У Сумах перерозподілили бюджет: звідки забрали гроші й на що додали?

У Сумах перерозподілили бюджет: звідки забрали гроші й на що додали?

У Сумах перерозподілили бюджет: звідки забрали гроші й на що додали?
Суспільне Суми

Бюджет міста Суми на початок липня не добирає майже 11%. Йдеться про наповнення загального фонду – з цього кошика фінансуються зарплати, оплачуються комунальні послуги, харчування, медикаменти, купуються товари, замовляються інші послуги, які необхідні для діяльності органів влади та її установ.

Минулого тижня депутати міської ради перерозподілили ці надходження – 110 млн грн передали на інші цілі. З яких напрямків зняли ці гроші та куди пропонують витратити третину з них, – дізнавалось Суспільне.

Як перерозподілили гроші?

Бюджет суми
Суспільне Суми

Перекинути гроші з одних об’єктів і напрямків на інші запропонував Сумський міський голова Олександр Лисенко. Гроші збирали по розпорядниках.

Зокрема виконавчому комітету відмінусували понад 18 млн 300 тис. грн, які планувалось витратити на проведення зборів та змагань з олімпійських та неолімпійських видів спорту, придбання путівок і низки цільових програм.

В управління освіти забрали 18 млн 200 тис. грн – це зекономлені гроші на харчуванні дітей у садочках і школах, на стипендіях і придбанні путівок.

Видатки відділу охорони здоров’я зменшили на 46 млн 700 тис. грн, з культури взяли – 243 тис. грн, у департаменту інфраструктури - 12 млн гр., з яких 10 млн – з реконструкції каналізаційних споруд.

Ще 15 млн 200 тис. грн забрали в управління капітального будівництва – це були гроші на заходи з енергоощадження в освіті. Також сюди врахували заощаджені гроші на комунальних послугах та енергоносії.

Дві площі, стадіон, перехід та парк: на що хочуть витратити кошти платників податків?

Зі 110 млн назбираних грошей третину хочуть витратити на капітальні ремонти міської інфраструктури, у тому числі: пішохідного переходу на перехресті вулиць Харківська та Героїв Сумщини. На нього запланували 4 млн грн. Відремонтувати планують за 1,5 місяці.

Бюджет суми
Підземний перехід на вул. Харківській. Суспільне Суми

Реконструкцію переходу почали у серпні 2016 року, призупинили – восени того ж року. Тоді виконали робіт на близько 200 тис. грн з 3,5 млн грн за проєктом.

У жовтні 2017 року сумська прокуратура встановила, що виконавець завищив обсяги робіт та вартість матеріалів. Керівник підприємства тоді уклав угоду зі слідством та сплатив 150 тис. грн до бюджету міста.

Бюджет суми
Міський парк ім. Кожедуба. Суспільне Суми

У міському парку імені Кожедуба, за словами мера, мають зробити тротуари, освітлення та встановити лавки – бюджет проєкту – 9,5 млн грн.

У 2017 році Сумська міська рада проводила конкурс проєктів на реконструкції парку ім. І. Кожедуба. Тоді планували витратити понад 19 млн грн на оновлення парку. Конкурс виграли студенти Сумського будівельного коледжу: Данило Камчатний, Анна Бузюк та Антон Желєзнов. Однак проєкт не був реалізований.

У 2019 році в парку відкрили скейт-парк. На його будівництво витратили понад 3 млн грн.

Бюджет суми
Театральна площа у Сумах. Суспільне Суми

Майже 5 млн грн взяли на реконструкцію Театральної площі. Загалом її хочуть реконструювати цього року на 18 млн.

Востаннє ж реконструкцію Театральної площі частково робили у 2017 році. За вже виконану роботу управління капітального будівництва заплатило виконавцю — фірмі "Зеніт-Брук" близько 8 млн грн з майже 13,5 млн грн, що передбачені тендером. Сумська міська прокуратура результати цього тендеру намагалась оскаржити, однак суд у цьому їй відмовив.

З жовтня 2017 року по 9 січня 2018 року в Сумах тривав конкурс на найкращий проєкт реконструкції площі. Та перше місце вирішили не обирати – не влаштували пропозиції. Поки ж проєкту немає.

У 2002 році договір оренди на 4 сотки землі за театром міська рада уклала з фірмою "Сейро". На цій ділянці фірма хотіла звести кафе і побудувала фундамент під нього. У 2003 році територію міська рада визнана рекреаційною зоною і скасувала власне рішення про укладення договору оренди. З 2016 року триває кілька судових спорів щодо цієї ділянки.

У Сумах перерозподілили бюджет: звідки забрали гроші й на що додали?
Майдан Незалежності у Сумах. Суспільне Суми

Ще півмільйона планують витратити на реконструкцію майдану Незалежності.

Бюджет суми
Так нині виглядає стадіон "Авангард". Ремонтні роботи там ще не завершені. Суспільне Суми

На реконструкцію стадіону «Авангард» зі штучним покриттям грального поля запланували 10 млн грн.

У січні 2017 року управління капітального будівництва провело тендер на реконструкцію стадіону. З чотирьох компаній, які брали участь в аукціоні, найнижчу ціну – 18,5 млн грн – запропонувала будівельна компанія "Федорченко". Реконструкція почалася у квітні 2017 року.

У 2018 році роботи з реконструкції стадіону не виконували через припис від ДСНС Центру фізичного здоров’я населення "Спорт для всіх", якому належить стадіон. Порушення стосувались пожежної безпеки у спортивному комплексі.

