Приватні компанії готові вивозити збіжжя з України попри вихід РФ із зернової угоди — Зеленський

Приватні компанії готові вивозити збіжжя з України попри вихід РФ із зернової угоди — Зеленський

Приватні компанії готові вивозити збіжжя з України попри вихід РФ із зернової угоди — Зеленський
Балкер Tq Samsun під прапором Туреччини покидає Одеський морський порт 16 липня 2023 року. Джерело: REUTERS/Сергій Смоленцев

Вихід Росії з Чорноморської зернової ініціативи не впливають на відповідні домовленості України з Туреччиною та Організацією Об'єднаних Націй, при цьому приватні компанії виявляють готовність вивозити українське зерно попри появу нових ризиків.

Про це 19 липня повідомив президент Володимир Зеленський на спільній пресконференції із прем’єр-міністром Ірландії Лео Варадкаром у відповідь на питання кореспондентки Суспільного.

"У нас була угода між нами, Туреччиною та ООН. Ніхто з цієї тристоронньої угоди не вийшов. Для нас вона продовжується. На практиці, Росія вийшла з угоди між ООН та Туреччиною. Реакція ООН не позитивна на це, а з Туреччиною ми зараз працюємо на різних рівнях, включаючи різні зустрічі", — зазначив він.

Глава держави підкреслив, що незабаром матиме повну інформацію, як українська сторона бачить продовження роботи та функціонування наявного коридору.

"Коридор повинен бути в безпеці. Фактично, знаючи Росію, він не буде в безпеці, якщо ООН дуже чітко та дуже твердо не почне працювати на рівні генерального секретаря", — зауважив президент.

Зеленський розповів, що також планує провести консультації щодо безпеки зернового коридору із президентом Туреччини Реджепом Тайїпом Ердоганом.

"Ми можемо обговорити, як ми будемо діяти з ним, як ми можемо забезпечити безпеку у цьому коридорі. Тут є різні аспекти. Ми порушували питання стосовно окремих конвоїв, їх потрібно обговорювати не лише з Туреччиною, але й з іншими нашими партнерами. Я збираюсь це обговорити", — повідомив він.

За його словами, важливе значення для продовження Чорноморської зернової ініціативи матиме позиція українських військових, а також закордонних партнерів й Організації Об’єднаних Націй. Володимир Зеленський зауважив, що при цьому приватні компанії вже заявляють про готовність до ризиків, пов’язаних із виходом Росії з угоди.

"Дуже важливий пункт, що самі компанії, приватні компанії, приватний сектор включаючи компанії, які орендують кораблі, і компанії, які є трейдерами тієї чи іншої агропродукції, то вони самі вже давно звертаються до нас та кажуть, що готові брати відповідні ризики, й кажуть, що хочуть йти коридором, у них є на це запит, готові ризикувати. Від міністерства інфраструктури та наших військових я чекаю відповідні плани. Тут потрібна також і міжнародна підтримка", — підкреслив президент.

Він також звернув увагу на те, що Росія завдає ударів по українських портах, намагаючись чинити політичний тиск на Україну та її партнерів. З огляду на це Україна веде перемовини із Францією, Італією та Німеччиною про посилення своєї протиповітряної оборони.

"Вона (Росія — ред.) завжди коли так робить, то примушує вас до чогось, і партнерів, не тільки нас, і ООН: відкрити щось, зняти санкції з чогось. Багато розмов за лаштунками, за лаштунками того, що знає Україна. Навіть так. Це факт. Вони б’ють по портах, які нам потрібно захищати. І тут конкретно є дві системи на сьогодні. Я домовлявся з Макроном (президентом Франції Емманюелем Макроном — ред.) та (прем’єркою Італії — ред.) Джорджією Мелоні, не буду казати де знаходяться ці системи, але вони працюють. SAMP/T працює прекрасно. Якщо у нас були б відповідні додаткові системи, які держави нам надали, то ці системи захистили б інфраструктуру Одеси. І не тільки портову інфраструктуру. Або це система Patriot. Нещодавно з Шольцом (канцлером Німеччини Олафом Шольцом — ред.) я домовився про додаткові речі", — підсумував Володимир Зеленський.

Що відомо про вихід РФ із зернової угоди

Росія 17 липня направила Туреччині, Україні та ООН заперечення щодо продовження "зернової угоди" і заявила, що без її участі угода припиняє дію 18 липня. Це зокрема передбачає, що Москва відкликає гарантії безпеки судноплавства, згортає морський гуманітарний коридор у північно-західній акваторії Чорного моря.

В ООН підтвердили отримання від Москви повідомлення про припинення участі в Чорноморській зерновій ініціативі.

Президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган заявив, що Чорноморська ініціатива увійшла в історію як важливий дипломатичний успіх і пообіцяв обговорити продовження угоди з президентом РФ.

Президентка ЄК Урсула фон дер Ляєн назвала цинічним кроком вихід Росії з "зернової угоди".

Президент Володимир Зеленський наголосив, що своїми діями РФ зриває домовленості з Туреччиною та ООН. Міністр закордонних справ Дмитро Кулеба в інтерв’ю CBS заявив, що вихід Росії із зернової угоди призведе до зростання світових цін на агропродукцію та загрожуватиме голодом населенню багатьох країн світу.

На початок