До програми обміну ламп розжарювання додали ОСББ: хто ще може скористатися

До програми обміну ламп розжарювання додали ОСББ: хто ще може скористатися

До програми обміну ламп розжарювання додали ОСББ: хто ще може скористатися
Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль. Фото: Telegram Denys_Smyhal

Кабмін розширив програму обміну ламп розжарювання на світлодіодні, яку український уряд реалізує спільно з Євросоюзом, та додав низку учасників.

Про це повідомив голова уряду Денис Шмигаль під час засідання у п’ятницю, 11 серпня.

Тепер програмою можуть скористатися заклади культури, органи соціального захисту, ОСББ, бібліотеки та музеї, спортивні та інші організації.

"Мета – замінити 50 млн ламп, щоб знизити навантаження на енергосистему протягом опалювального сезону й протягом року загалом", — повідомив глава уряду.

Відомо, що станом на тепер 3,9 млн користувачів уже отримали 19,5 млн енергоефективних ламп.

Відомо, що для громадян України програма не зупиняється. Фізичні особи можуть обміняти лампи у центральних відділеннях "Укрпошти".

Що відомо про механізм обміну ламп розжарювання на світлодіодні

Здійснити обмін зможуть громадянином України віком від 18 років. Із собою потрібно мати паспорт, ідентифікаційний код та справні лампи розжарювання для обміну. Також потрібно принести 5 справних ламп розжарювання у відділення Укрпошти та обміняти їх на нові енергоощадні на вибір з цоколем Е27 та Е14.

Обмін відбувається у два способи: з попереднім замовленням і без

  • Якщо попередньо зробити замовлення ламп через застосунок “Дія”, то вони гарантовано будуть очікувати людину у відділеннях “Укрпошти” п’ять робочих днів після отримання підтвердження з мобільного застосунку “Дія”. Якщо прийти без реєстрації, то лампи обміняють лише за їх наявності.
  • Під час оформлення заявки через застосунок “Дія” треба буде обрати відділення і вказати необхідну інформацію.
  • За деякий час після подачі заявки людині автоматично на телефон надійде повідомлення з мобільного застосунку “Дія” про можливість отримання світлодіодних ламп в обраному відділенні поштового зв’язку АТ “Укрпошта”, отримання ламп здійснюється за номером такої заявки.
  • Якщо людина не забрала замовлення впродовж 5 робочих днів, воно анулюється.
  • Під час обміну “Укрпошта” фіксуватиме паспортні дані людини, вдруге вона провести обмін не зможе.
  • Якщо людина не має можливості замовити лампи через застосунок “Дія”, то вона може прийти до відділення “Укрпошти” з паспортом, ідентифікаційним кодом та лампами розжарювання. За наявності вільних LED ламп буде здійснено обмін.

Обмін проводиться винятково на справні лампи розжарювання.

Що відомо про урядову програму обміну ламп розжарювання

Уряд затвердив програму з обміну ламп розжарювання на світлодіодні за підтримки ЄС. Про це йдеться в постанові “Про реалізацію експериментального проєкту щодо створення сприятливих умов для забезпечення ефективного споживання електричної енергії населенням”. Її ухвалили на засіданні Кабміну 10 січня 2023 року.

Згідно з постановою, українці мають змогу обміняти п’ять ламп розжарювання на п’ять світлодіодних (LED) ламп двох типів цоколю ламп Е27 та Е14. Фінансування 30 млн LED-ламп відбуватиметься коштом ЄС.

Проєкт реалізується Міністерством економіки, Міністерством цифрової трансформації та Укрпоштою за підтримки Європейського Союзу. Він впроваджується як один з інструментів енергоефективності, які дозволяли б вистояти під час енергокризи та забезпечити баланс енергоспоживання в пікові години. Відтоді, як РФ почала обстрілювати об’єкти української енергетичної інфраструктури, Україна відчуває брак генерації та розподілення електроенергії. За даними НЕК “Укренерго” 40-60% енергії споживається домогосподарствами. Водночас за даними Міненерго України, приватні домогосподарства все ще використовують значну кількість ламп розжарювання.

На початок