Антирекордний 2023 рік: експерт з освітніх питань розповів про низькі бали НМТ та вступну кампанію

Антирекордний 2023 рік: експерт з освітніх питань розповів про низькі бали НМТ та вступну кампанію

НМТ з математики
Фото: Суспільне Рівне

2023 рік став "антирекордним у відсотках нескладання іспитів" серед випускників шкіл, про це в етері Суспільне. Спротив повідомив засновник Всеукраїнської освітньої компанії Setstud Олександр Кондратюк. З математики на 140 балів мультипредметний тест не змогли скласти 63% вступників, з української мови — 30%.

Вступна кампанія стартувала в Україні з 1 липня з реєстрації електронних кабінетів, а з 10 липня почався вступ до закладів фахової передвищої освіти. Подача документів на вступ до закладів ФПО можлива як онлайн, так і офлайн, повідомляють в Міністерстві освіти й науки. Також триває реєстрація вступників до вишів на творчий конкурс, індивідуальну співбесіду чи фаховий іспит.

Мінімальні бали для вступу на бюджет у 2023 році:

  • для медичних спеціальностей "Стоматологія", "Медицина", "Педіатрія" у галузі знань "Охорона здоров’я" — не менше 150 балів;
  • для спеціальностей "Право", "Публічне управління та адміністрування", “Міжнародне право", "Міжнародні економічні відносини", "Міжнародні відносини, суспільні комунікації та регіональні студії", "Фармація, промислова фармація" — не менше 140 балів;
  • інші спеціальності — не менше 130 балів.
Мінімальні бали для вступу на бюджет 2023 році
Мінімальні бали для вступу на бюджет у 2023 році/ Фото: інфографіка Суспільне Рівне

Складання НМТ у 2023 році

Як говорить Олександр Кондратюк, це прохідні бали, які дозволяють вступити абітурієнту на певну спеціальність:

"Ці бали є таким справжнім порогом складання або нескладання іспиту. Державні органи показали, що відсоток нескладання математики лише 5%, але це маніпуляція. Кожен, хто не набрав 130, 140 чи 150 балів — він дискваліфікований практично від участі в конкурсі взагалі. Що важливо, цей рік став антирекордним у відсотках нескладання іспитів. Все ще немає повної статистики, але є проміжна і можна робити негативні висновки".

У 2023 році 140 балів з математики не змогли набрати 63% абітурієнтів, зазначив експерт з освітніх питань.

У 2022 році відсоток нескладання іспиту на 140 балів з математики був 37%. У 2021 році відсоток нескладання іспиту — 31%.

"Тобто 150 тисяч дітей не змогли набрати якісь адекватні бали. Якщо говорити про високі показники, то на 180 балів і більше, які необхідні для вступу на бюджет, набрали з математики — 3% учнів. Це втричі менше, ніж минулого року. Тобто лише один учень з 30 має більш ніж 180 балів. Більшість зупинилися на 160 балів, це близько 80% українців".

Іспит з української мови на 140 балів не змогли скласти 30% абітурієнтів, і лише 5% набрали 180 і більше балів, що вдвічі менше, ніж у 2022 році.

"З української мови результати краще, але все ще жахливі. Ще взимку говорили, що цей рік буде найскладніший в історії складання іспитів. Ми про це говорили багато, цей рік не порівняти з минулими роками", — каже засновник Всеукраїнської освітньої компанії Setstud.

Яка причина низьких результатів

Іспити, які здавали абітурієнти 3-5 років тому, були простішими, каже Олександр Кондратюк:

"Тести стали дійсно складнішими. У минулому році на мультипредметному тесті винесли не всі теми, лише спрощений перелік тестових форм. В цьому році були чотири завдання профільного рівня з математики, без яких неможливо набрати 160 балів. Причина у тому, що стала більша кривизна переведення балів. І коли ви набираєте практично всі правильні відповіді на 28 запитань з 32, то ви набираєте лише 160 балів. Це означало, що у них немає профільного рівня".

Раніше прохідний поріг для подачі документів у навчальний заклад складав 100 балів, у 2023 році прохідний поріг — 130, 140, чи 150 балів, додав експерт.

Бюджетні місця

Система фінансування передбачає, що не всі державні місця будуть зайняті, зазначив експерт з освітніх питань:

"Для вступу на бюджет бали зовсім інші. Наприклад, якщо абітурієнти, які подаються на менеджмент, не мають 187 балів, все, що нижче — зрізають. Якщо подаються три абітурієнти з балом вище 187, а місць 30, то тільки три місця будуть бюджетні, а 27 нікому не дістануться. Ці межі залишилися на високому рівні, наприклад, 185 балів. З меншою кількістю бюджетних місць, з меншим середнім балом, які складають діти, це означає, що вступить, наприклад, 13% на бюджет. І це вже буде як в Європі чи США, але в них є більше можливостей платити за освіту. Ми ще не готові до аж такого падіння кількості бюджетних місць".

Суспільне Рівне у Telegram | Viber | Instagram | Twitter | YouTube | Facebook

На початок