Наймасовіші мітинги та викрадення людей. 5 фактів про вибори в Білорусі

Наймасовіші мітинги та викрадення людей. 5 фактів про вибори в Білорусі

Наймасовіші мітинги та викрадення людей. 5 фактів про вибори в Білорусі
. Суспільне (використано фото AP)

9 серпня в Білорусі відбудуться президентські вибори. Вони є шостими для чинного президента Олександра Лукашенка, попередні, окрім перших, не були визнані міжнародною спільнотою. і вже ознаменувалися кількома знаковими для країни подіями. Опозиційну нішу вперше міцно зайняв 41-річний блогер Сергій Тихановський, а основними конкурентами чинного президента, у підсумку, стали жінки. Суспільне зібрало п'ять фактів про цьогорічні вибори в Білорусі. Текст Роксолани Лісовської.

Факт 1. Без спостерігачів і камер

Попри те, що на початку пандемії Лукашенко виступав проти карантину і заявляв, що коронавірус — це "психоз", який можна “побороти горілкою і тракторами”, перед початком голосування Центрвиборчком вирішив допускати на дільниці не більше ніж трьох спостерігачів через пандемію.

Також, за інформацією місцевих ЗМІ, ЦВК Білорусі відмовилась встановлювати на виборчих дільницях відеокамери, щоб вести цілодобову трансляцію. У ЦВК стверджують, що Виборчий кодекс Білорусі не допускає залучення технічних засобів для організації виборів.

Факт 2. Затримання опозиційних кандидатів

15 травня Центральна виборча комісія Білорусі відхилила реєстраційні документи YouTube-блогера Сергія Тихановського на президентські вибори. А 29 травня у Гродні, під час мітингу для збору підписів за опозиційних кандидатів, Тихановського затримали. Його мали звільнити із в’язниці 8 червня, після закінчення 10-денного терміну ув’язнення за участь у несанкціонованій акції, однак звільнено Тихановського так і не було. Тепер замість Сергія на вибори йде його дружина Світлана.

В останній день реєстрації кандидатів у президенти — 14-го липня - ЦВК не допустила до виборів двох опонентів Лукашенка: Валерія Цепкала та Віктора Бабарика.

Колишньому члену команди Лукашенка, Валерію Цепкалу, в реєстрації відмовили через не задекларовані доходи. А також через недостатню для реєстрації кількість підписів. Їх у кандидатів має бути щонайменше 100 тисяч. За словами Цепкала, він зібрав близько 160 тисяч, але ЦВК зарахувала лише 75 тисяч.

Щодо Віктора Бабарики, як стверджує комітет держконтролю Білорусі, він, начебто, не задекларував 350 тисяч доларів і отримував фінансову підтримку своєї передвиборчої кампанії від іноземної організації.

18 червня колишнього керівника Белгазпромбанку - Віктора Бабарику - затримали в Мінську. Його звинуватили в ухилянні від сплати податків та відмиванні грошей. Пізніше заарештували і його сина Едуарда та 20-х колишніх підлеглих за звинуваченнями у фінансових махінаціях. Сам Бабарика назвав це "політичним замовленням".

Факт 3. Наймасовіші мітинги за 10 років

24 травня у Мінську відбувся протест проти висунення Олександром Лукашенком своєї кандидатури на шостий президентський термін. На акцію прийшли близько тисячі людей.

Одним з організаторів мітингу був активіст опозиції та блогер Сергій Тихановський. Він теж мав намір балотуватися, але йому відмовили у реєстрації. Тому блогер закликав білорусів підтримати на виборах кандидатуру його дружини Світлани. 29 травня Тихановського затримали за обвинуваченням у, нібито, нападі на жінку, яка влаштовувала провокацію на його мітингу.

Після відмови Тихановському в реєстрації кандидатом на виборах та його арешту, дружина опозиціонера Світлана зареєструвалася в ЦВК та розпочала збирати мітинги на свою підтримку. 30 липня у Мінську на акцію вийшли понад 63 тисячі людей. Мітинг став наймасовішим за останні 10 років після протестів у грудні 2010 року.

Факт 4. Викрадення кандидатів і їхніх родичів

31 травня у Мінську затримали опозиціонера Миколу Статкевича, повідомила білоруська Радіо Свобода. Вранці на вулиці Маяковського люди у цивільному в мікроавтобусі заблокували авто дружини опозиціонера Марії Адамович. Подружжя саме прямувало на пікети на підтримку опозиційних кандидатів у президенти.

«На вулиці Маяковського, порушивши всі правила дорожнього руху, маршрутка перекрила нашу дорогу і змусила зупинитися. Люди у цивільному вирвали ключ запалення з машини, витягли Миколу і відвезли його у невідомому напрямку», – розповіла Адамович.

Наразі Микола Статкевич лишається під арештом. Влада вважає, що він має зв'язок з ПВК “Вагнер”. Статкевич планував балотуватися на пост президента, однак в травні 2020 ЦВК відмовив йому в реєстрації через непогашену судимість.

30-го липня Вероніка Цепкало, дружина Валерія Цепкала, повідомила, що невідомі в цивільному одязі "викрали" її сестру на парковці в Мінську. Того ж дня Наталю Леонюк, сестру Вероніки, відпустили з міліції. Її повезли до органів для показань у справі Валерія Цепкала.

Після виходу з міліції Леонюк розповіла: "Біля банку до мене підійшли троє в цивільному, вручили повістку - запрошення для надання свідчень. Сказали, "у справі Цепкала".

Наталя Леонюк не знає, в якому статусі вона проходить у справі.

Факт 5. Вибори без соціології

Уперше вибори президента Білорусі відбуваються за відсутності інформації про електоральні рейтинги їхніх учасників. Деякі онлайн-ресурси провели власні опитування своїх відвідувачів. Лукашенко в них отримував близько 3%, сильно поступаючись і Бабарику і Цепкалу. Влада опитування заборонила, а суперники президента зробили цифру 3% мемом.

Що відомо

На початок