"Хочете побачити полоненого — ось номер картки". Як миколаївцям уникнути шахраїв

"Хочете побачити полоненого — ось номер картки". Як миколаївцям уникнути шахраїв

"Хочете побачити полоненого — ось номер картки". Як миколаївцям уникнути шахраїв
Вивіска консультаційного центру. Фото: Олександр Гордієнко/Суспільне Миколаїв

В Україні, зокрема і на Миколаївщині, шахраї виманюють гроші з сімей, чиї рідні перебувають у полоні, або безвісти зниклі. Спеціалісти кіберполіції та штабу з питань поводження з військовополоненими розповідають родинам, як вберегтися від шахраїв.

Про це кореспондентам Суспільного розповів старший інспектор відділу протидії кіберзлочинам Максим Гусар.

Скріншоти листування редакції Суспільного надали жінки, чиї чоловіки перебували або перебувають в статусі безвісти зниклих або в полоні. На Фото 1 співрозмовник повідомляє, що чоловік перебуває в полоні, поранений та з ним працюють психологічні служби. Коли жінка ставить уточнювальні питання, співрозмовник ухиляється від прямих відповідей.

"Якщо брати по полонених, зазвичай дзвонять, намагаються під приводом, наприклад, щоб поговорити з людиною отримати грошові виплати. Або, наприклад, повідомляють, що людина наразі перебуває десь на лікуванні. І терміново потрібні гроші", — розповів старший інспектор відділу протидії кіберзлочинам Максим Гусар.

коорд центр
Консультантка координаційного центру спілкується з клієнтом. Фото: Олександр Гордієнко/Суспільне Миколаїв

З сім’ями військовополонених та безвісти зниклих працює координаційний штаб з питань поводження з військовополоненими. Його представники комунікують з людьми на гарячій лінії, очно, виїжджають на місця, де організовують колективні збори. Шахрайство у цій галузі поширене явище, говорить юрист координаційного штабу Вадим Жепало.

"У першу чергу, родини військовополонених починають поширювати інформацію про свого військовослужбовця в соціальних мережах. Я не буду перераховувати, всі знають, де ця інформація може бути. Там зазначають і прізвище, і ім’я по-батькові. Посаду військовослужбовця, де він зник. В решті решт, маючи навіть невеликі знання в області керування інтернет-ресурсами, шахраї як раз і знаходять контактні номери телефонів", — каже Вадим Жепало.

коорд центр
Юрист Вадим Жепало. Фото: Олександр Гордієнко/Суспільне Миколаїв

Інколи, за можливість поспілкуватися з полоненим, рідним пропонують співпрацю з російськими спецслужбами, говорить Жепало.

"Комунікація з тими людьми, які представляються представниками тієї сторони, вона може завести обов’язково лише в глухий кут. Призвести ще й до порушення кримінального провадження відносно самої людини", — говорить юрист.

Такими питаннями займається Служба безпеки України, але випадки виманювання грошей трапляються частіше, говорить Вадим Жепало. Кидають номер картки з мінімумом пояснень. У Кіберполіції розповідають, як не дозволити себе ошукати.

"Тут завжди обробка інформації, яка вам надходить. І її відповідна перевірка. Тобто ніколи нікому не треба наперед давати якісь кошти. Зазвичай шахраї діють на емоційний стан людини. Тобто підганяють її, не дають змогу опанувати себе. Так завжди діють на емоціях людини", — розповів поліцейський Максим Гусар.

коорд центр
Старший інспектор відділу протидії кіберзлочинам Максим Гусар. Фото: Олександр Гордієнко/Суспільне Миколаїв

Кількість ошуканих людей станом на 8 серпня невідома, говорить Вадим Жепало. Часто у відчаї не звертаються до поліції, або не розповідають про те що стали жертвами подібних випадків.

Слідкуйте за новинами Суспільного Миколаїв у Telegram, Viber, YouTube, Facebook та Instagram.

На початок