ДТП на Чернігівщині: коли найчастіше вони стаються та як цьому запобігти

ДТП на Чернігівщині: коли найчастіше вони стаються та як цьому запобігти

ДТП на Чернігівщині: коли найчастіше вони стаються та як цьому запобігти
ФОТО: Gettyimages (ілюстративне)

На Чернігівщині за п'ять днів, з 17 по 21 липня, зафіксували дев'ять дорожньо-транспортних пригод. Про це повідомляє департамент з питань цивільного захисту та оборонної роботи Чернігівської ОВА на своєму офіційному сайті.

Що найчастіше є причиною дорожньо-транспортних пригод, під час якої пори року найчастіше стаються ДТП, як уберегти себе та інших? На ці та інші запитання в програмі "Полудень" на Українському радіо "Чернігівська хвиля" відповів пресофіцер патрульної поліції в області Віталій Копистко.

Далі — з його слів.

Віталій Копистко
Пресофіцер патрульної поліції в області Віталій Копистко. ФОТО: Суспільне Чернігів

Скільки дорожньо-транспортних пригод сталося на Чернігівщині від початку літа?

Я можу назвати цифру за червень місяць, тому що статистику ми підбиваємо наприкінці кожного календарного місяця. Тому в червні у 2023 році дорожньо-транспортних пригод, які оформили поліцейські на території обслуговування патрульної поліції, сталося 76. Автопригод з потерпілими – 18. І з цього числа дві людини загинули, 19 — отримали травми того чи іншого ступеню.

В яку пору року найбільше на Чернігівщині фіксують ДТП?

Я б не сказав, що їх більше взимку чи влітку, тому що причини ДТП – це порушення правил дорожнього руху. Але, звичайно, якісь сезонні впливи теж мають значення. Якщо ми говоримо про зимовий, осінній період, то це зменшення світлового дня, температура, це є тими факторами, які можуть впливати на дорожню обстановку. Знову ж таки, які в нас дорожні покриття? Якщо це ожеледиця, неприбраний сніг, це теж впливає на керування транспортним засобом.

Та ж сама спека літом також впливає на водія. Особливо, якщо це тривала якась поїздка, якщо в автомобілі не працює той самий кондиціонер або транспортний засіб не обладнаний таким, то людина починає просто пектися в цьому автомобілі. І це, в першу чергу, впливає на його уважність, бо людина швидше втомлюється. Гуми на автомобілі, в залежності від сезону, потрібно міняти вчасно. Якщо водій хворобливий, також може втрачатися певна концентрація.

Взимку одні причини спричинюють ДТП, влітку вони інші. А взагалі причини ДТП в будь-яку пору року – це порушення водіями правил дорожнього руху.

За нашими спостереженнями, у першій половині 2023 року найбільша кількість ДТП сталася в травні. Якщо говорити по днях і годинах, то найбільше ДТП стаються в п'ятницю. Якщо говорити по годинах, то це 17:00 і пізніше. З чим пов'язано? Тому що кінець робочого тижня і на дорогах збільшується потік транспортних засобів, люди кудись виїжджають на відпочинок, хтось в село, хтось просто живе за містом. 17:00 година зазвичай – це кінець робочого дня.

ДТП на Чернігівщині: коли найчастіше вони стаються та як цьому запобігти
Смертельна ДТП, яка трапилася у Чернігові 27 червня. ФОТО: Суспільне Чернігів

А де найчастіше, за вашими спостереженнями, трапляються дорожньо-транспортні пригоди?

Звичайно, що більша частина дорожньо-транспортних пригод – це населені пункти.

Які ДТП на Чернігівщині трапляються найчастіше?

ДТП, в яких немає тяжких наслідків, їх переважна більшість. Звичайно, що багато водіїв, учасників дорожнього руху, люди свідомі й розуміють, що потрібно бути уважним та дотримуватися правил дорожнього руху і, звичайно, переважна більшість їх дотримується. Так, але є якісь фактори, або інший той самий учасник дорожнього руху, з якоїсь причини не дотримався правил, і, як наслідок, сталася та чи інша автопригода.

ДТП стаються найчастіше через порушення правил маневрування. Маневрування – це будь-яка зміна напрямку руху транспортного засобу. Він від'їжджає від краю проїжджої частини, чи він об'їжджає, чи випереджає інший транспортний засіб, повертає, розвертається. Тобто, це все підпадає під правила маневрування.

Далі у нас — порушення правил проїзду перехресть. Проїзд перехресть – це одна із складних ділянок на дорозі, тому що, на перехресті ще є зустрічний транспорт, є автомобілі, які твій маршрут можуть перетинати. Добре, якщо це регульоване перехрестя, у нас є світлофор, тобто водію простіше, скажімо так, орієнтуватися в дорожній обстановці.

Але знову ж таки, трапляються водії, які нехтують дорожніми знаками, навіть сигналами світлофора, через що стаються ДТП, і якраз не так давно на одному з перехресть у Чернігові сталася дорожньо-транспортна пригода, в якій травмувалися дві людини. Водій одного з транспортних засобів проїхав на червоний сигнал світлофора і зіткнувся з автомобілем, який перетинав перехрестя з іншого боку.

ДТП на Чернігівщині: коли найчастіше вони стаються та як цьому запобігти
Смертельна ДТП, яка трапилася у Чернігові 13 липня. ФОТО: Суспільне Чернігів

Як часто водії транспортних засобів перебувають у стані алкогольного чи наркотичного сп'яніння?

