Депутати пропонують частково декриміналізувати поширення порно

Депутати пропонують частково декриміналізувати поширення порно

Оновлено
Депутати пропонують частково декриміналізувати поширення порно

В Україні можуть декриміналізувати порнографічний контент — зараз депутати збирають у Верховній Раді підписи під законопроєктом. Його зареєструють за три дні. Про це 15 серпня повідомив депутат від фракції "Голос" Ярослав Железняк.

У своєму Telegram-каналі він написав, що над текстом законопроєкту працювала робоча група з представників правоохоронного комітету Верховної Ради,  держорганів, BRDO Незалежний експертно-аналітичний центр, який фінансується міжнародними донорами, насамперед Європейським Союзомта інших громадських організацій.

Железняк опублікував пояснювальну записку та проєкт закону, але на сайті парламенту вони з'являться через три дні. У поясненні йдеться, що декриміналізувати хочуть дії, що "не становлять суспільної небезпеки", і це, на думку депутатів, посилить захист приватного життя. Наразі ж криміналізовані майже все, пов'язане з порно, зокрема приватні "хтивки", пересилання нюдсів, публікація відео на Pornhub, зберігання чи створення картин з еротичними сюжетами.

Згідно із законопроєктом, можуть переглянути дію двох статей Кримінального кодексу:

  • Статтю 301, яка стосується ввезення, виробництва та поширення порнографії пропонують, викласти у новій редакції. Вона передбачатиме покарання лише за поширення порно без згоди людини, яка у ньому зображена, або за поширення серед неповнолітніх.
  • Статтю 302 (про організацію "місць розпусти") пропонують скасувати взагалі.

Железняк додає, що кримінальна відповідальність залишиться:

  • за поширення чи виробництва дитячої порнографії;
  • екстремального порно (насильництво, зоо-, некрофілія);
  • порно без згоди (порнопомста, deep fake).

"Аби не було спокуси маніпулювати: сутенерство, втягнення в проституцію та торгівля людьми теж лишаються кримінальними злочинами (це окремі статті)", — наголосив депутат.

Оновлення 18 серпня: законопроєкт№ 9623, покликаний декриміналізувати добровільні дорослі порнографічні матеріали, зареєстрований у Верховній Раді України.

Зловживання правоохоронних органів

У пояснювальній записці депутати наголошують, що для розслідування великої частини випадків поширення порнографічного контенту неефективно витрачається час і ресурси правоохоронних органів.

Наприклад, у справі з притягненням до відповідальності української блогерки з OnlyFans, яку правоохоронці відкрили у травні 2021 року, слідчий зробив три контрольні закупівлі контенту блогерки.

Також за існування чинної редакції статті 301 ККУ наявні ризики для корупції. У січні 2022 року викрили старшого інспектора відділу кіберполіції у Волинській області, який вимагав від вебкам-моделі 1500 доларів (55,5 тисяч гривень) за непритягнення її до відповідальності через поширення порнографії.

Також депутати наголошують, що згідно з публічними даними, окрім України, повна заборона порнографії діє в Європі лише у Росії, Білорусі, Ісландії, Литві, Болгарії та Ватикані. Водночас у 2022 році Україна залишилася в топовій двадцятці країн за споживанням трафіку на одному з найпопулярніших світових сервісів з порно Pornhub.

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: [email protected]

На початок