10% із 260 тисяч абітурієнтів писали НМТ за кордоном ― Винницький про вступну кампанію 2023

10% із 260 тисяч абітурієнтів писали НМТ за кордоном ― Винницький про вступну кампанію 2023

Михайло Винницький, заступник Міністра освіти і науки України
Михайло Винницький, заступник Міністра освіти і науки України. Фото: Facebook / mychailo.wynnyckyj

В Україні, вже вдруге в умовах воєнного стану, триває вступна кампанія. Які правила прийому у виші у 2023 році та на які моменти варто звернути увагу розповів Українському Радіо Михайло Винницький, заступник Міністра освіти і науки України.

Які терміни подання документів у виші цього року?

Вже анонсували, що до 18:00 31 липня кожному вступникові на бакалаврат слід визначитися з першими п’ятьма пріоритетами, якщо ця людина претендує на бюджетне місце. На сьогодні у нас є вже понад 400 тисяч зареєстрованих електронних кабінетів, серед них 180 тисяч ― люди, які претендують на місця саме в бакалавраті, а решта на магістратуру, фахову передвищу освіту та професійно-технічну освіту. В електронних кабінетах слід вибрати п’ять пріоритетів ― комбінація закладу плюс програми у ньому. 31 липня о 18:00 електронні кабінети закриваються, а через два дні, тобто 3 серпня, будуть відомі рішення стосовно бюджетних місць та результати широкого конкурсу відповідно до розподілу пріоритетів у кабінетах. На сьогодні 70% прогнозованої кількості абітурієнтів вже визначилися, і це надихає.

Цього року у нас було 260 тисяч абітурієнтів, які писали Національний мультипредметний тест, це майже на 50 тисяч більше, ніж торік. І найбільше ми пишаємося тим, що 20 тисяч абітурієнтів, а це майже 10%, писали тест за кордоном. Це означає, що є велика кількість вступників, які зараз, перебуваючи в країнах Європи та Північної Америки, вирішують вступати і здобувати вищу освіту в Україні. А отже ― маємо рух, де люди голосують ногами і визнають якість нашої освіти, навіть перебуваючи за кордоном.

Наскільки ефективно працює система пріоритетності заяв для абітурієнта?

Система вже відпрацьована давно. Йдеться про те, що спочатку відбирають вступників за першими пріоритетами. Якщо є достатньо балів для вступу на першому пріоритеті, вступ завершується. Якщо ні, йдемо до другого пріоритету. І так програма за програмою, заклад за закладом.

Система достатньо складна, але працює вже багато років за широким конкурсом. Вочевидь на наші сервери кожного дня відбуваються атаки від "друзів з півночі". Але ми це переживемо, бо безпека працює добре, тож плутанини я не передбачаю.

У нас також є можливість вступу для тих абітурієнтів, які не хочуть на бюджетні місця. На контрактні місця можна визначити до 15 пріоритетів, тобто це фактично безлімітна можливість обрати, якщо плануєш вчитися за власні кошти чи за кошти юридичної особи. Крім того, маємо спрощену систему вступу з тимчасово окупованих територій, і, повторюся, ми очікуємо достатньо великий приплив наших вступників з-за кордону, які можуть поповнити лави студентів з 1 вересня.

Чи відомі вже українські виші підвищеного попиту?

З року в рік репутація наших топових університетів не знижується, навпаки ― піраміда якості стає більш стрімкою. Це мене турбує, тому що різниця між топовими університетами та закладами середнього та нижчого рівня стає чимраз більшою, і з цим треба щось робити.

Якщо говорити про топові спеціальності, попит мають військові спеціальності, особливо це стосується хлопців, які зараз воюють на фронті і хочуть здобути офіцерські звання. Крім того, попит мають ІТ та економічні спеціальності. Але є ще цьогорічне рішення Кабміну з метою відкоригувати державне замовлення у бік таких спеціальностей, як терапія мови і мовлення, фізична реабілітація, ерготерапія, психологія, соціальна робота. Це все спеціальності з підвищеним попитом, адже нам потрібно буде відновлювати людський капітал. До того ж через чотири роки випустяться інженери-будівельники, які будуть задіяні у відбудові.

Яким чином відбуватимуться творчі конкурси?

Там, де це можливо — офлайн, наприклад, на фізичну культуру чи хореографію. Є виняткові випадки, коли це може бути проведено онлайн, наприклад, якщо людина ― на тимчасово окупованій території. Переважно творчі конкурси проводяться офлайн за присутності абітурієнта.

Як організують додаткові вступні випробування, співбесіди та розгляд мотиваційних листів?

У цьогорічних вимогах є мотиваційний лист. Він оцінюється закладом, куди абітурієнт вступає. Приймальна комісія має спеціальну комісію для розгляду та оцінювання мотиваційних листів. Хотів би звернути увагу, що мотиваційний лист ― це достатньо важливо, тому що ви маєте показати в ньому, що не просто обрали пріоритет, особливо не думаючи, а мусите обґрунтувати, чому вступаєте саме на цю програму саме в цьому закладі. Це та річ, яку хоче бачити приймальна комісія, і вона може оцінити такий лист високим балом, що вам допоможе при вступі. Тому думайте про те, щоб це був ваш свідомий вибір, а не просто "пішов, щоб отримати диплом".

Що потрібно знати абітурієнтам з тимчасово окупованих територій?

З тимчасово окупованих територій ми не вимагаємо результатів НМТ. Такі вступники часто не можуть надати навіть українського атестата, і ми це приймаємо. Важливий момент ― ці люди приймаються в українські виші за співбесідою, яка проводиться переважно онлайн. Вона перевіряє їхні знання з української мови, трохи з історії та математики. В цьому випадку система вступу спрощена, адже ми розуміємо, дістатися до українського закладу вищої освіти ― це вже квест. Отже, організуємо відповідні документи після приїзду. Вступайте онлайн, використовуючи віртуальні канали доступу, ми чекаємо кожного громадянина України, який зараз перебуває на тимчасово окупованій території.

Як працює механізм оскаржень?

Якщо йдеться про оскарження результатів НМТ, про це можна довідатися на нашому сайті. Але треба розуміти, що після того, як абітурієнт вийшов із центру тестування, цим він погоджується, що тестування пройшло справедливо. Щодо самих результатів тесту, є певна процедура оскарження. Інші моменти розглядаються конкретними приймальними комісіями. У нас децентралізована система вступу після НМТ, тобто багато тут залежить саме від приймальної комісії закладу, куди ви вступаєте.

На початок