довкілля потребує спільного бачення та спільних зусиль", – констатував керівник Офісу президента.

Що передбачає українська формула миру

11 жовтня 2022 року президент України Володимир Зеленський озвучив лідерам країн G7 формулу миру для подолання російської загрози.

Документ зокрема передбачає оборонну підтримку України, захист територіальної цілісності та покарання винних у збройній агресії. Також формула передбачає протидію екоциду та фіксацію завершення війни.

Формула миру включає 10 пунктів:

  1. Радіаційна та ядерна безпека.
  2. Продовольча безпека.
  3. Енергетична безпека.
  4. Звільнення всіх полонених і депортованих.
  5. Виконання Статуту ООН і відновлення територіальної цілісності України та світового порядку.
  6. Виведення російських військ і припинення бойових дій.
  7. Повернення справедливості.
  8. Протидія екоциду.
  9. Недопущення ескалації.
  10. Фіксація закінчення війни.

На початок