В жовтні 2018 року представники рахункової палати, виявили порушень на 4,5 млн грн. Наприклад, проєктна документація реконструкції була частково складена російською мовою, а окремі розділи містили інформацію, що обладнання відповідає стандартам, встановленим вимогами законодавства Російської Федерації. Тож справу передали до НАБУ.

У 2019 році на завершення реконструкції стадіону "Авангард" з міського бюджету планували 8 млн грн.

Як голосували та що кажуть депутати міськради щодо розподілу?

У депутатів виникли запитання щодо об'єктів.

"Яка необхідність тепер виділення коштів на реконструкцію парку Кожедуба – 10 млн, на Театральну площу, 4 млн на ремонт підземного переходу? Скільки ми вже будемо виділяти?", – питає депутат (фракція "За Україну!") Володимир Чепік.

У відповідь Сумський міський голова Олександр Лисенко каже, що щодо переходу – буде новий проєкт, бо з'ясували причину його підтоплення.

"Три роки тому на нього було виділено 3,5 млн. Я ці кошти зняв і зупинив там роботи. У зв’язку з чим? Шукали причину потрапляння туди води. Проєкт уже зроблений. Зараз прийшла черга приділити центру нашого міста відповідну, потрібну увагу", – каже Лисенко.

За словами депутата від фракції "Європейська солідарність" Дмитра Лантушенка, і досі за рішенням суду заборонено проводити на стадіоні "Авангард" будь-які будівельні роботи до усунення недоліків від ДСНС.

"Ми й ви, мабуть, зацікавлені більше за всіх, щоб цей об’єкт довести до логічного завершення. Зараз на 80%, може навіть на 85% ми знайшли шляхи розв'язання цієї проблеми", – відповів начальник управління капітального будівництва Сумської міськради Віталій Шилов.

За пропоновані міським головою бюджетні зміни проголосували 28 депутатів, 9 – не голосували: Євген Косяненко, Володимир Чепік, Дмитро Лантушенко, Дмитро Хандурін, Вікторія Гробова, Расул Галаєв, Валерій Заїка, Ольга Фірсова, Ігор Змисля – це депутати двох фракцій та двоє позафракційних.

Наприклад, депутатка фракції ВО "Свобода" Юлія Левченко, яка голосувала "За", вважає, що ситуація в місті нормальна, а "гроші лежать без діла, то ж варто їх пустити в роботу".

"Там були всі пропозиції на підтримку громадських інтересів. А ті депутати, які не голосують за ці напрямки, спеціально роблять якісь речі, щоб у місті не було розвитку. Усі речі, які робляться на користь міста і людей, які проживають в ньому – це завжди плюс і добре", – каже керівник депутатської фракції "Об'єднання "Самопоміч" Олександр Зименко.

За словами керівника фракції "Опозиційна платформа – за життя" Ігоря Перепеки, гроші, які виділили на боротьбу з COVID-19 – не зовсім відповідають сучасним реаліам.

"У нас є більш значущі питання і в боротьбі за здоров'я наших сумчан, і в розв'язанні житлово-комунальних питань, які існують в місті, тому я проголосував за те, щоб ці кошти обов'язково повернути в бюджет, щоб працювало місто", – каже Перепека.

Як це вплине на бюджет міста?

На 1 червня, за інформацією директорки департаменту фінансів Світлани Липової, бюджет Сум не добрав до загального фонду 69,5 млн грн або 8,7%. На її думку – це не є критичним і не вимагає секвестру кошторису – тобто пропорційного скорочення видатків.

"Бюджетний кодекс 78 стаття п. 7 говорить про те, що секвестр міського бюджету робиться за підсумками звітності за квартал, а у нас перший квартал, тільки недовиконання 3,1% ", – розповіла Липова.

За її словами, ризик буде, якщо цифри недовиконання дійдуть 15%. На 30 червня, за інформацією департаменту фінансів, недовиконання склало вже 102 млн грн – або майже 11% (10,9%).

У Сумах перерозподілили бюджет: звідки забрали гроші й на що додали?
Віктор Бобиренко – експерт ГО "Бюро аналізу політики". Суспільне Суми

Експерт ГО "Бюро аналізу політики" Віктор Бобиренко каже, що ці об'єкти можуть і почекати зважаючи на "складний рік".

"Натомість там, де і треба гроші вкласти, там на тротуари, всього 1,5 млн додається. А на те, що треба, наприклад, у нас 1 вересня, ну 99% не підуть в школу першачки, закупіть програмне забезпечення, це коштує менше, ніж 1 млн грн, але це нікому не цікаво взагалі. От фонд коронавірусу спочатку вони його наповнили, а тепер тягають звідти на всякі ремонти "бєлім-красім". А, скажімо, всі оці видатки на ремонти, будівництва – там завжди є елемент корупційного ризику", – каже Бобиренко.

Автори – Євгенія Токарєва, Лілія Христенко.

Що відомо

  • Депутати Сумської ради 24 грудня проголосували за проєкт бюджету Сумської міської ОТГ на 2020 рік. "За" проголосували 35 депутатів із 39 присутніх.
  • З 1 квітня у зв`язку з медреформою, міські лікарні перейшли на фінансування з НСЗУ за тими договорами та пакетами медичних послуг, які з нею уклали. Однак, оплата комунальних послуг та енергоносіїв залишається за міськими бюджетами.
Категорії
РозслідуванняПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди