Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг на прохання президента Володимира Зеленського скликає засідання Ради Україна-НАТО. Воно має відбутися 26 липня.
Про це у коментарі Суспільному повідомив прессекретар НАТО Даніеле Ріджіо.
"На прохання України генеральний секретар скличе засідання Ради Україна-НАТО на рівні послів у середу, 26 липня, щоб проконсультуватися щодо останніх подій і обговорити транспортування українського зерна через Чорне море", — зазначив він.
За словами посадовця, Зеленський та Столтенберг обговорили проведення саміту під час телефонної розмови у суботу, 22 липня. Серед інших тем розмови — результати саміту НАТО у Вільнюсі та дії Росії, спрямовані проти Чорноморської зернової ініціативи.
"Генеральний секретар розмовляв із президентом Зеленським у суботу, щоб підсумувати саміт НАТО у Вільнюсі. Вони також обговорили ситуацію після одностороннього виходу Росії з Чорноморської зернової угоди та триваючих спроб Росії використовувати продовольство як зброю, що впливає на мільйони вразливих людей у всьому світі, — розповів Ріджіо.
Раніше про скликання Ради Україна-НАТО повідомило агентство Reuters із посиланням на речницю НАТО Оану Лунгеску. За її словами, НАТО та Україна наступного тижня мають обговорити безпеку в Чорному морі, зокрема функціонування "зернового коридору", на прохання президента України.
Лунгеску зазначила, що у телефонній розмові Зеленський і Столтенберг обговорили вихід Росії з угоди та її "тяглі спроби перетворити продовольство у зброю, що впливає на мільйони вразливих людей у всьому світі".
Зустріч, за її словами, відбудеться на рівні послів. На установчому засіданні Ради під час саміту НАТО у Вільнюсі були присутні глави держав і урядів.
Напередодні Зеленський у вечірньому зверненні заявив, що Рада Україна-НАТО вивела співпрацю з Альянсом "на новий, більш просунутий рівень", і цей механізм може мати вплив.
"Я звернувся до Єнса з пропозицією невідкладно скликати таку Раду для відповідних кризових консультацій. Зустріч відбудеться найближчими днями. Ми можемо подолати безпекову кризу в Чорному морі", — сказав він.
Що відомо про вихід РФ із зернової угоди
Росія 17 липня направила Туреччині, Україні та ООН заперечення щодо продовження "зернової угоди" і заявила, що без її участі угода припиняє дію 18 липня. Це зокрема передбачає, що Москва відкликає гарантії безпеки судноплавства, згортає морський гуманітарний коридор у північно-західній акваторії Чорного моря.
В ООН підтвердили отримання від Москви повідомлення про припинення участі в Чорноморській зерновій ініціативі.
Президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган заявив, що Чорноморська ініціатива увійшла в історію як важливий дипломатичний успіх і пообіцяв обговорити продовження угоди з президентом РФ.
Президентка ЄК Урсула фон дер Ляєн назвала цинічним кроком вихід Росії з "зернової угоди".
Президент Володимир Зеленський наголосив, що своїми діями РФ зриває домовленості з Туреччиною та ООН. Міністр закордонних справ Дмитро Кулеба в інтерв’ю CBS заявив, що вихід Росії із зернової угоди призведе до зростання світових цін на агропродукцію та загрожуватиме голодом населенню багатьох країн світу.
Згодом Зеленський повідомив, що направив офіційні листи президенту Туреччини Ердогану та генсеку ООН Гутеррешу з пропозицією продовжити роботу "зернової угоди" або її аналога в тристоронньому форматі.
Як заявили у Міноборони Росії ввечері 19 липня, з 20 липня всі судна, що прямують в акваторії Чорного моря в українські порти, розглядатимуться РФ як потенційні перевізники військових вантажів. Відповідно, країни прапора таких суден вважатимуться "залученими в український конфлікт на боці київського режиму", додали у військовому відомстві.
20 липня у Міноборони України попередили, що з 00:00 21 липня всі судна, які прямують в акваторії Чорного моря у напрямку морських портів РФ та українських морських портів, що перебувають на тимчасово окупованій Росією території України, можуть розглядатися Україною, як такі, що перевозять вантажі воєнного призначення з усіма відповідними ризиками.