Орган за мільйон і відсутність приміщення. Цікаві факти про українські філармонії

Орган за мільйон і відсутність приміщення. Цікаві факти про українські філармонії

Орган за мільйон і відсутність приміщення. Цікаві факти про українські філармонії Суспільне

В Україні існує 23 філармонії, проте чи багато ви знаєте про них? Упродовж липня в ефірі радіо "Культура" тривав марафон, в рамках якого розповідали про історію та сучасну роботу кожної з українських філармоній, а також була слухали музику у виконанні солістів і колективів.

Ділимося з вами добіркою найцікавіших фактів про філармонії України.

Філармонії без приміщення

Три українські філармонії з різних причин залишилися без приміщень та/чи концертних залів. Це:

  1. Херсонська філармонія, збудована в 1944 році, майже вся згоріла 15 січня 1999 року і до сьогодні її не відновили. Останніми роками філармонія прилаштувалась у підвалі адмінбудівлі, де має репетиційну базу, а концерти дає у Великому залі музичного училища.
  2. У 2009 році також від пожежі постраждала й Полтавська обласна філармонія, концертна зала якої була розрахована на 350 місць. Концертна діяльність у приміщенні філармонії практично припинилася, творчі колективи працюють переважно на виїзді, а капітальний ремонт триває і досі.
  3. Історія Миколаївської обласної філармонії розпочалася 1937 року, а вже наступного, 1938-го, там пройшов перший концертний сезон. У 1984 році старе приміщення філармонії було зруйновано, а нове досі не збудували, хоча проєкт нової філармонії існує вже давно Сучасний склад артистів не має власної концертної зали, а працює на різних концертних майданчиках міста й області.

Волинська ж обласна філармонія як державна концертна організація існує від 1939 року. Проте якщо в інших філармоніях концертні зали потребують реконструкції чи відновлення, то Волинська має свою будівлю, але ніколи не мала власної концертної зали.

Філармонія "з нуля" та орган за мільйон

Нині у складі Харківської філармонії є одразу дві найкращі зали України. У великій залі, яку відкрили 2019 року після багатолітньої реконструкції, свого часу грав Сергій Рахманінов, співав Федір Шаляпін та диригував Петро Чайковський. 

Друга зала Харківської філармонії – Нова Органна зала – теж є унікальною. Це єдина зала в Україні, збудований "з нуля" за весь час незалежності.

Крім того, саме в цьому залі стоїть орган вартістю 1 мільйон 300 тисяч євро.

Наймолодша концертна установа

Маріупольська камерна філармонія – наймолодша серед філармоній України концертна установа. Вона була відкрита у вересні 2018 року й одразу привернула увагу всієї музичної спільноти та шанувальників класики фестивалем Mariupol Classic.

Створена за кошти любителів музики

Перший концертний зал у Чернівцях будувався у 1876-1877 pоках за кошти любителів музики з "Товариства розвитку музичної культури на Буковині", яке пропагувало українські пісні та музичні твори. Згодом у цьому приміщенні була заснована Чернівецька обласна філармонія, при якій було створено народний хор і концертну бригаду.

Дві національні філармонії

В Україні дві філармонії мають статус національних: у Львові та в Києві.

У Львівській філармонії високий рівень виконання забезпечують колективи, що діють на базі закладу: Академічний симфонічний оркестр Львівської філармонії, Академічний камерний оркестр "Віртуози Львова", Академічний інструментальний ансамбль "Високий Замок" та інші.

З 1981 року філармонія проводить щорічний міжнародний конкурс "Віртуози", на її сцені виступають найвідоміші музиканти світу.

Національна ж філармонія України (місто Київ) – це головна філармонічна сцена України з однією з найстаріших концертних зал України з унікальною історією. Саме тут впроваджуються знакові проєкти, фестивалі та міжнародні акції в галузі класичної музики.

Філармонія – архітектурний шедевр

Одеська обласна філармонія розташована у будівлі колишньої Нової біржі, яку визнано архітектурним та історичним шедевром.

Цікаві факти про українські філармонії

Одеська обласна філармонія

Будівлю звели 1899 року в стилі венеційської готики з елементами стилю Ренесансу. Велику концертну залу на понад 1000 місць вважають унікальною за мистецьким оздобленням і акустичними властивостями.

Автори: О. Пірієв, І. Пашинська, Н. Радкевич, Н. Попудрібко, Н. Писанка.

Читайте також

Енніо Морріконе. Творчий шлях і 10 безумовних хітів кінокомпозитора

Категорії
КонцертиТеатрАрхітектураДизайнІнше