Байден просить військових звільнити президента Нігеру

Байден просить військових звільнити президента Нігеру

Президент Нігеру Мохамед Базум
Президент Нігеру Мохамед Базум. Фото: Associated Press

Президент США Джо Байден у День незалежності Нігеру закликав військових, які здійснили державний переворот у країні, негайно звільнити демократично обраного президента Нігеру Мохамеда Базума та його родину.

Про це йдеться у заяві президента сайті Білого дому.

За словами Байдена, у 63-ту річницю своєї незалежності Нігер зіткнувся з серйозним викликом своїй демократії.

"Народ Нігеру має право обирати своїх лідерів. Вони висловили свою волю через вільні та чесні вибори — і це потрібно поважати. Захист фундаментальних демократичних цінностей і відстоювання конституційного порядку, справедливості та права на мирні зібрання є важливими для партнерства між Нігером і США. Я закликаю негайно звільнити президента Базума та його родину, а також зберегти важко здобуту демократію Нігеру", — зазначив Байден.

3 серпня Нігер відзначає 63-тю річницю своєї незалежності.

Що відомо про держпереворот в Нігері

26 липня у Нігері група солдатів на національному телебаченні заявила, що вони усунули президента Нігеру Мохамеда Базума від влади. Військові стверджували, що поклали край режиму, який привів до погіршення ситуації з безпекою та поганого управління. Військові закрили кордони та оголосили комендантську годину, призупинили роботу всіх установ республіки та застерегли від будь-якої іноземної інтервенції.

В українському МЗС засудили державний переворот і наголосили на необхідності дотримання національного законодавства Нігеру та норм міжнародного права.

31 липня військові, які вчинили в Нігері державний переворот, звинуватили Францію та її союзників у намірі розпочати військову операцію, щоб звільнити відстороненого від влади президента країни Мохамеда Базума.

Сусіди Нігеру — Буркіна-Фасо та Малі — де керують військові, попередили світ, що будь-яке втручання у ситуацію з метою відновлення поваленого президента Мохамеда Базума буде вважатися "оголошенням війни" їхнім двом країнам. У спільній заяві уряди Буркіна-Фасо та Малі попередили, що "наслідки військового втручання в Нігер... можуть дестабілізувати весь регіон".

За даними Аssociated Press, у столиці Нігеру розташована одна з найбільших авіабаз Франції в Африці. Чисельність французького контингенту становить близько 1,5 тис. військовослужбовців. На території країни нині перебувають військові підрозділи Німеччини, Італії, США.

Лідери країн Західної Африки поставили ультиматум збройним силам Нігеру, вимагаючи від них відновити конституційний порядок і повернути до влади захопленого президента Мохамеда Базума. Інакше вони застосують військову силу.

Низка країн оголосили про евакуацію своїх громадян із Нігеру, серед яких: Франція, Італія, Іспанія, США та Німеччина.

На початок