У Санкт-Петербурзі президент Єгипту закликав Росію відновити зернову угоду

У Санкт-Петербурзі президент Єгипту закликав Росію відновити зернову угоду

Саміт Росія-Африка в Санкт-Петербурзі, Росія, 28 липня 2023 р
Президент Росії Володимир Путін та глави делегацій під час саміту Росія-Африка в Санкт-Петербурзі, Росія, 28 липня 2023 р. Фото: AP

Президент Єгипту Абдель Фаттах Ас-Сісі на саміті Росія-Африка в Санкт-Петербурзі закликав Росію відновити Чорноморську зернову угоду, за якою вона дозволяла Україні експортувати зерно зі своїх морських портів.

Про це повідомляє The Guardian.

Сісі сказав на російсько-африканському саміті в Санкт-Петербурзі, що “важливо досягти домовленості” щодо відновлення угоди.

Раніше Єгипет розкритикував Росію за вихід із "зернової угоди". Міністр постачання Єгипту Алі Ель-Мосілі заявив, що країна продовжить імпорт української пшениці навіть після розвалу угоди через інші альтернативні шляхи.

“Ми не задоволені виходом Росії з угоди ООН щодо експорту зерна”, — сказав Ель-Мосілі Bloomberg.

Він закликав Москву переглянути свою позицію.

27 липня на саміті Росія — Африка Путін заявив, що РФ може замінити постачання українського зерна "як комерційно, так і у вигляді безоплатної допомоги" африканським країнам, які цього найбільше потребують. Зокрема він пообіцяв безкоштовно відправити по 25-50 тис. тонн зерна у шість країн Африки.

Міністерка економічного співробітництва та розвитку Німеччини Свенья Шульце назвала саміт піар-шоу Путіна і заявила, що він прагне "лише створювати нові залежності".

Що відомо про вихід РФ із зернової угоди

Росія 17 липня направила Туреччині, Україні та ООН заперечення щодо продовження "зернової угоди" і заявила, що без її участі угода припиняє дію 18 липня. Це зокрема передбачає, що Москва відкликає гарантії безпеки судноплавства, згортає морський гуманітарний коридор у північно-західній акваторії Чорного моря.

В ООН підтвердили отримання від Москви повідомлення про припинення участі в Чорноморській зерновій ініціативі.

Президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган заявив, що Чорноморська ініціатива увійшла в історію як важливий дипломатичний успіх і пообіцяв обговорити продовження угоди з президентом РФ.

Президентка ЄК Урсула фон дер Ляєн назвала цинічним кроком вихід Росії з "зернової угоди".

Президент Володимир Зеленський наголосив, що своїми діями РФ зриває домовленості з Туреччиною та ООН. Міністр закордонних справ Дмитро Кулеба в інтерв’ю CBS заявив, що вихід Росії із зернової угоди призведе до зростання світових цін на агропродукцію та загрожуватиме голодом населенню багатьох країн світу.

Як заявили у Міноборони Росії ввечері 19 липня, з 20 липня всі судна, що прямують в акваторії Чорного моря в українські порти, розглядатимуться РФ як потенційні перевізники військових вантажів. Відповідно, країни прапора таких суден вважатимуться "залученими в український конфлікт на боці київського режиму", додали у військовому відомстві.

20 липня у Міноборони України попередили, що з 00:00 21 липня всі судна, які прямують в акваторії Чорного моря у напрямку морських портів РФ та українських морських портів, що перебувають на тимчасово окупованій Росією території України, можуть розглядатися Україною, як такі, що перевозять вантажі воєнного призначення з усіма відповідними ризиками.

На початок