Я не можу сказати, що дуже багато, але випадки, коли водії перебувають в алкогольному чи наркотично сп'янінні вони є. Зазвичай це трапляється наприкінці тижня і на вихідних. Тобто, ми беремо п'ятницю, суботу, неділю, коли люди відпочивають, вони вважають, що вони мають право розслабитися, а потім сісти за кермо автомобіля і кудись поїхати. Якось вони забувають про те, що не можна поєднувати одне з іншим, бо потім настають такі наслідки, коли людині вже пізно хапатися за голову, за серце і таке інше. Він може сам загинути, або травмуватися, але ще можуть і інші люди також постраждати від такого нехтування.

Впродовж минулих вихідних (15-16 липня, — ред.) патрульна поліція виявила та задокументувала 28 фактів керування транспортними засобами водіями з ознаками сп'яніння. Знову ж таки, ми не зупиняємо всі автомобілі підряд, це діє тільки під час комендантської години. Тобто, знову ж таки, водій якимось чином порушив правила дорожнього руху. Поліцейський або самостійно це виявив, або йому надійшла інформація від свідків. Цей транспортний засіб виявили, тобто, його розшукали, зупинили і в процесі спілкування у водія виявили ті чи інші ознаки сп'яніння. І далі вже йде процес освідування та оформлення відповідних адміністративних матеріалів. Більшість з цих 28 нетверезих водіїв якраз це не ті, які потрапили в ДТП з якоїсь причини, а саме, що вони керували своїм авто чи іншим транспортним засобом.

Таких водіїв фіксували і під час комендантської години. Тобто, порушували комендантську годину. За комендантську годину в Україні, на жаль, немає якоїсь відповідальності. І є люди, які, знову ж таки, цією нормою нехтують, знаючи про те, що їх не буде за це покарано. І серед цих водіїв ми виявляємо нетверезих.

В ДТП потрапляють як водії-новачки, так і люди з 20-30-річним стажем. Тобто, все залежить від ситуації, яка сталася.

На що варто зважати водіям і пішоходам, щоб не спричинити ДТП?

Не поспішати. Об'єктивно оцінювати час, який потрібно витратити, щоб доїхати з точки А в точку Б. Тобто, виїжджати, якщо потрібно, завчасно, щоб не перевищувати безпечну або дозволену швидкість. Також потрібно дотримуватися безпечної дистанції, інтервал між транспортними засобами, бути уважним при проїзді пішохідних переходів, тих самих перехресть, про що ми вже говорили, бо це складна ділянка дороги. І, знову ж таки, спостерігати за своїм станом здоров'я, навіть якщо все нормально, але людина може бути втомленою чи погано поспала. І, звичайно, не вживати алкоголь. Пішоходам потрібно проїжджу частину переходити лише у визначених і дозволених місцях.

Поради від лікаря, як запобігти погіршенню самопочуття при керуванні автомобілем

Лікарка-терапевт Чернігівської міської лікарні №2 Альона Гомаз у коментарі Суспільному розповіла про те, як запобігти водієві погіршенню самопочуття у спекотну погоду.

  1. По-перше, всі водії повинні проходити постійний медичний огляд, аби запобігти захворюванню, або вже виявити наявні захворювання, які можуть призвести до якоїсь небезпечної ситуації під час перебуванням за кермом.
  2. По-друге, в спеку дуже важливо зберігати все ж таки прохолоду в салоні, щоб організм не перегрівався. Для цього необхідно використовувати якийсь захисний екран на лобове скло, паркуватись в тіні або на закритому майданчику, який має покриття.
  3. Обов'язково провітрювати салон перед поїздкою, тому що в салоні може бути занадто велика температура.
  4. Важливо одягати зручний та комфортний одяг, аби він не стискав тіло й органи дихання.
  5. Дуже важливо в машині мати достатню кількість води, щоб підтримувати водний баланс організму під час спеки.
  6. Обов'язково забезпечити потік свіжого повітря.
  7. Якщо водій погано себе почуває, ні в якому разі не сідати за кермо.
  8. Дуже важливо, якщо є якісь захворювання, мати завжди ліки і при погіршенні стану припаркуватись в безпечному місці, щоб була змога їх прийняти.
  9. Не курити в салоні. Це може призвести до різкого спазму судин, головного мозку, викликати запаморочення, або втрату свідомості за кермом. І це може також призвести до серйозних наслідків, до ДТП.
  10. І, звичайно, не сідати за кермо у стані алкогольного сп'яніння або навіть, якщо напередодні вживали алкогольні напої, тому що організм перебуває в стані інтоксикації.

Нагадаємо, 18 липня о 18 годині в селищі Ладан Прилуцького району сталась ДТП в результаті якої пасажир автомобіля загинув на місці події. Як повідомила речниця Нацполіції області Наталія Слабеняк, водій був у стані сп'яніння, не впорався з керуванням та здійснив наїзд на електроопору. Наступного дня, 19 липня, ще одна ДТП сталася в Ніжині. Вантажівка в'їхала у розподільчий газопровід середнього тиску. Внаслідок пошкодження газопроводу понад 2 000 абонентів залишилися без газопостачання.

Підписуйтесь на Суспільне Чернігів і на інших платформах: Telegram, Facebook, Viber, YouTube.

На початок