Реформа "Укрпошти" в дії: у гірських селах Івано-Франківщини людям доведеться долати до 15 км, щоб отримати пенсію

Реформа "Укрпошти" в дії: у гірських селах Івано-Франківщини людям доведеться долати до 15 км, щоб отримати пенсію

Доповнено
Реформа "Укрпошти" в дії: у гірських селах Івано-Франківщини людям доведеться долати до 15 км, щоб отримати пенсію
Фото: Суспільне Івано-Франківськ

Внаслідок реформи "Укрпошти" гірські села, зокрема Голошина і Гринява у Білоберізькій громаді, що на Івано-Франківщині, менш як за місяць залишаться без листоноші. Через це пенсіонери та люди з інвалідністю, які там проживають, не зможуть вчасно отримувати поштові послуги, продукти та ліки. Відстані від населених пунктів до єдиного у громаді стаціонарного відділення "Укрпошти" можуть сягати 15 км, а пересувні відділення або не доїжджають через погані дороги, або працюють лише упродовж двох годин. Як живуть люди у гірських селах та чому їм необхідний листоноша, читайте у матеріалі Суспільного.

15 км по пенсію

Жителька Голошини Василина Паучак працювала листоношею "Укрпошти" 35 років. Вона вимагає залишити цю посаду в їхньому селі. Інакше, каже жінка, отримувати пенсії, листи, газети, продукти, ліки або сплачувати комунальні послуги жителям села буде дуже складно, а для когось — і зовсім неможливо.

Василина Паучак із села Голошина
Жителька села Голошина Василина Паучак. Фото: Суспільне Івано-Франківськ

"Та як нас тут залишити, як бідних? Одну людину не можуть уже утримати! Та до чого ця організація уже?" — запитує Василина.

Жителі села Голошина
Жителі села Голошина вимагають не скорочувати посаду листоноші. Фото: Суспільне Івано-Франківськ

У селі Голошина, що має протяжність 30 км, проживають понад 400 людей. Місцеві кажуть, що пересувні відділення "Укрпошти" не доїжджають сюди через погані дороги й складне розташування села, а до єдиного у громаді стаціонарного пункту в селі Гринява треба йти пішки 15 км.

"Ну та я вже не годна в ту Гриняву йти, я вам кажу, що не годна і все", — говорить Василина Паучак.

Юрій Дроняк із села Голошина
Житель села Голошина Білоберізької громади Юрій Дроняк. Фото: Суспільне Івано-Франківськ

"То не те, що лише ти. То всі не годні", — додає житель села Юрій Дроняк

Листоноша Оксана Шарабуряк: 24 км гірських доріг пішки та 3 тис. грн зарплати

Листоношею в селі Голошина наразі працює Оксана Шарабуряк. Жінка розносить людям пошту та інші необхідні речі упродовж 20 років. Вона обслуговує 435 жителів, зокрема 42 пенсіонерів, з яких десятьом — більш як 80 років. Працює Оксана Шарабуряк щовівторка і щоп’ятниці із 7:00 до 16:00.

"Приїжджаю на пошту, отримую гроші, товари першої необхідності: макарони, олію. У людей вдома беремо за електроенергію. Деколи буває, що в сільську раду навіть оплачуємо податки", — каже Оксана Шарабуряк.

Маршрут Оксани Шарабуряк — це 24 км гірських доріг, які вона долає переважно пішки. Він, зі слів жінки, починається у Гриняві й завершується у присілку Гостівець, де мешкають четверо пенсіонерів.

Жінка працюватиме листоношею ще менш як місяць. Після цього, розповідає, посаду із зарплатою орієнтовно 3 тис. грн скоротять.

Листоноша Оксана Шарабуряк
Оксана Шарабуряк 20 років працює листоношею у селі Голошина. Фото: Суспільне Івано-Франківськ

"Там, поміж хати, треба ще до кожного перейти. Бо є такі старі пенсіонери, що вони не виходять на вулицю. Їм потрібно принести все додому. З Голошини автобуса немає. Якщо мене скоротять, я навіть не знаю, хто буде ходити за цими грішми в Гриняву", — каже Оксана Шарабуряк.

Жителька Гриняви Василина Грималюк завдяки листоноші отримувала газети, ліки, пенсію і продукти. Сама піти в стаціонарний пункт "Укрпошти" жінка вже не в змозі.

"Що ми варті без листоноші? Та й газети повиплачували до нового року. Я шість екземплярів виписала, та й що? Та й хто мені газету принесе? Та ми без листоноші, як без рук, залишаємося", — говорить Василина Грималюк.

