На Херсонщині постраждалі рахують збитки після повені, волонтери допомагають ліквідувати наслідки та дезінфікувати оселі

На Херсонщині постраждалі рахують збитки після повені, волонтери допомагають ліквідувати наслідки та дезінфікувати оселі

На Херсонщині постраждалі рахують збитки після повені, волонтери допомагають ліквідувати наслідки та дезінфікувати оселі
Херсон. Пошкоджені стіни та стеля, бруд на підлозі, уламки меблів після підтоплення в будинку, 4 липня 2023 року Фото: Суспільне Херсон

Станом на 26 липня на Херсонщині комісії оглянули понад 1700 підтоплених після підриву Каховської ГЕС та зруйнованих внаслідок обстрілів РФ будинків, а люди почали отримувати виплати від місцевої влади та держави. У громадах місцеві жителі та волонтери просушують будинки та дезінфікують оселі. Про це розповіли у телемарафоні "Суспільне. Спротив" очільник МВА Роман Мрочко, жителька Садового Наталія Пелюшенко, волонтери Олександр Ушкань та Денис Федько.

Як волонтери допомагають херсонцям

Волонтер Олександр Ушкань розповів, що херсонцям, які не були в місті тривалий час і зараз повертаються, треба допомогти виносити сміття з будинків, які зіпсувала повінь, та просушувати їх. Каже, таких людей особисто нарахував до 50. За його словами, просушування починається з підвального приміщення, де будинок на шість-вісім під'їздів. А потім волонтери допомагають сушити та дезінфікувати квартири.

"Найпростіше, звісно, відкрити двері та вікна. Природним шляхом це буде довше, і без спеціальної дезінфекції з грибком і цвіллю люди не впораються. Одну квартиру сушать приблизно два тижні, щоб можна було там жити. Спочатку ми у вільний час приїздили на затоплені території й питали, чим можна допомогти. А потім, коли одна людина отримує допомогу, навколо вже всі знають і вже вони знаходять тебе" — говорить Ушкань.

Що кажуть постраждалі про відновлення будинків та громад після затоплення та обстрілів

Родина Наталії Пелюшенко живе у Садовому, їх будинок був затоплений. Жінка каже, все сміття повиносили з будинку, зокрема, увесь гіпсокартон та меблі. Наразі будинок потребує відновлення, там дуже багато грибка. За словами жінки, є дуже багато будинків, які за рішенням комісії треба знести.

"У мене два будинки, один невеликий та не підлягає ремонту, а другий можна ремонтувати, хоч і все з нуля треба робити. До нас приїздила комісія від Полтавської обласної адміністрації — це групи будівельників, людей, яких відправили підрахувати наші збитки та скласти акти. Вони це зробили, склали чек-листи, які передали до нашої ОВА на обробку", — говорить Наталія.

На Херсонщині постраждалі рахують збитки після повені, волонтери допомагають ліквідувати наслідки
Херсонщина, Садове, зруйнований снарядом РФ будинок, 27 травня 2023 р. Фото: Херсонська ОВА/Telegram

За словами постраждалої, вона не знає, коли відшкодують усе, що будували роками. Говорить, наразі п'ять тисяч гривень виділила районна адміністрація та обласна, інші організації також допомагають.

"Ми розуміємо сьогоднішні ціни, тому не знаю, чи покриють всі витрати компенсації. Наразі ми все сміття винесли своїми силами. Залишається чекати, досі ніхто нам не каже конкретну відповідь щодо коштів. Адміністрація допомогла — вивезли сміття, яке лежало біля будинків, глину та меблі. Комісії досі працюють, я їх бачу. Але далі нам залишається чекати", — каже Наталія Пелюшенко.

На Херсонщині постраждалі рахують збитки після повені, волонтери допомагають ліквідувати наслідки та дезінфікувати оселі
Херсон. Люди винесли затоплені речі з будинків на вулицю, 20 червня 2023 року Фото: Суспільне Херсон

Очільник МВА про те, скільки затоплених та зруйнованих будинків оглянула комісія та скільки людей отримали виплати

Роман Мрочко розповів, що є низка урядових програм, за якими люди можуть отримати гроші. Це п'ять тисяч гривень із міського бюджету, п'ять тисяч гривень від обласного бюджету, та від держави. За результатами виїзду комісій станом на 26 липня оглянули підтоплених та повністю зруйнованих внаслідок обстрілів понад 1700 будинків. По 5 тисяч гривень виплатили понад сотні громадян, ще 120 людей очікують.

