В очікуванні червоної стрічки: довгобуд як неминучість

В очікуванні червоної стрічки: довгобуд як неминучість

В очікуванні червоної стрічки: довгобуд як неминучість
Суспільне Харків

Автодорога, зоопарк, сміттєпереробний комплекс, онкологічний центр, дитячий садок — що об'єднує п'ять таких різних проєктів? Усі вони мають статус довгобудів: якщо не офіційно, то саме так їх сприймають ті, хто зацікавлені в них: пацієнти, клієнти, вихованці, працівники. Коли проєкт, розрахований на два роки, будується чотири. Коли проєкт пафосно стартує і завмирає на етапі нульового циклу. Коли будівництво дорожчає в рази, а анонсоване відкриття щоразу відкладають...

Суспільне зібрало історії п'яти знакових довгобудів з усієї Харківщини: різних за масштабом і призначенням, схожих тривалістю. Інфраструктура, розваги, екологія, медицина, освіта — це про базові потреби і про якість життя.

Харківський зоопарк: переоцінені можливості

Довгобуд як символ
FB/Харків будівельний

Реконструкція Харківського зоопарку стартувала у липні 2016, вхід для відвідувачів закрили 6 серпня. На проєкт планували витратити 104 млн гривень і завершити роботи за два роки.

Рівно за два роки, у липні 2018, міська рада заявляє, що реконструкція триватиме ще стільки ж.

Довгобуд як символ
FB/Харків будівельний

Міська програма оновлення та розвитку Харківського зоопарку, яка включає не тільки будівельні роботи, розрахована на 2018-2022 роки. Кошторис сягає мільярда гривень.

Загальна сума реконструкції всіх зон зоопарку, за підрахунками Харківського антикорупційного центру, перевищує 2 мільярди гривень, — говорить співзасновник ХАЦу Євген Лісічкін.

Довгобуд як символ
Так зоопарк виглядає зараз. FB/Харків будівельний

Генеральний підрядник реконструкції "Трест Житлобуд-1", на ньому 60% робіт, — повідомив Суспільному голова наглядової ради компанії Олександр Харченко:

"Всі об’єкти складні в сенсі будівництва, найбільш складніокеанаріум і бегемотник. Складність необов’язково пов’язана з великою вартістю об’єкта. Чи буде зоопарк відкриватися поступово, чергами, чи разом — це питання до замовника. Океанаріум відкриється до Дня міста наступного року", — сказав Харченко.

Довгобуд як символ
Візуалізація проєкту. Харківський зоопарк

До початку реконструкції, у 2016, квиток до Харківського зоопарку коштував 40 грн для дорослих, 10 грн для дітей до 12 років, безкоштовним був вхід для дітей до 5 років.

За задумом, після реконструкції відвідування зоопарку буде безкоштовним для всіх. Крім океанаріуму, куди доведеться купувати вхідний квиток.

Сміттєпереробний комплекс: довго і дорого

Довгобуд як символ
Суспільне Харків

Про будівництво сміттєпереробного комплексу вперше заговорили на початку 2000-х. У 2005 році під проєкт виділили земельну ділянку площею 13,2 га у місті Дергачі, поряд із діючим, переповненим полігоном. Це стало початком реалізації проєкту "Комплекс з переробки твердих побутових відходів з системою збору, утилізації полігонного газу та виробництва електричної енергії".

Довгобуд як символ
Суспільне Харків

Протягом 2014-2016 років Харків шукав гроші на проєкт та обирав будівельну компанію-партнера. У конкурсі на будівництво перемогла польська компанія Vecto. 44 млн доларів в кредит надав Світовий банк.

Довгобуд як символ
Суспільне Харків

Проєкт був затверджений урядом у серпні 2017 року, наступного місяця Архітектурно-будівельна інспекція видала дозвіл на початок будівництва. Роботи розпочалися у жовтні 2017 року.

Проєкт передбачав, що першу лінію побудують до серпня 2019, другу за півроку — до лютого 2020.

Довгобуд як символ
Суспільне Харків

У лютому 2020 директор Муніципальної компанії поводження з відходами Юрій Суярко в ефірі Суспільного розповів, що під час будівництва виникли бюрократичні проблеми. І повідомив, що термін здачі першої лінії змістився на березнь 2020.

За його словами, зараз вона працює у тестовому режимі. Другу лінію, за новим планом, завершать у грудні 2020 року.

довго-недо-псевдо-буди
Сито сміттєсортувальної станції. Муніципальна компанія поводження з відходами

За цей час будівництво здорожчало на 6 млн доларів. Міська рада домовилась зі Світовим банком про збільшення кредиту на цю суму.

Обласний онкологічний центр: покинутий будмайданчик

Розрахований на 510 ліжок, Обласний центр онкології у лісопарковій зоні в Помірках, за проєктом, має отримати новозбудований чотириповерховий лікувально-діагностичний корпус та відділення променевої терапії. Також в проєкті реконструкція старого корпуса під поліклінічне відділення.

