Довгобуди Сумщини: історія обіцянок, будівництва та витрачених грошей

Довгобуди Сумщини: історія обіцянок, будівництва та витрачених грошей

Довгобуди Сумщини: історія обіцянок, будівництва та витрачених грошей Суспільне Суми

Мільйони гривень платників податків, роки очікування, обіцянки та судові тяганини. Про ці об'єкти говорили найчастіше, а зараз, на передодні виборів, частину з них почали активно добудовувати.

Суспільне зібрало історії чотирьох довгобудів та тривалих реконструкцій Сумщини.

Стадіон "Авангард"

Термін – 3,5 роки

Довгобуди Сумщини: історія обіцянок, будівництва та витрачених грошейЕріка Шпанцева

Стадіон "Авангард" у Сумах

У грудні 2014 року Сумський міський голова Олександр Лисенко пообіцяв, що місто реконструює стадіон і зроблять це за два роки. Станом на серпень 2020 року роботи незавершені.

Востаннє (до великої реконструкції) на стадіоні капітально ремонтували дві спортивні зали. Робили їх за програмою розвитку фізичної культури та спорту, затвердженої у 2012 році за попереднього міського голови Геннадія Мінаєва. Завершили роботи з капітального ремонту приміщень наприкінці 2014 року, вартувало – 370 тис. грн.

У січні 2017 року управління капітального будівництва провело тендер на реконструкцію стадіону. З чотирьох компаній, які брали участь в аукціоні, найнижчу ціну – 18,5 млн грн – запропонувала будівельна компанія "Федорченко". Реконструкція почалася у квітні 2017 року.

Довгобуди Сумщини: історія обіцянок, будівництва та витрачених грошейСумська міська рада

"Авангард" у 2020 році

За словами представника пресслужби Управління ДСНС у Сумській області Артема Ніколаєнка, у 2018 році рятувальники провели позапланову перевірку. За її результатом зафіксували "численні порушення нормативних актів з питань пожежної безпеки, які могли б спричинити значну загрозу життю людей".

Сумський окружний суд ремонтні роботи на стадіоні зупинив, Харківський апеляційний суд – це рішення підтвердив. Реконструкція припинилась.

Читайте також: У Сумах перерозподілили бюджет: звідки забрали гроші й на що додали?

У 2019 році Рахункова палата перевірила використання грошей на об’єктах, де витрачаються гроші ДФРР, у тому числі реконструкцію стадіону “Авангард” і дійшла висновків, що роботи на більше як 11 млн грн проведені з порушеннями вимог чинного законодавства.

А саме за проєктно-кошторисною документацією (за неї ПП “Суми-Южана” отримало 650 тис. грн, зазначається у звіті Рахункової палати), яка складена неправильно та має бути перероблена. Вона була частково складена російською мовою, а окремі розділи містили інформацію, що обладнання відповідає стандартам, встановленим вимогами законодавства РФ.

Довгобуди Сумщини: історія обіцянок, будівництва та витрачених грошейСумська міська рада

За словами на той час заступника голови Рахункової палати Андрія Майснера, “проєкт мав бути розрахований на одночасне перебування на стадіоні понад 1700 осіб, а реально зробили (знизили клас, категорійність об’єкту, щоб уникнути експертиз і отримав просто декларацію на відповідні будівельні роботи) й розрахунок робився на 300 з чимось людей в підтрибунних приміщеннях”. Справу передали до НАБУ.

Повернути вилучені документи намагались, у тому числі й через народних депутатів. Зокрема, у березні 2020 року нардеп від “Слуги народу” Ігор Васильєв, звертався про це до голови НАБУ Артема Ситника, на що отримав відмову. Обґрунтування міститься у листі голови НАБУ до голови ВР Дмитра Разумкова, в якому сказано, що “слідчий є самостійним у своїй процесуальній діяльності, втручання в яку осіб, які не мають на те законних повноважень, забороняється”.

Загалом із початку реконструкції, на стадіон “Авангард” витратили близько 10 млн грн. - все, що перерахували фірмі “Федорченко”, це були авансові платежі та за виконані нею роботи упродовж 2017 року.

Довгобуди Сумщини: історія обіцянок, будівництва та витрачених грошейСуспільне Суми

Ось тут має бути штучне поле

В кінці червня 2020 року Сумська міська рада перерозподілила бюджет міста. На реконструкцію стадіону "Авангард" зі штучним покриттям грального поля запланували 10 млн грн. 24 липня 2020 року, відбувся новий тендер (третій за рахунком) на облаштування штучним покриттям футбольного поля. За документами, найнижчу ціну робіт запропонувало ТОВ «Міленіум Спорт» – 11,7 млн грн.

14 серпня на сайті Сумської міської ради з'явилась інформація, що на стадіоні відновлюють реконструкцію, а всі "об’єктивні причини, які заважали продовжувати реконструкцію стадіону, усунуто".

Молодіжний центр "Романтика"

Термін – 3,5 роки

Ще один з об'єктів, на якому довго триває реконструкція – молодіжний центр "Романтика". Побудували його у 1986 році.

Довгобуди Сумщини: історія обіцянок, будівництва та витрачених грошей

Молодіжний центр "Романтика"

У 2003 році Сумська міська рада, за часів Володимира Омельченка (людини з команди Володимира Щербаня) – заклала будівлю банку "Володимирський" для придбання автобусів. Також того ж року її віддала в оренду. У кінці 2000-х через суд будівлю повернули до комунальної власності.

