Доля довгобудів: у Хмельницькій області чекають на клуб, лікарню та очисні

Доля довгобудів: у Хмельницькій області чекають на клуб, лікарню та очисні

Доля довгобудів: у Хмельницькій області чекають на клуб, лікарню та очисні Фото: Суспільне Поділля

У переліку довгобудів Хмельниччини - соціальні об’єкти, потрібні громадам: школи, лікарні, дитячі садочки та очисні споруди. Одні будуються роками, інші – десятиріччями.

Суспільне з'ясовувало, звідки беруться недобудови і які є перспективи їх завершення в найближчому майбутньому.

Теофіпольський будинок культури зводять 32 роки

У 1988 році за його зведення взялися на місцевому сирзаводі. Коли ж завод у 1993 році припинив роботу, будинок культури, якого у райцентрі не було, вирішили добудувати за державні кошти. Будують і дотепер, розповідає голова Теофіпольської районної ради Андрій Петринюк.

«У 2016 році об’єкт будівництва розділили на дві черги. Наразі здали в експлуатацію першу. На її будівництво з державного та місцевого бюджетів витратили майже 17 мільйонів гривень. На площі 800 квадратних метрів розмістили спортивний комплекс. Друга черга – це більша частина будинку культури. Там має бути художня школа, сучасний дитячий майданчик і кафе», - каже Андрій Петринюк.

У Теофіполі, що на Хмельниччині, люди понад 30 років чекають на добудову районного будинку культури. Фото: Суспільне.Фото: Суспільне

У Теофіполі, що на Хмельниччині, люди понад 30 років чекають на добудову районного будинку культури. Фото: Суспільне.

За словами голови Теофіпольської районної адміністрації Олени Ковцун, аби завершити будівництво районного будинку культури, потрібно ще майже 30 мільйонів гривень. Таких грошей у району немає.

«Ми подавали заявку на фонд регіонального розвитку, аби вони профінансували будівництво нашого будинку культури. Поки нам відмовили. Плануємо подавати ще раз у 2021 році», - каже Олена Ковцун.

Заступник голови Хмельницької ОДА Сергій Ткачук додає, що друга черга Теофіпольського будинку культури визначена як окремий об’єкт будівництва.

«Якщо він пройде конкурсний відбір для фінансування коштом ДФРР, значить, буде фінансуватися у 2021 році. Але потрібно шукати й інші джерела його дофінансовувати, якщо він там громаді справді потрібен», - каже посадовець.

Очисні споруди у Летичеві: аби виправити помилку проєктантів, потрібно 10 мільйонів

Ще один довгобуд на Хмельниччині розташований у селищі Летичів. Там з 2012 року будують нові очисні споруди.

За словами голови Летичівської ОТГ Ігоря Тисячного, старі очисні у селищі були збудовані ще у 70-х роках минулого століття та належали центральній районній лікарні. Згодом їх узяла на баланс селищна рада, а наприкінці 90-х визнала зношеними та морально застарілими.

У 2012 році почалося будівництво нових очисних споруд. Але воно так досі і не завершилося, хоч на це неодноразово виділялися кошти з державного та місцевого бюджетів. До 2017 року збудували самі очисні та нові відстійники. У 2018 зробили мулові майданчики. На усе це використали понад 5 мільйонів гривень. А потім будівельники зіткнулися з помилкою проєктантів, які не провели геодезичні дослідження.

У Летичеві не має очисних споруд. Їх будували і так і не добудували. Через помилку проєктантів, на добудову очисних треба ще 10 мільйонів гривень. Фото: Суспільне.Фото: Суспільне

У Летичеві не має очисних споруд. Їх будували і так і не добудували. Через помилку проєктантів, на добудову очисних треба ще 10 мільйонів гривень. Фото: Суспільне.

Комісія Хмельницької ОДА визнала нові очисні такими, які використовувати не можна.

Ігор Тисячний додає, аби нові очисні споруди в Летичеві запрацювали, потрібно виготовити нову проєктно-кошторисну документацію та провести їх реконструкцію. На це потрібно щонайменше ще 10 мільйонів гривень.