"Кожного тижня ця кількість збільшується у сотні разів. Засідають комісії, вони голосують, і після цього жителі отримують кошти на свої банківські рахунки. З ряду областей до нас направлені додаткові сили, які залучені для огляду та в склад комісій. Вже оглянули 1764 зруйнованих і підтоплених будинків, а загальна орієнтовна їх кількість складає 2800 осель. Наразі комісії оглядають десь по 100 будинків за день", — говорить голова МВА.

На Херсонщині постраждалі рахують збитки після повені, волонтери допомагають ліквідувати наслідки
Херсон. Представник комісії обстежує зруйнований армією РФ будинок місцевої жительки, 13 липня 2023 року Фото: Суспільне Херсон

Мрочко каже, що не всі люди перебувають на місцях, а вони повинні підтвердити, що допускають фахівців оглянути будинки. Наразі мало з них скаржаться, є поодинокі випадки від тих жителів, до кого комісія ще не дійшла. Очільник МВА розповів також, що більшість людей звертається на гарячу лінію за допомогою про надання їм представників комунальних служб, інших наших працівників та волонтерів, щоб вони допомагали з прибиранням особам у їх приміщеннях.

"Аби повністю винести знищене майно, треба від двох до трьох днів на кожне помешкання. Ми створили близько 20 груп, які це роблять, а заявок на гарячу лінію надійшло понад 400. Вони виносять це сміття з будинку, а комунальні служби вивозять його. На сьогодні в затоплених районах працюють 132 працівники комунальних служб і 35 одиниць техніки. Вони кожного дня на безоплатній основі вивозять сміття на міське сміттєзвалище. Крім цього, благодійний фонд ДНК та наші комунальники та рятувальники дезінфікують оселі", — говорить Мрочко.

На Херсонщині постраждалі рахують збитки після повені, волонтери допомагають ліквідувати наслідки та дезінфікувати оселі
Херсон. Комунальники прибирають багнюку, сміття з вулиць міста, 19 червня 2023 року Фото: Суспільне Херсон

Роман Мрочко також повідомив, якщо будинок не підлягає відновленню, після підтвердження цього факту, розглядають питання щодо виділення грошових коштів на повне відновлення громадянам житла. Наразі влада веде переговори з людьми, які підпадають під цю категорію, та які повністю лишилися житла, щоб розглядати можливість виділення їм квартир на території Херсона.

"Але поки ці програми не функціонують, тому що ми збираємо інформацію від наших громадян і вже за результатами будемо приймати рішення про відновлення на цій території або побудові на іншій території якогось нового містечка, куди ми зможемо розселити наших громадян", — каже Мрочко.

На Херсонщині постраждалі рахують збитки після повені, волонтери допомагають ліквідувати наслідки та дезінфікувати оселі
Херсон, комунальні служби та волонтери прибирають наслідки затоплення через підрив військами РФ Каховської ГЕС, 29 червня 2023 р. Фото: Суспільне Херсон

Як волонтери проводять дезінфекцію затоплених осель

Волонтер, засновник благодійного фонду "ДНК" Денис Федько повідомив, що через те що в Каховське водосховище впродовж тривалого часу скидали різноманітні відходи, він розумів що той мул, який піднявся з водою, буде виділяти різні шкідливі речовини. Також розповів, що запросив епізоотолога, людину з великим досвідом ліквідації подібних наслідків, долучитись до команди та коригувати дії.

"Ми почали з Дар'ївської ОТГ, знайшли там спільну мову з головою. З області екологи дали підтвердження, коли дізналися, яким препаратом будемо працювати. Таким чином обробили 324 будинки за тиждень. Тепер ми почали працювати у Херсоні. У багатьох людей є упереджене ставлення, тому доводиться проводити роз'яснювальну роботу. Наприклад, у Дар'ївській громаді ми обробили шість сіл, і пояснювали людям, що треба проводити дезінфекцію", — каже Федько.

Раніше в ОВА повідомили, що жителі сіл Інгулець та Федорівка Дар'ївської громади, чиї будинки пошкоджені внаслідок підтоплення, видали комплекти побутової техніки: пралки, холодильники, мікрохвильовки, чайники та мережеві фільтри надала компанія "Comfy".

На деокупованій території Херсонщини визначили місця для буріння 50 нових свердловин, аби забезпечити місцеве населення питною водою у громадах де відсутнє водопостачання після підриву військами Каховської ГЕС.

Читайте нас у Тelegram: Суспільне Херсон

Підписуйтесь на Суспільне Херсон у Viber

На початок