Відділення "Укрпошти" у селі Гринява: скорочення листонош призвело до навантаження на поштовий пункт

Стаціонарне відділення "Укрпошти" у селі Гринява обслуговує понад півтори тисячі людей з усієї громади, розповіла начальниця відділення Ольга Федорчак. З її слів, через скорочення листонош зросло і навантаження на поштовий пункт. Люди з віддалених сіл та присілків пішки долають від 1 до 5 км, аби отримати посилки, сплатити за електроенергію, поповнити мобільний рахунок. Інтернету в тих місцях немає, а найближчий банкомат — у селі Устеріки.

Світлана Рубаняк живе у селі Гринява. Щоб добратися до відділення "Укрпошти" жінці потрібно зійти з гори 2 км.

Стаціонарне відділення "Укрпошти" у селі Гринява
Стаціонарне відділення "Укрпошти" у селі Гринява обслуговує понад півтори тисячі людей з усієї громади. Фото: Суспільне Івано-Франківськ

"Я з коштуром можу йти дві-три години. До того нам приносила листоноша газети, квитанції. Навіть могла продукти нам винести — тим, у кого нема нікого. Люди живуть одинокі, неходячі. Жінка з пошти все передавала", — ділиться Світлана Рубаняк.

Газети — чи не єдиний для місцевих жителів спосіб дізнатися новини, розповіла начальниця відділення Ольга Федорчак. Загалом тут виписують майже пів тисячі примірників щопівроку. Житель Білої Річки Дмитро Федорчук, який також прийшов на "Укрпошту" пішки, бере газети й для сусідів.

"Підписку взяли, все взяли. Ніхто людей не попередив, що не буде листоноші. Люди гроші заплатили, тепер самі мусять ходити", — говорить Дмитро Федорчук.

Василина Рубаняк ішла від присілка Гостівець 5 км, щоб узяти пенсію.

Василина Рубаняк із присілка Гостівець
Василина Рубаняк ішла від присілка Гостівець 5 км, щоб узяти пенсію. Фото: Суспільне Івано-Франківськ

"А там — моя сестра, чоловік лежачий. Як вона може піти сюди й пенсію забрати? І вони обоє перестарілі", — каже Василина Рубаняк.

Під час реформи "Укрпошти" не зважили на специфіку гірських районів

Голова Білоберізької громади Дмитро Іванюк розповідає, що в 17 населених пунктах, розташованих у її межах, мешкають 8 600 людей. Відстань між двома крайніми селами — Білоберізкою і Перкалабою — становить 70 км.

Голова громади додає, що достатньо великими є відстані між усіма селами й присілками. Через гірську місцевість сполучення між ними дуже складне. Два роки тому в громаді працювали два стаціонарні відділення "Укрпошти" — у Білоберізці та Гриняві. Також донедавна пошту в гірських селах розносили двоє листонош.

Голова Білоберізької громади Дмитро Іванюк 1
Голова Білоберізької громади Дмитро Іванюк. Фото: Суспільне Івано-Франківськ

"Колись у сільраді можна було дати довіреність — секретар мав такі повноваження. Ці довіреності вже повинні заноситися у Державний реєстр. Цю людину з інвалідністю привезти — 60 км у Верховину до нотаріуса і назад, щоб вона довірила комусь пенсію отримувати. Це просто зараз нереально", — говорить Дмитро Іванюк.

Голова Білоберізької громади також сказав, що заява представників "Укрпошти" про те, що підприємство зазнає збитків, бо люди припинили передоплату газет, є некоректною: "Для прикладу, я працюю, жінка працює. І графік пересувної пошти — по дві години чекає авто двічі на тиждень у селі. У той період, коли ми на роботі. Звичайно, я не буду виписувати газети. Бо отримуватиму їх через місяць, два тижні. І для чого мені та застаріла інформація?"

Листоноша Оксана Шарабуряк 1
Фото: Суспільне Івано-Франківськ

Дмитро Іванюк каже: під час реформи "Укрпошти" не зважили на специфіку гірських районів.

"Я думаю: це — знущання з гуцульського народу. Бо проходила децентралізація, де було анонсовано, що мають бути доступні послуги для населення", — пояснює Дмитро Іванюк.

Щоб розв'язати проблему, голова Білоберізької громади звертався як до керівника "Укрпошти" в Івано-Франківській області Михайла Рудого, так і до представників обласної військової адміністрації, однак поки результату немає.

"Інформаційна безпека. "Укрпошта" залишила без такої послуги населення"

Голова Верховинської районної військової адміністрації під час наради в голови ОВА 13 липня 2023 року розповів, що загалом у Верховинському районі працюють дев’ять стаціонарних та чотири переїзні відділення поштового зв’язку, які обслуговують понад три тисячі людей. Зокрема, забезпечують їх газетами.