Довгобуд як метод будівництва: п'ять історій
Суспільне Харків

Розробку проекту почали у лютому 2018 року з ініціативи тодішної голови ОДА Юлії Світличної. Перший камінь заклали в кінці 2018 р. Дату завершення робіт тоді не називали.

довго-недо-псевдо-буди
Початок будівельних робіт, грудень 2018. kharkivoda.gov.ua

У грудні 2018 року проєкт оцінили в 1,7 млрд гривень. Минулого року на будівництво витратили 43 мільйони. Онкоцентр частково фінансує Державний фонд регіонального розвитку.

Довгобуд як метод будівництва: п'ять історій
Суспільне Харків

"Ми зробили нульовий цикл лікувально-діагностичного корпусу, і скоро буде рік, як ми там більше нічого не робимо," — сказав у коментарі Суспільному заступник директора департаменту капітального будівництва Харківської ОДА Володимир Норчак.

довго-недо-псевдо-буди
Візуалізація проєкту. FB/Медицина Харківщини

Будівництво зупинилося спершу через коригування проєктної документації: доопрацювання коштуватиме 6,5 млн гривень. А потім фінансування "відтягла" на себе програма "Велике будівництво", яка отримала пріоритетний статус.

Довгобуд як метод будівництва: п'ять історій
серпень 2020. Суспільне Харків

"...і кошти цього року в нас зрізали з Онкоцентру і майже всі вони пішли на Велике будівництво. На Онкоцентр в нас залишилося 30 млн з державного бюджету, якщо не помиляюся, і 7 мільйонів місцевих. Але це кошти на проєктні роботи. На будівництво цього року жодної копійки не було витрачено", — пояснив Норчак.

Чугуїв-Мілове: довгодбуд довжиною у 100 км

Траса Чугуїв-Мілове Н-26 поєднує Харківську та Луганську області, її довжина майже 300 кілометрів, з них 108 км прокладені Харківщиною. До 2017 року дорога мала маркування Р-07.

Довгобуд як символ
Суспільне Харків

Автодорога починається у місті Чугуїв, проходить через Шевченківський та Куп'янський райони, харківський відрізок завершується на межі з Луганщиною, у селі Крохмальне.

В очікуванні червоної стрічки: довгобуд як неминучість
Суспільне Харків

«Ця автомобільна дорога є певною мірою довгобудом: вона будується з 2015 року. Цього року маємо амбітні плани щодо завершення цих робіт та введення в експлуатацію цього об’єкту. Ми плануємо завершити роботу з влаштування верхніх і нижніх шарів дорожнього покриття на протяжності 68,4 км», — начальник Служби автомобільних доріг у Харківській області Андрій Алексєєв, 1 квітня 2020 р.

За інформацією обласної адміністрації, протягом 2015-19 років дорожні служби заасфальтували 87,7 км траси. З них майже 40 км вкрили двома шарами асфальту.

Зараз ремонтні роботи ведуться у Куп'янську. За повідомленням на сайті Служби автомобільних доріг області, це остання ділянка, на якій потрібно покласти асфальт.

Дитячий садок у Близнюках: "Теремок" замість "України"

довго-недо-псевдо-буди
Суспільне Харків

Ідея облаштувати дитячий садок у приміщенні збанкрутілого банку "Україна" виникла 2006 року. Будівля у центрі Близнюків стояла порожньою і руйнувалася із 90-х. "Ще трохи — і довелось би зносити", — пригадує селищний голова Геннадій Король.

Тим часом близнюківські діти "тиснуться" у приміщенні 1953 року, яке пристосували під садок, де бракує спален: малеча спить на розкладачках.

довго-недо-псевдо-буди
2008 рік. Фото: Близнюківська селищна рада

Перемовини з урядом тривали з 2006 року, з кожним новим Кабміном починалися спочатку. Результату досягли у 2012-му.

Перший проєкт передбачав дитсадок на 45 місць, вартість близько 6 млн грн. Селищний голова стверджує, що наполіг на добудові повноцінного другого поверху. Прорпорційно зросла і вартість проєкту до 30 мільйонів.

довго-недо-псевдо-буди
серпень 2020. Суспільне Харків

Будівельні роботи у колишньому банку почали у 2016-му, до грудня 2018-го закінчили основні роботи. А потім два роки билися за введення об'єкту в експлуатацію, — розповідає Король: не могли підключитися до електрики. Через це садок не відкрився торік.

Цього року об' єкт включили до президентської програми "Велике будівництво". Статус допоміг отримати дозвіл на під'єднання до електромережі. Зараз для садочка закуповують меблі. Відкриття закладу дошкільної освіти «Теремок» заплановане на 28 серпня.

довго-недо-псевдо-буди
Суспільне Харків

"Теремок" розрахований на 100 дітей, 95 з них вже зараховані. До нового садочку після відкриття перейдуть чотири групи зі старого приміщення, але дві групи залишаться там.

Скептичний щодо дати відкриття заступник директора Департаменту капбудівництва Харківської облдержадміністрації Володимир Норчак. Він не впевнений, що близнюківці встигнуть до оголошеної дати ввести будівлю в експлуатацію.

На початок