Прем'єр-міністр Ірландії прибув в Україну, відвідав Бучу і зустрівся з Зеленським

Прем'єр-міністр Ірландії прибув в Україну, відвідав Бучу і зустрівся з Зеленським

Президент України Володимир Зеленський і прем'єр-міністр Ірландії Лео Варадкар, Київ
Президент України Володимир Зеленський і прем'єр-міністр Ірландії Лео Варадкар, Київ, 19 липня 2023 року. Фото: ОПУ

Прем'єр-міністр Ірландії Лео Варадкар у середу, 19 липня, прибув до Києва. Глава ірландського уряду, зокрема, разом із Генпрокурором України відвідав місця російських злочинів у Бучі. Також Варадкар зустрівся з президентом України Володимиром Зеленським, передає кореспондентка Суспільного.

Темою переговорів з главою ірландського уряду є безпека, політична та економічна взаємодія, а також справедливість для України, наголосив президент Зеленський.

Що сказав Зеленський на спільній пресконференції з главою уряду Ірландії

Як розповів на спільній з главою уряду Ірландії президент України Володимир Зеленський, перемовини були предметними для обох країн.

“Перше — безпекова та політична взаємодія. Обговорили спільні кроки, які могли б посилити Україну в захисті від агресії Росії. Ірландія вже надала нам нелетальну допомогу на понад 170 мільйонів євро. Активно включилася в процес розмінування. Це один з наших сьогоднішніх пріоритетів. Друге, це формула миру. Вдячні Ірландії за підтримку формули”, — сказав Зеленський.

За його словами, Ірландія вже допомагає реалізовувати конкретні пункти формули. Зокрема, це стосується пункту про справедливість, тобто притягнення до відповідальності усіх винних у злочинах війни та політичних військових керівників Росії за саму агресію. Ірландія є учасницею міжнародної коаліції зі створення спецтрибуналу щодо злочинів агресії Росії проти України, додав Зеленський.

Також сторони обговорили тематику компенсаційного механізму, щоб спрямувати активи агресора для компенсації шкоди від агресії. Зеленський запропонував прем’єр-міністру приєднатись до наших зусиль з підготовки глобального саміту миру. Він також подякував Ірландії за підтримку на шляху до європейської інтеграції.

“Розраховуємо далі працювати над вирішенням відповідних питань та над прискоренням процедур. Вже цього року дуже важливо розпочати переговори щодо майбутнього членства України в ЄС. Це буде правильний сигнал справжньої міцності наших цінностей”, — сказав Зеленський.

Також під час зустрічі обговорили наступний 12 пакет санкцій ЄС проти Росії.

“Пріоритети щодо посилення санкційного тиску на агресора. Насамперед, як позбавити Росію можливості продовжувати виробництво ракет, а також санкції проти ядерного сектору Росії. У тому числі — персональні санкції проти представників керівництва Росатому”, — сказав Зеленський.

Четвертим пунктом переговорів була тема відбудови України та її економічної стійкості. Зеленський поінформував Варадкара про основні напрями українського відновлення і трансформації української держави. Він відзначив, що для обох країн є значний простір для економічної взаємодії.

“Є приклад, і він позитивний, приватної ірландської компанії Кінгспен, яка планує реалізувати інвестиційний проект на 280 мільйонів євро в Україні у сфері виробництва енергоефективностивних будівельних матеріалів. Такі приклади співпраці нам потрібні. Обговорили можливість долучення Ірландії до патронату над певним містечком, регіоном України”, — сказав Зеленський.

Також Зеленський і Варадкар говорили про продовольчу безпеку. Ірландія, додав зеленський, підтримала Чорноморську зернову ініціативу. За його словами, потрібно разом зробити все можливе, щоб глобальний продовольчий ринок залишився стабільним попри очевидні намагання Росії спровокувати нові кризи та використати як зброю голод і дестабілізацію у світі.

“Світ точно сильніший, ніж будь-який російський агресор, та точно ми маємо разом з усіма в світі відновити нормальний глобальний порядок”, — сказав Зеленський.

Зеленський також сказав, що сьогодні Україні потрібно захистити небо. Він наголосив, що зараз не вистачає потужних систем, щоб захистити міста. Зокрема, ті, де зосереджена стратегічна інфраструктура та ядерні об’єкти.

“Всі ці міста нам потрібно захистити сучасними ППО. В Ірландії немає таких систем ППО, але Ірландія має і стосунки, і можливості, і, якщо буде воля, відповідні фінанси , щоб об’єднавшись з іншими державами, запропонувати нам цю можливість. Нам потрібно більше ППО”, — сказав Зеленський.

Ми виділяємо ще 5 мільйонів євро на гуманітарну допомогу та ще 2 мільйони через ООН — Варадкар

Варадкар розповів, що зранку перед зустріччю із Зеленським він побачив наслідки російських дій.

“Бачив Бучу, Мощун, Ірпінь. В Бучі я почув про те, як цивільних вбивали в домівках, на вулицях. В Ірпені я побачив романівський міст, там, де бомбардували цивільних. Після того я завітав до селища Мощун, де 80% домівок були зруйновані російським вторгненням. Я зараз бачу, що Росії не зможе перемогти і цього не можна дозволити, адже це 21 століття”, — сказав глава ірландського уряду.

За його словами, ідея, що національні кордони можна змінювати насиллям, чи те, що можна демократично обрані уряди замінити насиллям чи силою, не має існувати, щоб жодна інша країна потім не стала об’єктом атаки. Він додав, що якщо Росія вважає, що атака цивільних чи інфраструктури може відвернути увагу партнерів, то вона помиляється.

“Сьогодні я засвідчив президенту Зеленському, що ми будемо продовжувати надавати фінансову допомогу, практичну та політичну допомогу. Ми виділяємо ще 5 мільйонів євро на гуманітарну допомогу та ще 2 мільйони через ООН. Також дивимось на майбутнє, на відбудову, ми будемо надавати практичну, політичну та дипломатичну допомогу Україні для реалізації її цілей, а також реалізації мирного плану. Вірю, що Україна має бути членом ЄС, адже Європа — то й ваша домівка”, — сказав Варадкар.

Він додав, що Україна досягла чималого прогресу на шляху до ЄС.

“Я буду відстоювати якнайшвидший початок перемовин про вступ України до ЄС. Якщо будуть питання, де ми чимось можемо допомогти на цьому шляху, то треба лише сказати. Зараз понад 87 тисяч українців мешкають в Ірландії. Це приблизно 2% від нашого населення. Ірландці прийняли український народ у свої домівки, у свої серця”, — сказав ірландський прем’єр.

За його словами, Ірландія бачить підтримку України у трьох сферах: фінансова, практична та політична допомога. Глава уряду пояснив, що 5 мільйонів євро виділяються на додаток до 100 мільйонів, які Ірландія вже виділила, зокрема, до європейського фонду, який використовується для закупівлі нелетальної допомоги. Також Ірландія долучається до навчальної місії. Буде навчати українських військових у сфері розмінування, військової медицини. Також йдеться про допомагу Україні у сфері інфраструктури. Країна надала певне обладнання для відновлення енергопостачання, а також обладнання для очистки води.

“Що стосується політичної підтримки, то  тут ми дуже сильно підтримуємо Україну в ЄС. Зокрема, по санкціях проти Росії, проти Білорусі. Ми підтримуємо, щоб Україна отримала статус кандидата і щоб розпочалися перемовини про вступ до ЄС”, — сказав прем’єр.

Перед зустріччю Варадкара з Зеленським Генпрокурор Андрій Костін показав прем'єр-міністру Ірландії місця російських злочинів у Бучі.

На початок