Село у Карпатах
Село Голошина Білоберізької громади. Фото: Суспільне Івано-Франківськ

"Якщо зважати на воєнний стан — це ж інформаційна безпека. Фактично, "Укрпошта" залишила без такої послуги населення", — говорить Бровчук.

Суспільне звернулося за коментарем до заступника директора обласної дирекції "Укрпошти" Тараса Біжика. Він порадив залишити своє запитання на головному сайті підприємства, адже питання реформи — це компетенція центральної дирекції.

Пояснення керівника обласної дирекції "Укрпошти" Михайла Рудого

13 липня під час наради в голови Івано-Франківської обласної військової адміністрації керівник обласної дирекції "Укрпошти" Михайло Рудий розповів, що в межах другої хвилі реформи на Прикарпатті закрили 22 відділення поштового зв’язку.

"Працюють 345 відділень поштового зв’язку, з яких 61 — міське та 237 — у селах. У 231 населеному пункті працюють 47 пересувних бригад поштового зв’язку. 22 відділення закрили", — каже Рудий.

З його слів, станом на перший квартал 2023 року всі відділення були автоматизованими, однак різко впала кількість послуг, тому довелося проводити оптимізацію.

"Першорядним у визначенні кількості штатних працівників — операторів і начальників відділень, листонош — є обсяги роботи та попит населення на послуги, які надаються в "Укрпошті", — повідомив керівник обласної дирекції "Укрпошти" Михайло Рудий.

Керівник обласної дирекції "Укрпошти" Михайло Рудий 1
Керівник обласної дирекції "Укрпошти" Михайло Рудий. Фото: Суспільне Івано-Франківськ

Також він додав, що штат працівників і кількість відділень змінювали щоквартально до пандемії COVID-19 і початку повномасштабної війни. З його слів, більшість працівників поштових пунктів написали заяви на звільнення за згодою сторін.

"Підприємство надає виплату в розмірі від одного до трьох-чотирьох посадових окладів, якщо людина сама напише заяву на звільнення. Ніхто не змушує", — говорить Рудий.

Після звільнень працівників і зменшення кількості відділень в "Укрпошті" ухвалили рішення змінити графік роботи стаціонарних пунктів на п’ятиденний — від ранку до обіду.

"Зробіть реформу в інтересах людей", — Онищук

Голова Івано-Франківської обласної військової адміністрації Світлана Онищук доручила заступниці Людмилі Сірко підготувати листи до керівництва "Укрпошти" і Кабінету міністрів України щодо ситуації у гірських селах регіону.

"Звертаюся до вас, як голова ОВА, зробіть реформу в інтересах людей, враховуючи особливості нашої області — гірські території й соціальні верстви населення", — сказала Онищук.

Що кажуть в "Укрпошті" на Хрещатику

У відповіді на інформаційний запит Суспільного про доцільність скорочення листонош у гірських районах Івано-Франківщини "Укрпошта" пояснила так: "До запровадження пересувних відділень поштового зв'язку у маленьких селах працювали стаціонарні поштові відділення, а хутори, де всього декілька десятків жителів, обслуговували постійні листоноші. Їм доводилося долати маршрути з товарами, поштою та грішми пішки. Відтепер туди приїжджає сучасна автівка, а клієнтам доступні всі послуги, до яких ті звикли".

Окрім цього, у документі йшлося про те, що модель, яка передбачала роботу декількох листонош на 0,3 ставки, не діє.

"По-перше, система мотивації для таких працівників недієва. По-друге, важко знайти їм заміну у разі форс-мажорів чи відпустки, а послуги мають надаватися безперебійно. Для компанії, яка не дотується державою і всі свої витрати покриває самостійно, важливо зберігати ефективність роботи і прибутковість", — йдеться у відповіді.

На запитання: чи врахувала "Укрпошта" під час проведення реформи специфіку гірських населених пунктів, відповіли так: "Компанія вивчає та аналізує попит на послуги у кожному з відділень "Укрпошти". Враховуючи ці показники та орієнтуючись на кількість клієнтів у населеному пункті, ми вибудовуємо нашу роботу та оптимізуємо бізнес. 100% цифровізація країни, над якою працює "Укрпошта", впливає на визначення формату поштового відділення (стаціонарне чи пересувне), кількість працівників, графік роботи, пріоритетність інвестицій у ремонти тощо".

Підписуйтеся на новини Суспільне Івано-Франківськ у Facebook, Telegram, Viber, Instagram та YouTube

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини й ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

На початок