Якщо жінки-біженки не повернуться, Україна втратить 10% довоєнного ВВП — Bloomberg

Якщо жінки-біженки не повернуться, Україна втратить 10% довоєнного ВВП — Bloomberg

Біженці
. Біженці з України на кордоні зі Словаччиною, 26 лютого 2022 року, ілюстративне фото: УНІАН

Україна потребує повернення жінок для спроби економічного відновлення. Якщо не вдасться переконати 2,8 млн жінок-біженок працездатного віку повернутися, це коштуватиме Україні 10% річного довоєнного валового внутрішнього продукту.

Про це пише Bloomberg.

Зазначається, що більшість чоловіків віком від 18 до 60 років не мають права залишати країну, що пояснює, чому 68% українських біженців – жінки, а серед дорослих – ще більша гендерна диспропорція.

За словами Олександра Ісакова з Bloomberg Economics, якщо не вдасться переконати 2,8 млн жінок працездатного віку повернутися, це коштуватиме Україні 10% річного довоєнного валового внутрішнього продукту. Це 20 млрд доларів на рік за найгіршого сценарію.

Зазначається, що це легко переважило б чотирирічний пакет допомоги Україні, запропонований Європейським Союзом, вартістю 12,5 млрд євро щороку.

Заступниця міністра економіки Тетяна Бережна заявила, що найважливіше завдання зараз для української влади – зробити все можливе, щоб жінки з дітьми повернулися до своїх чоловіків і об’єдналися в Україні.

Bloomberg зазначає, що ще до війни найслабшою ланкою в економіці України була її демографія, з коефіцієнтом народжуваності лише 1,2, одним із найгірших у Європі. "Десятки тисяч убитих солдатів і цивільних осіб, а також ще більша кількість поранених або травмованих, які не можуть працювати, ще більше зменшують кількість споживачів і робочої сили, які є незамінними для відновлення", — йдеться у матеріалі.

Уряд планує післявоєнне відновлення з амбітними цілями, що передбачають подвоєння розміру економіки до 2032 року. Однак Міністерство економіки вказує на те, що для досягнення цієї мети не вистачає 4,5 мільйона робітників та підприємців. Влада має на меті заповнити розрив за допомогою суміші біженців, що повертаються (60% з яких мають дипломи), та іноземних талантів.

Українські біженці та внутрішньо переміщені особи складають третину від загального населення країни, що проживало на території, яку влада контролювала до початку війни. Деякі внутрішньо переміщені особи можуть сприяти економіці країни, проте ті, хто зараз перебуває за кордоном, починають адаптовуватися до нового місця проживання, працювати там та вносити свій внесок у розвиток інших країн.

Згідно з аналізом Bloomberg, деякі біженці можуть повернутися, однак це може стати складніше з часом, поки триває війна. Зазначається, що за даними ООН, після закінчення останньої війни в Боснії в 1990-х роках, лише через десять років половині з двох мільйонів біженців та внутрішньо переміщених осіб вдалося повернутися додому.

Раніше Міжнародний валютний фонд покращив свій прогноз щодо зростання української економіки у 2023 році. МВФ очікує сильніше відновлення, оскільки економіка поступово адаптується до умов війни. Тому співробітники МВФ підвищили зростання реального ВВП на 2023 рік до діапазону від 1% до 3% (з попереднього діапазону від -3% до +1%, коли було затверджено чотирирічну програму EFF).

На початок