«Ми уже замовили проєктно-кошторисну документацію на проведення реконструкції нових очисних споруд. Виділили на неї з бюджету селищної ради нашого ОТГ 200 тисяч гривень. Чекаємо на фінансування з державного бюджету, бо власних коштів на реконструкцію у громади не має», - додає Ігор Тисячний.

Будівництво летичівських очисних споруд чотири роки поспіль фінансувалося за кошти Державного фонду регіонального розвитку, каже заступник голови Хмельницької ОДА Сергій Ткачук.

«Минулого року на них знову були виділені кошти, понад мільйон гривень. За 2019 рік не була скорегована проєктно-кошторисна документація, і кошти освоїти не вдалося. Їх в кінці року перекинули на інший об’єкт. Але цей об’єкт потрібно завершувати. Буде проєктно-кошторисна документація - вони зможуть його знову подавати на фінансування з різних джерел на 2021 рік», - додає посадовець.

Відділення Шепетівської районної лікарні добудовують 20 років

З 1998 року будували за державні кошти одне із відділень Шепетівської районної лікарні, у 2020 році об’єкт залишився без фінансування.

У 2016 році було відновлено будівництво дитячого відділення, і три роки поспіль воно фінансувалося за кошти Державного фонду регіонального розвитку. Але у 2019 та 2020 роках фінансування там припинили. Ступінь готовності цього об’єкта – 80%. Замовник будівництва, яким наразі є КНП «Шепетівська районна лікарня», має внести коригування у проєктно-кошторисну документацію.

«Після проведеної реформи у медицині замовник будівництва та місцева влада не можуть визначитися, яке наразі відділення їм потрібне, щоб вони могли його утримувати та надавати там послуги, за які платитиме НСЗУ. Поки у Шепетівці з цим не визначаться і не внесуть коригування у проєкт, фінансуватися добудова відділення не буде», - каже Сергій Ткачук.

Скільки коштів витратять на недобуди Хмельниччини у 2020 році

Керівництво кожної області подавало Міністерству розвитку громад та територій перелік об’єктів, які планувало добудувати або відремонтувати протягом року. Їх, у свою чергу, визначала відповідна обласна комісія з переліку поданих місцевими громадами. На 1 січня 2020 року в Хмельницькій області визначили 28 об’єктів незавершеного будівництва, які мали фінансуватися коштом державного фонду регіонального розвитку. 23 довгобуди цього року планують добудувати. Десять з них увійшли до програми президента «Велике будівництво». Решта п’ять залишились без фінансування.

Обсяг коштів державного фонду регіонального розвитку на 2020 рік, передбачений Мінрегіоном як головним розпорядником коштів для Хмельниччини, зменшили з 287 мільйонів 161 тисячі гривень до 216 мільйонів 172 тисяч гривень, каже заступник голови Хмельницької ОДА Сергій Ткачук. Частину коштів, за словами посадовця, вилучили на боротьбу із COVID-19.

Долю недобудов вирішуватимуть місцеві громади

У Хмельницькій області налічується 34 об’єкти комунальної власності, які починали будувати ще наприкінці минулого століття, і які так і не були добудовані та введені в експлуатацію. Це мали бути школи, гуртожитки чи будинки за типовими для того часу проєктами.

За словами Сергія Ткачука, подальшу долю цих довгобудів вирішуватимуть громади.

«Гадаю, зараз, коли завершиться процес децентралізації, кожна громада буде самостійно вирішувати, що робити з цими недобудовами. Якщо будуть хороші проєкти щодо їх добудови та подальшого використання – будемо фінансувати та добудовувати. Але кожен замовник такого будівництва має розуміти, що добудувати – це одне, далі потрібно це все громадою утримувати», - каже Сергій Ткачук.

Читайте також

Категорії
ПолітикаЕкономікаКультураСвітСпортВідеоПодіїТоп дняПриродаРегіониСтильДітиНаукаТехнологіїУрбаністикаЇжаДомашні твариниЛюди