Детальніше про історію "Романтики" та її реконструкції дивіться у розслідуванні.

Про реконструкцію центру заговорили у 2016 році. У тендері на реконструкцію у 2017 році перемагає ТОВ "Топаз" з пропозицією у 23,4 млн грн. Прокуратура Сумської області через суд намагалася оскаржити тендер на реконструкцію молодіжного центру "Романтика", однак, суд не задовільнив позов прокуратури.

7 травня 2020 року другий поверх молодіжного центру «Романтика» залило водою. Підрядник цей факт відкидав.

За договором, фасад мали завершити до 31 грудня 2020 року. Заступник Сумського міського голови Володимир Войтенко обіцяв, що завершать реконструкцію до кінця 2019 року.

Довгобуди Сумщини: історія обіцянок, будівництва та витрачених грошейДанкор

10 серпня 2020 року Департамент інфраструктури Сумської міської ради оголосив тендер на капітальний ремонт скверу біля "Романтики" на 17 млн грн. Наразі йде прийом пропозицій. Ще кілька сотень тисяч грн коштуватимуть зала на другому поверсі з рухомою сценою, освітленням та звуком.

Один з останніх тендерів – на обладнання відеонаглядом, прокладання інтернету та встановлення Wi-Fi у "Романтиці" на 446 тис. грн – виграло комунальне підприємство СМР "Інфосервіс".

Міст у селі Климентове

Термін – 3 роки

Довгобуди Сумщини: історія обіцянок, будівництва та витрачених грошейСуспільне Суми

Міст у селі Климентове

До серпня 2020 року міст у селі Климентове можна було вважати довгобудом. Побудували його 60 років тому. З 2005 року міст вважався аварійним. Розпочали ремонтні роботи у жовтні 2017 року. Виконувало їх ТОВ “Сумимостобуд”.

Довгобуди Сумщини: історія обіцянок, будівництва та витрачених грошейYoutube/Oleksii Novytskyi

Такий вигляд мав міст до реконструкції

Перший тендер провели у червні 2017 року, роботи мали виконати до кінця 2018 року, втім із 99 млн грн, які повинні були сплатити переможцю - ТОВ “Сумимостобуд” - йому фактично дали лише 28,6 млн грн. Тому у січні 2019 року сторони вирішили розірвати перший договір і провести нову закупівлю на 79 млн грн.

За першим разом, у лютому 2019 року, тендер не відбувся. За другим колом, у квітні 2019 року, знову виграв “Сумимостобуд”. Тепер за реконструкцію переправи він мав отримати 78 млн грн. Впродовж 2019 і 2020 років у цей договір іще вносили зміни.

За інформацією Служби автомобільних доріг, усі роботи вартують понад 155, 5 млн грн. З них 141 млн – саме будівництво. Решту грошей витратили на проєктно-кошторисну документацію та експертизи.

У 2020 році міст увійшов до переліку об'єктів, які мали реалізувати у рамках програми президента "Велике будівництво". Анонсували проєкт 2 березня. Відкривав міст новий очільник області Роман Грищенко разом із нардепами від "Слуги народу".

Довгобуди Сумщини: історія обіцянок, будівництва та витрачених грошейСуспільне Суми

Зараз міст вже відкритий, по ньому їздять автівки, однак, на момент відкриття, на ньому ще тривали випробувальні роботи.

Вартий згадки – Сумський обласний діагностичний центр/ психоневрологічний диспансер

Медичний центр на Ковпака, 18 у Сумах спочатку зводився як психоневрологічний диспансер, потім там відкрили діагностичний центр. Блок А почали зводити у 2010 році, на це з державного бюджету отримали 56 млн грн. Генеральним підрядником тоді стала київська фірма "Ярослав", вона ж і закупляла медичне обладнання. У 25 грудні 2010 року його відкрили вже як діагностичний центр.

На його будівництві та відкритті піарився тодішній голова Сумської ОДА Юрій Чмирь.

Довгобуди Сумщини: історія обіцянок, будівництва та витрачених грошейСайт Сумського обласного діагностичного центру

Блок Б почали зводити у 2011 році, з держбюджету отримали на це 20 млн грн. Однак, не встигли добудувати, у 2014 році відкрили кримінальне провадження за фактом привласнення бюджетних коштів.

У 2015 році провели тендер на добудову блоку Б, виграло його ТОВ "Сумбуд". Добудували його коштом держфонду регіонального розвитку – на суму 24,7 млн грн. Ще 4 млн грн були виділено з обласного бюджету, – розповідав тоді голова Сумської ОДА Микола Клочко.

Відкрили блок Б психдиспансеру 30 грудня 2016 року.

Довгобуди Сумщини: історія обіцянок, будівництва та витрачених грошейСайт Сумського обласного діагностичного центру

З грудня 2017 року у блоці Б запрацювала поліклініка. Туди ж переїхали й кілька відділень обласної лікарні. Психоневрологічний диспансер, під який планували віддати частину центру – переїхав у приміщення обласної лікарні на вул. Троїцькій. На перепрофілювання пішло близько 10 млн грн.

Тоді проти переїзду виступали родичі людей з психічними розладами. Вони понад 10 років чекали на завершення будівництва психоневрологічного диспансеру.

P.S. Насправді об'єктів, на які роками витрачались гроші платників податків, і які не були доведені до логічного завершення – більше. А про які б ви хотіли, аби ми вам розповіли ще?

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди